MENU

Медреформу готуються згортати. За місяць до початку

1680 1

Медреформа в Україні

Якщо почати реформу – треба буде говорити неприємні речі багатьом "видатним лікарям". Але якщо не почати – доведеться говорити неприємні речі своїм дітям, пише Павло Ковтонюк спеціально для НВ Бізнес.

На фініші підготовки до вирішального етапу медреформи президент раптово заявляє про створення "колегії видатних лікарів". Вона повинна "дати оцінку" реформі за місяць до її початку. Серед "видатних лікарів" – ряд токсичних прізвищ, які зробили ім'я і статки завдяки старій совково-корупційній системі. Хочу помилятися, але такий крок може означати одне – реформу збираються знову відкласти.

Коли сьогодні спілкуєшся з керівниками лікарень, чітко відчувається: усі зосереджені на підготовці до старту реформи на вторинній ланці. 97% закладів у регіонах уже реорганізовані на комунальні підприємства, в основному проведено комп’ютеризацію, 90% лікарень уже подали заявки на договори з Національною службою здоров’я. Відчуття, ніби цей літак уже мчить злітною смугою і скоро відірветься від землі.

Цей настрій разюче відрізняється від першого етапу змін, який наша команда запускала у 2018 році. Тоді у реформі сумнівалися майже всі, і лише кілька людей в неї вірили. Тепер же є лише кілька людей, які сумніваються. Проблема в тому, що ці люди – на дуже високих державних посадах.

Читайте також: Яка епідемія насправді загрожує Україні?

Напередодні наступу, коли усі війська налаштовуються на атаку, генералам раптом стало страшно. Страх – це нормально, навіть у генералів. Але ненормально його так демонстративно показувати усій армії.

Замість того, щоб заспокоїти людей ("ніяка лікарня, завантажена пацієнтами – не закриється"), продемонструвати єдність ("розраховую на прем'єра, який пообіцяв все розпочати вчасно"), рішучість ("якщо не зробимо зараз – не зробимо ніколи"), висловити підтримку медикам ("буде складно, але ми підстрахуємо"), дати сигнал головам місцевих адміністрацій ("ви особисто відповідаєте за контроль ситуації на місцях"), Президент посіяв в усіх сумнів.

Що, може знову відкладуть? А може взагалі відмінять?

Коли страшно, є два варіанти. Перший – діяти. Подолати нерішучість і рухатися вперед, згадавши навіщо ти це робиш. Нагадаю, що згідно з опитуваннями 76% українців вважають медицину "платною" (опитування групи "Рейтинг" у 2015 р.), і називають медреформу другою за пріоритетністю серед усіх реформ (опитування Фонду Демініціативи, 2020 р.). Сімейні бюджети 15% родин в Україні руйнуються через потребу лікувати родичів у стаціонарі (дані ВООЗ, 2019 рік).

Другий варіант, традиційний для політиків попередніх десятиліть – заговорити питання. Створити робочу групу, зібрати міжвідомчу комісію, провести колегію. Щоб не ви, а вони озвучили сумніви і внесли їх в офіційний протокол.

Не треба ілюзій, що нинішня "видатна колегія" – для незалежного погляду або щось таке. Щоб отримати незалежний аудит – треба просто прочитати дуже докладний спільний звіт про реформу від Всесвітньої організації охорони здоров’я та Світового Банку, написаний в кінці минулого року .

Його головний підсумок: перший етап реформи успішний, другий – буде непростим, але розпочати його критично необхідно.

Але не думаю, що на столі у колегії буде цей звіт. Робочі групи в Україні робляться не для того, щоб приймати рішення. Вони для того, щоб помогти їх не приймати.

Я ніколи не бачив "робочих груп", які б рішуче і одноголосно виступили за зміни. І тому можу легко передбачити кінцеву резолюцію. Реформа дуже назріла і дуже потрібна, але. Треба проводити, але можливо не зараз і можливо не так. Ми за прогрес, але не у нашому інституті. Ви все говорите правильно, тільки медики не готові.

Але в тому й суть, що член новоствореної колегії Борис Тодуров, відомий своїми фото з Кашпіровським, не може бути готовий до реформи ніколи, просто за визначенням. Годі очікувати чогось від неприродного схрещення кількох прогресивних медиків із акулами тіньової медицини. З таким же успіхом до реформи банківського сектору можна було б залучити директорів європейських банків та найкрупніших ділків чорного ринку "обналу".

Прогресивні будуть сумніватися в собі і намагатися бути коректними. А от партія "лікарів від бога", яка спеціалізується на тіньовій торгівлі безплатною медициною, коли їй дають трибуну, ніколи себе не стримує.

Тому за результатами сумнівів стане не менше, а більше. А взяти відповідальність за початок непростої реформи – ще важче.

Та проблема в тому, що якщо її не розпочати, то наслідки будуть набагато гіршими.

За статистикою 92% українців бояться, що їм доведеться платити непідйомні для себе гроші у випадку хвороби в сім'ї (опитування TNS, 2016 рік). Найчастіше люди платять саме в лікарнях. Згадайте нещодавній випадок про вимагання 40 тисяч євро за операцію в інституті Шалімова (його головний лікар, як ви можете здогадатися, також є в робочій групі).

Не починати зміни в лікарнях – це дати людям чіткий сигнал, що надії на цю державу немає, а їх порятунок – тільки їх відповідальність. Що попереду – нове десятиліття системи "кожен за себе" під казочки політиків про "страхову медицину", планування і готування якої за останні двадцять років принесло багатьом представникам "еліти" не один об'єкт нерухомості і дороге авто.

"Еліта", до речі, також отримає сигнал. Випадок з вимаганням 40 тисяч євро закінчився аж сімома тисячами гривень штрафу та легким переляком. А значить – працюємо далі. Поки є додаткові кілька років "готування" до реформи.

Читайте також: Недитячі ігри навколо законопроєкту про лікування підлітків

А ще це сигнал багатьом медикам, яких переслідують думки про Польщу. А також тим, хто уже там – і в кого можливо з’являються думки повернутися. Їх президент уже запрошував на словах. Але їм потрібні справи. Багато з них мали надію, що зміни – хай і непрості – почнуться тут, в Україні. І в них буде – нехай і віддалена – але перспектива побудувати кар'єру вдома. Тепер останні сумніви зникнуть – вдома ловити нічого. Українська медицина і далі пропонуватиме лікарю-хірургу тільки два варіанти кар'єри: або жебрака, або рекетира.

Нарешті, напруження між лікарями вторинки та лікарями первинки досягне кульмінації. Від її наслідків найбільше постраждає тільки пацієнт: "Ідіть до свого реформованого сімейного лікаря, хай вас лікує" – буде чути він від спеціалістів.

І оскільки реформи вторинки не буде, у влади буде тільки один вихід – повернути сімейну медицину назад. Туди, де вона уже була до початку реформи. Якщо не можемо усім зробити однаково добре – зробимо, щоб усім було однаково погано. Метод перевірений.

Я хочу, щоб і всі ми, і влада чітко розуміли, на що вони ідуть. Можна не розпочати реформу в лікарнях, злякавшись наслідків. Але тоді доведеться брати відповідальність за набагато гірше: життя (і смерть) багатьох людей у нереформованій медицині.

Так, якщо почати реформу – треба буде говорити неприємні речі багатьом "видатним лікарям". Але якщо не почати – доведеться говорити неприємні речі своїм дітям.

І це не зможе зробити ніяка колегія. Ця відповідальність буде тільки на вас, президенте Зеленський, прем'єре Гончарук, голово комітету Радуцький.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і YouTube

Павло КОВТОНЮК


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини