MENU

Світ складає тест на здоровий глузд

719 0


Великдень у Святогірській лаврі, яку контролює РПЦвУ

Довкола COVID-19 бачимо протистояння двох таборів: здорового глузду й темноти. Перший звертається до розуму, науки, знань, аргументації та послідовного демонстрування фактажу. Натомість другий апелює до віри, переконань, містичних знаків, теорії змови й сил темряви, пише для "Тижня" Мішель В'євйорка

Такий двобій – не новий, адже насправді йдеться про давню боротьбу за права людини й універсальні цінності. І навіть якщо на шляху здорового глузду бували сприятливі періоди (зокрема епохи Відродження та Просвітництво в Європі), і якщо сьогодні в усьому світі наука й технологія є рушіями колективних зусиль до моделювання майбутнього, все одно невідомо, чим це протистояння закінчиться.

Нині невизначеності довкола більше, ніж будь-коли раніше. Безперечно, багато хто орієнтується насамперед на наукові й медичні дослідження та сподівається, що найближчим часом стануть доступними ефективні вакцини й ліки. Лікарі, епідеміологи, вірусологи й інші експерти мають свою аудиторію та користуються більшою довірою, ніж політики. Боротьба за здоровий глузд підказує важливість того, щоб діти не втрачали зв’язку з освітньою системою, і ставить за пріоритет відновлення нормальної роботи університетів, оскільки саме виші є ключовими елементами у продукуванні й поширенні знань.

Здоровий глузд не виключає демократичних дебатів, а навпаки – апелює до дискусії, щоб визначитися між двома суперечливими необхідностями: насамперед рятувати людські життя, прийнявши ризик паралічу економіки, чи забезпечити відновлення зайнятості, економічного життя та праці, ризикуючи не спинити пандемію?

Читайте також: Півцарства за вакцину: президент – порожнє місце приречений на фіаско

Вдатися до виняткових заходів, які обмежують свободи, аби боротися з поширенням вірусу та зміцнити санітарну безпеку, чи насамперед подбати про дотримання базових принципів правової держави й незалежності гілок влади, без яких неможлива демократія?

Водночас ми спостерігаємо за розквітом ірраціонального й відмовою підкоритися аргументам розуму. У всьому світі люди (нерідко заохочені політиками, християнськими євангельськими, апостольськими й іншими церквами) відмовляються підкорюватись обмеженням, пов’язаним із приборканням пандемії.

У Сполучених Штатах Америки впродовж березня віряни не припиняли збиратися на молитви по сотні й тисячі осіб. Наприклад, 15 березня в Маямі пастор мегацеркви пояснював пастві: "Чи вірите ви, що Бог зібрав своїх вірян у власному домі, щоб заразити їх вірусом? Звісно, ні". Інший пастор у Луїзіані впродовж богослужіння роздавав прихожанам "освячені носовички", що мали нібито "цілющу здатність" захистити від коронавірусної інфекції.

Ці приклади не є винятком. У схожих випадках релігія, що відкидає науку, виступає як невід’ємний складник політики. Президент Дональд Трамп упродовж усього свого мандата неодноразово нею послуговувався, зокрема й після появи COVID-19, коли кілька тижнів поспіль заявляв, що вірус невдовзі зникне, і що він не становить небезпеки.

У Бразилії євангелістські культові споруди завжди заповнені людьми, країна захищає себе Святим Духом, а отці церви думають, що 12 годин посту змусять епідемію відступити. Керівник держави, президент Жаїр Болсонару також їх у цьому підтримує.

Читайте також: Монетизація страху: шахраї заробляють на пандемії

На Близькому Сході "ІДІЛ" пояснює, що вірус є "виявом божого гніву проти язичницьких спільнот світу", "божою карою", яка вражає невірних і спонукає вірян "атакувати й послаблювати" ворога. Тут також політика й релігійна антинаука крокують разом.

В Ізраїлі ультраортодоксальні юдеї відмовляються дотримуватися обмежень, установлених урядом, і зневажають припис "безпечної відстані", натомість продовжують збиратися під спільним дахом. Міністр охорони здоров’я Яков Ліцман, який належить до хасидської секти, вважає урядові заходи "надто дискримінаційними" й убачає в коронавірусній інфекції "боже покарання за гомосексуалізм". Тут також релігія й політика об’єднуються проти науки, медицини й санітарної безпеки.

Водночас скрізь у світі квітнуть буйним цвітом різноманітні чутки та фейкові новини, зазвичай маніпулятивні. Вони вигадують винуватців, що нібито спричинили пандемію: євреї, глобалізовані еліти, економічні корпорації... А почалося все з розмов про китайську, американську й інші змови, мета яких – підпорядкувати людство різним тіньовим силам. У таких повідомленнях стверджують, що дотримуватися елементарних заходів безпеки, як-от мити руки з милом, не потрібно. 

У Франції публічна полеміка протиставляє прихильників професора Рауля, який пропагує лікувальний метод, ефективність якого можлива, але науково не доведена, і його опонентів, що чекають на переконливі тести: пристрасті в цих суперечках мають мало спільного з наукою, табори змагаються, як футбольні вболівальники за улюблені команди.

Отже, здоровому глуздові загрожують сили, що є соціально руйнівними в санітарному значенні й політично зорієнтованими на дестабілізацію демократичних систем і навіть більше: на зміцнення консерватизму й авторитаризму. Що швидше з’явиться вакцина від COVID-19, то легше стане всіх їх стримувати.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і YouTube

Мішель В'ЄВЙОРКА


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі


Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини