MENU

Nature: Якою пандемія коронавірусу буде в 2021 році?

924 0

Nature: Якою пандемія коронавірусу буде в 2021 році?

Вчені кажуть, що майбутнє пандемії буде залежати від багатьох чинників включно з появою вакцини, імунітету, а також від поведінки людей.

Липень 2021 року. Світ живе з пандемією коронавірусу вже півтора роки. Інфекція продовжує поширюватися повільними темпами. Посилення й ослаблення карантину - нова норма.

Схвалена вакцина від коронавірусу дає захист на півроку. Але процес укладання міжнародних угод сповільнює її поширення. Приблизно 250 мільйонів людей по всьому світу заразилися, а 1,75 мільйона - померли.

Як пише журнал Nature, це один зі сценаріїв того, як пандемія COVID-19 може розгортатися у найближчому майбутньому. По всьому світу епідеміологи будують короткострокові й довгострокові прогнози, намагаючись тим самим підготуватися і, можливо, пом'якшити поширення й вплив SARS-CoV-2, вірусу, який викликає хворобу під назвою COVID-19.

Хоч деталі й події в передбаченнях часто відрізняються, автори всіх моделей погоджуються щодо двох речей. По-перше, коронавірус залишиться за нами надовго. А по-друге, майбутнє буде залежати від низки змінних включно з тим, чи з'явиться у людей тривалий імунітет до вірусу, чи зміна сезонів вплине на поширення хвороби, а також які рішення будуть приймати уряди й окремі люди.

Читайте також: Чем опасно двойное заражение COVID-19 и гриппом: врач дала пояснения

"Багато місць виходять з карантину, а інші цього не роблять. Ми насправді не знаємо, що станеться далі", - сказала автор моделей для інфекційних хвороб з Лондонської школи гігієни й тропічної медицини Розалінд Егго.

"Майбутнє буде дуже залежати від того, наскільки соціальна активність буде відновлена. І якими будуть запобіжні заходи", - вважає її колега з Університету Гонконгу Джозеф Ву.

Останні моделі й досвід успішного запровадження карантину говорять, що зміна поведінки може скоротити поширення COVID-19. При цьому більшість людей повинна дотримуватися обмежень, хоча не обов'язково, щоб це робили абсолютно всі.

Минулого тижня кількість підтверджених випадків зараження у світі перевалила за 15 мільйонів. Близько 650 тисяч людей померли. Багато країн ослаблюють карантин, створюючи тим самим враження, що пандемія закінчується. Але, за словами епідеміолога Йонатана Града, це зовсім не так.

"Нас чекає ще довгий шлях", - сказав він.

Якщо імунітет до SARS-CoV-2 буде зберігатися менше року, як у випадку інших коронавірусів, тоді щорічні спалахи пандемії можуть продовжуватися до 2025 року чи й навіть після нього.

Чого чекати у найближчому майбутньому?

Пандемія розгортається не однаково в різних куточках світу. В таких країнах, як Китай, Нова Зеландія й Руанда темпи зараження опустилися до низького рівня. Тут уряди ослаблюють карантин, хоча пильно стежать за спалахами. У інших країнах, таких як США і Бразилія, темпи зараження пришвидшились через те, що уряди надто швидко ослабили обмеження або й взагалі не запроваджували їх на всій території країни.

Друга група країн дуже тривожить авторів прогнозів щодо розвитку пандемії. Наприклад, в ПАР, яка стала п'ятою у світі за кількістю хворих на COVID-19, пік поширення може відбутися в серпні або вересні. Кількість випадків зараження досягне мільйона. До листопада кількість людей з симптомами COVID-19 зросте до 13 мільйонів.

Однак, є й обнадійливі новини на тлі ослаблення карантину. Ранні докази вказують на те, що певна поведінка людей, зокрема часте миття рук й одягання маски, може стримати хвилю заражень за умови, що вона збережеться після скасування обмежень. В червні команда вчених з Центру аналізу глобальних інфекційних хвороб в Імперському коледжі Лондона виявила цікаві факти. В 53 країнах, які почали скасовувати карантин, не відбулося такого сплеску заражень, як очікували вчені.

Читайте також: Друга хвиля COVID-19: до чого може призвести посилення карантину

В Університеті Анембі Морумбі в Бразилії математик Осмар Пінту Нету разом з колегами перевірив більше 250 тисяч математичних моделей стратегій соціального дистанціювання, в яких було також враховане носіння маски й заходи гігієни. Команда дійшла висновку, що за умови, якщо 50-65% людей будуть обережно поводитися в громадських місцях, можна ослаблювати заходи соціального дистанціювання кожні 80 днів. Це дозволить уникнути піків зараження впродовж цілих двох років.

"Нам потрібно змінити культуру взаємодії з іншими людьми", - сказав Нету.

Він додав, що навіть без вакцини і масового тестування лише зміна поведінки може сильно вплинути на поширення коронавірусу. І це хороша новина.

В регіонах, де поширення COVID-19 йде на спад, вчені радять використати тактику обережного нагляду. Це означає, що потрібно проводити тести, ізолювати хворих і відстежувати їхні контакти. Наприклад, такий підхід зараз підходить Гонконгу.

Що станеться в 2021 році й після нього?

Курс пандемії наступного року буде сильно залежати від появи вакцини. А також від того, як довго триватиме імунний захист після щеплення чи одужання. Багато вакцин дають захист на десятиліття. Так діють препарати від кору або поліомієліту. Інші ж, зокрема вакцина проти грипу, швидко втрачають свою дію.

"Загальний рівень захворювань через зараження SARS-CoV-2 до 2025 року буде сильно залежати від тривалості імунітету", - сказав Град.

Дослідники мало знають, як довго зберігається імунітет до SARS-CoV-2. Дослідження за участі 15 пацієнтів, які одужали, виявило, що нейтралізуючі антитіла зберігалися впродовж 40 днів після початку зараження. Кілька інших досліджень говорять про те, що рівень антитіл падає через кілька тижнів чи місяців. Якщо поведінка SARS-CoV-2 буде схожою на SARS, тоді антитіла можуть зберігати високий рівень присутності впродовж 5 місяців. Після цього їхня кількість буде поступово зменшуватися в наступні два-три роки.

Читайте також: Давиденко: В Украине опять рекорд выявлений коронавируса. Ну так мы ж решили, что этот вирус нас не касается

Втім, реакція антитіл - не єдина форма імунного захисту. Пам'ять B- і T-клітин також захищає від майбутніх контактів з коронавірусом. Однак, поки дуже мало відомо про цей феномен у випадку з SARS-CoV-2.

Якщо ж зараження продовжиться швидкими темпами без появи вакцини чи тривалого імунітету, тоді, за словами Града, "ми зіштовхнемося з регулярною і широкою циркуляцією вірусу". В такому випадку ситуація переросте в ендемію. І це цілком реальний сценарій. Наприклад, малярія - хвороба, яка піддається лікуванню, - вбиває щороку більше 400 тисяч людей.

Коронавірус також може провокувати появу короткострокового імунітету, як інші два віруси з його сімейства OC43 HKU1. Захист від них триває приблизно 40 тижнів. В такому випадку, на думку команди вчених з Гарвардського університету, люди будуть заражатися повторно. А отже спалахи коронавірусу будуть відбуватися щороку.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і YouTube

УНІАН


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по теміПравила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини