Чому вчені досі не можуть відповісти на питання, коли закінчиться пандемія?
Щодня з’являються прогнози кількості захворілих на Covid-19 і термінів завершення пандемії – але всі вони наводять різні цифри. Чому так? І скільки насправді безсимптомних випадків захворювання?
Проблема в тому, що прогноз без перевірених фактів і цифр просто неможливий. SARS-CoV2 – новий вірус для людини, а значить, наука може оперувати лише недавніми спостереженнями. Але і їх результати дуже сильно відрізняються.
Наприклад, кількість осіб, що мають безсимптомний перебіг Covid-19. ВООЗ називає цифру 80%, British Medical Journal опублікував дослідження зі схожими результатами – 78%, а в Ісландії при проведенні масштабного тестування симптомів Covid-19 не було у половини заражених вірусом. При цьому на борту сумнозвісного лайнера Diamond Princess ніяких проявів не було зафіксовано лише у 17.9% інфікованих. А японські лікарі, провівши тестування громадян після евакуації з Уханю, повідомили про 33% хворих Covid-19 в безсимптомній формі.
З математичної точки зору, модель не може бути побудована на неповних даних. І співвідношення безсимптомної форми Covid-19 – один із ключових параметрів моделювання майбутнього, яке чекає людство під час цієї пандемії. Якби стала відома точна кількість інфікованих SARS-CoV2 в безсимптомній формі, можна було б дізнатися точно кількість хворих, летальність хвороби, а також дати прогноз тривалості пандемії. А ще це дало б можливість ефективніше боротися з нею і коригувати карантинні заходи в залежності від ситуації.
Вчені одностайні в думці, що люди без проявів хвороби можуть бути носіями. Але поки немає даних, наскільки Covid-19 заразний, в залежності від ступеня тяжкості симптоматики. Власне, дані про вірулентність SARS-CoV2 загалом теж розмиті: в Ухані одна людина встигала передати вірус в середньому двом, але Китай боровся з епідемією рішуче і жорстко. А скільки людей могло б захворіти, якби осередки не були вчасно ізольовані?
Читайте також: Як імунна система бореться з коронавірусом
Ще одне питання, вирішення якого наблизило б перемогу над SARS-CoV2, пов’язане з попереднім. Яка патогенність вірусу? Наскільки високою є ймовірність не захворіти при прямому контакті з носієм? Це дуже важливо, оскільки ті, хто контактує з хворою людиною, перебувають в групі ризику, але є випадки, коли члени сім'ї хворого уникали інфікування. І що робити з тими ж безсимптомними випадками? Прийнята зараз концепція виходити з того, що кожна людина – потенційний носій, нежиттєздатна в далекій перспективі. Адже керуючись нею, можливо, доведеться носити маску навіть вдома. А крім того, використовувати антисептики та дезінфікувати все навколо, що може спричинити проблеми зі здоров’ям. Та й гіподинамія, яка майже неминуча при сумлінній самоізоляції, здоров’я не додасть.
У багатьох країнах введено карантин різного ступеня строгості. Однак він створює велике навантаження на економіку і очевидно, що цей захід не може бути довгостроковим. Тому виникає питання: а чи не спалахне хвороба з новою силою одразу після скасування обмежень? Лікарі вважають, що це дуже ймовірно, а карантинні заходи покликані лише розтягнути по часу захворюваність, не допускаючи різкого збільшення кількості хворих.
Читайте також: Американські вчені "озвучили" коронавірус
З іншого боку, загроза пандемії Covid-19 буде нависати над людством доти, доки воно не набуде колективного імунітету. Під цим терміном епідеміологи називають момент, коли значна частина популяції буде вакцинована або перехворіє. До речі, у кожної інфекційної хвороби для цього є свій необхідний мінімум. Наприклад, для повного викорінення кору в одній країні потрібно 95% щеплених людей. А скільки необхідно для позбавлення від Covid-19? На це питання теж поки немає відповіді.
Всебічне вивчення вірусу дозволить боротися з його неконтрольованим поширенням. Але необхідні для цього дані ще не отримані - адже зараз дослідження проводяться, в основному, на людях з важкою формою Covid-19, а легка і безсимптомна форми часто навіть не виявляються. На думку вірусологів, масштабні тестування допомогли б дізнатися точніше, скільки людей вже перехворіло. Ймовірно, з’ясується, що статистика не точна. А може навіть, окремі країни вже близькі до того самого колективного імунітету.
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки