MENU

Ті, кого утискає державний статус української, хочуть, аби ми й далі боялися своєї мови – Забужко

682 2

Про травму мови та "п'яту колону"

Біда України в тім, що такі історії досі розповідають у форматі "а от у нас на Донбасі (у Харкові, Києві, Черкасах, далєє вєздє)" – що для більшости наших громадян цільна, "всеукраїнська" картина брежнєвської русифікації 1970-1980-х досі невидна (практично всі читачі "Коду Гурніка", помітила, плутають 1960-ті й 1970-ті, тобто 1972 рік, коли Москва замінила Шелеста Щербицьким і почалися "чистки", не сприймається як межа між епохами!).

У школі вчать тільки про Стуса й іще кількох відомих дисидентів – а безіменний директор школи із Красного Кута, якого "уволили" (за "український буржуазний націоналізм" його, любі діти, "уволили". а це значить – цз кінцями, під нагляд КГБ та "із забороною на професію"!) так і лишився за кадром.

Читайте також: Це найбільша загроза українським мові й освіті з часів Януковича – В'ятрович про законопроєкт Бужанського

А це ж теж репресії, і такі репресовані (звільнені з роботи/навчання) були в кожному, без винятку, місті-селі-містечку, і штат районних відділень КГБ УРСР ріс і пухнув, як гриби після дощу, і це мало свою назву – "Операция "БЛОК", свого ідеолога – секретаря ЦК КПУ Валентина Маланчука (врешті "уволенного из гестапо за жестокость"!), і свою статистику, яку сяк-так, потрошку, тепер намагаються відновити історики, але одне ясно було ще звідтоді – у майбутніх підручниках історії України доба правління Щербицького має бути описана як епоха латентних масових репресій: "Гібридний сталінізм".

Кожна область отримала тоді свою "хвилю русифікації". Просто десь та хвиля була, історично, – перша, а десь – друга, третя... Із дуже глибоко закладеною в підсвідомість прошивкою страху: українська – це небезпечно, за неї б'ють. Тільки вдома, під ковдрою, ну або вже під землею, в шахті, – в темряві, "щоб не почув хто, не побачив"...

Читайте також: У "Слузі народу" справжній бунт, надалі розкол лише посилюватиметься – Портников

Так ось, люди, які "чувствуют себя ущемленными" реальним, а не паперовим державним статусом української, – це ті, хто хоче, щоб українці й далі боялися своєї мови.

А це можливо – тільки за підтримки російських танків.

Тому для цих людей завжди буде "враг не в Москве".

Ось так усе просто.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і YouTube

Оксана ЗАБУЖКО


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі


Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини