MENU

В українське законодавство внесли термінологію російського кримінального світу, – філософ

1038 0

А тепер про "ворів в законі" без жартів. Будете сміятися, але це цікавий кейс культурної неперекладності.

Російське "вор" українською можна перекласти як "злодій", "крадій", "лиходій" або "злочинець". Але жодне з цих українських слів не має того специфічного забарвлення, який має російське "вор" у виразі "вор в законе".

Російська "Вікіпедія" слушно зазначає: "Воры в законе – это специфическое для СССР явление в преступном мире, не имеющее аналогов в мировой криминальной практике" (https://bit.ly/2AIXDgX).

Англійська "Вікіпедія" блискуче пояснює: "The phrase "Thief in Law" is a rudimentary, word-by-word translation of the Russian slang phrase "вор в зако́не", literally translated as "a thief in [a position of] the law", that can have two meanings in Russian: "a legalized thief" and "a thief who is the law"." 

Читайте також: Быков: Приехавшие в Украину воры в законе превратили страну в одну большую малину и отсюда курировали деятельность банд по всему СНГ

Тому імпортувати в українське законодавство _неперекладний_ вираз "вор в законе" можна лише разом з відповідною культурною традицією, яку ми, відтак, визнаємо і навіть "легалізуємо".

Те, що автори ухваленого сьогодні закону писали українською, але думали російською – це само собою зрозуміло. А те, що вони при цьому відмовилися запроваджувати в українській мові питомий вислів "злодій у законі" (звісно, що не "крадій"!) - знаєте, може воно й на краще. Як не наше, то не наше.

Читайте також: ВВС: Закон проти "ворів у законі". Як це спрацювало в Грузії

Хоча, якщо бути відвертими, ці автори мали б написати в українському законі: "статус, який російською називають "вор в законе". Але так ця ганьба з імпортуванням в українське законодавство термінології російського кримінального світу повністю вийшла б назовні.

От щоб цього не робити, її частково й приховали за мовним негараздом.

Підписуйся на сторінки UAINFO у Facebook, Twitter і YouTube

Олексій ПАНИЧ, філософ


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по теміПравила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини