MENU

Темна сторона життя вашої шкіри. Меланома підступна, рано та агресивно метастазує – лікарка

954 0

Меланома

Тут попереду, кажуть, літо. Точно знаю, що з різних причин, море буде не у всіх, а от сонечко щедро буде світити кожному. І хоч про це вже говорено-переговорено, але дуже хочеться нагадати, що темна королева онкології – меланома, дуже підступне стерво.

Першоджерело пухлини може бути маленьким, тендітним і недоступним для рутинного огляду в дзеркалі. Вона дуже рано і агресивно метастазує. І як справжня королева вимагає захмарних статків на лікування.

До факторів ризику відносять:

1. Значне і тривале перебування на сонці. По агресивності найстрашніші сонячні опіки в дитячому і підлітковому віці. Солярій, особливо у віці після 35 років. А також постійне перебування на відкритому сонці без захисних засобів. Засмагла дитина це, можливо, красиво, але дитина в опіках і з температурою, то не просто опік, то ризик не дожити до онуків.

2. Фенотип рудого волосся. Це люди зі світлою шкірою, яка легко червоніє на сонці, але не покривається засмагою. У таких людей красива скандинавська зовнішність. Руді зеленоокі весталки повинні з подвійною наснагою маститись захисним кремом, бо вони в зоні ризику саме по розвитку меланом. Також ризикують люди, які мають щільні злиті веснянки та світлий колір очей (світло сірі, голубі, зелені, горіхові).

Читайте також: Тихі проблеми онкопацієнтів на карантині

3. Велика кількість досліджень доводить, що основною ризиковою категорією є білі чоловіки з рудим волоссям старіші за 50 років. Часто перша пухлина у них розташована на шкірі спини, куди вони самі не заглядають. Тому, якщо ви любите свого чоловіка, частіше дивіться не лише на його сідниці (як стверджують жіночі журнали), а трохи вище.

4. Сімейні випадки меланоми. Ми втратили традиції слідкувати за генеалогічними турбулентностями і цікавимося більше матеріальною спадщиною. Не менш важливі – знання хвороб родини. Я про це вже говорила, коли писала про історію колоректального раку, про спадковий рак молочної залози. Меланома також може створювати родинну історію, написану в некрологах. Якщо в родині є випадки меланоми, це чарівний пендель піти до дерматолога, в клініку, яка має спеціальне устаткування по контролю за шкірою. Дослідити всі наявні невуси (родимки), видалити ті, що схожі на атипові. І на цьому не лише полегшено видихнути, а записатись на плановий огляд через рік, щоб стежити за змінами невусів, які лишились на тілі.

Читайте також: Хроніки 2020: в Україні немає ліків для важкохворих, рахунок померлих не від коронавірусу пішов на тисячі

5. Наявність атипових або диспластичних невусів (родимок). За різними даними від 10 до 20% меланом розвиваються саме з атипових родимок. За даними метааналізів 25 та більше невусів на тілі однієї людини – це автоматично високий ризик розвитку меланоми. Тільки ще раз нагадаю, що огляд не ви робите самі за допомогою складної системи дзеркал і навичок йоги. Карту родимок роблять спеціально навчені дерматологи за допомогою спеціально розробленого устаткування.

6. Променева терапія раку в дитячому віці. Або довготривала імуносупресія. Це не той "ослаблений імунітет", який ви успішно лікуєте протефлазідом (не на ніч буде згаданий) і страшно помічним "рейном в пакетиках". Це довгий прийом препаратів, що пригнічують імунні реакції, наприклад – для того, щоб пересаджена нирка не відторглася.

Отже, на сонце тільки с захистом: голова – панама, тіло – світлий легкий одяг с захистом рук та ніг, очі – окуляри, відкрита шкіра – сонцезахисний крем. А сметану, тільки до вареників, а не на пухирі від сонячних опіків.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і YouTube

Наталія ЛЕЛЮХ


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі


Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини