MENU

Єгипет під демографічним тиском

1283 0

Єгипет

Доки населення України демонструє невтішну тенденцію до зменшення з темпами у мінус 230000 осіб за 11 місяців 2019 року, в Єгипті проблеми іншого характеру. За даними Центрального агентства з загальної мобілізації та статистики 11 лютого 2020 року кількість населення Єгипту офіційно перетнула межу дев’ятизначної цифри у 100 млн. осіб (14 місце у світі).

Кожні 18 секунд у країні народжується нове немовля, і це не на жарт лякає центральний уряд, який зіштовхнувся з проблемою перенаселення. Прем’єр-міністр АРЄ Мустафа Мадбулі замість радості через те, що його країна є найбільш чисельною за кількістю населення в арабському світі та третьою в Африці (після Нігерії та Ефіопії), б’є на сполох. Він вказує, що стрімке зростання населення є великим викликом та несе загрозу державній безпеці країни.

За 30 років населення практично подвоїлося, при цьому 60% єгиптян – це молодь у віці до 30 років. Щільність населення в країні складає 86 осіб на квадратний кілометр, але цей показник вводить до омани, оскільки майже усе населення (97%) скупчене у вузькій смузі території, що прилягає до берегів та дельти Нілу. Тобто населення скупчується на 8% території країни (до 40000 кв.км.). І для прикладу в Каїрі щільність населення вже складає 46350 осіб/кв.км.

Читайте також: Каждый четвертый гражданин Германии – иммигрант

Дійшло до того, що президент Абдель-Фаттах ас-Сісі заявив, що перенаселеність є другою за важливістю загрозою безпеці Єгипту після тероризму. Хоча уряд намагається проводити політику регулювання народжуваності та стимулює зменшення чисельності родин, поки що шляхом волонтерської пропаганди серед незаможних родин. Але все одно кожен рік населення Єгипту зростає на 1,5-1,6 млн. осіб.

При цьому третина єгиптян живе за межею бідності, і вже зараз кількість заробітчан з країни перевищила позначку у 10 млн. осіб. Їхні грошові перекази, переважно з країн Халіджу, склали за оцінками Світового Банку майже $27 млрд. в 2019 році (5 показник у світі після Індії, КНР, Мексики та Філіппін).

Проте попри трудову міграцію все одно безробіття в країні лишається високим – офіційна цифра у 10% далека від реальної кількості прихованих безробітних, хоча безумовно є ще тіньовий ринок, що поглинає частину трудових ресурсів. Аби єгипетська економіка могла переварювати щорічний приріст населення у 2,5% вона має зростати щонайменше на 7,5% в рік, але 2019 року приріст ВВП був на рівні 5,5-5,6%, отже економіка відстає в розвитку від темпів зростання населення.

Читайте також: Россия продолжает ставить рекорды вымирания населения

Вже зараз в Єгипті відчувається брак якісного житла, транспортні мережі перевантажені, повітря в містах не дозволяє дихати на повні груди, і на черзі ще висить примара водного дефіциту через будівництво ефіопської греблі у верхів’ях Нілу.

Продовження демографічного вибуху буде нести вагомі ризики вже і для країн Європи, які відділені від Єгипту просторами Середземного моря. Якщо в країні не будуть знайдені рецепти ефективного менеджменту народжуваності, то вже у найближчі роки країна буде стояти перед проблемою підвищеної внутрішньої напруженості, що може перерости у нову революційну ситуацію з усіма похідними наслідками. Отже, вірогідно буде зростати й активність Єгипту на міжнародній арені, в тому числі й військова. Окрім Лівії, єгипетська експансія може поширитися й на Судан та країни Африканського Рогу.

Для України ситуація в Єгипті має свої плюси та мінуси. З одного боку стрімко зростає кількість споживачів українського продовольства, буде активніше співробітництво у сфері ВТС, але з іншого боку постають ризики нелегальної міграції та внутрішньої нестабільності, що можуть вдарити по туристичній галузі. Демографічний тиск в Єгипті перестає бути внутрішньою проблемою лише цієї країни, і європейцям необхідно звернути увагу на формування нової зони підвищених міграційних та інших безпекових ризиків. 

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і YouTube

Олександр МІШИН


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини