MENU

Коаліція із дияволом: що загрожує фундаментові демократичного ладу в Німеччині

745 0

Норберт Вальтер-Бор’янс і Саскія Ескен

Ознак повзучого відвороту Німеччини від трансатлантичного союзу стає дедалі більше. Черговий сигнал, що викликає занепокоєння, надійшов нещодавно від німецьких соціал-демократів. Своїми заявами про готовність після виборів у Бундестаг 2021 року вступити в коаліцію з партією "Ліві" співголови СДПН (як партії – наступниці СЄПН) Саскія Ескен і Норберт Вальтер-Бор’янс перейшли історичну червону лінію, пише для "Тижня" Ріхард Герцінґер

Цим вона вже й на федеральному рівні, у земельних урядах СДПН багато років утворює коаліції з партією "Ліві", відмовляється від принципової дистанції до партії, що організаційно й ідеологічно коріниться в тоталітарній комуністичній диктатурі, і не сприймає західного оборонного союзу. Натомість "Ліві" пропагують "загальноєвропейську колективну систему безпеки за участю Росії", у якій зацікавлений Кремль.

Хоча керівництво "Лівих" дистанціювалося від низки пунктів у практиці неподільного панування СЄПН, однак визнати, що НДР від початку була диктатурою, а отже неправовою державою, вони дотепер не можуть. Досі плекають міф про позитивні, "антифашистські" початки НДР, чиї "гуманістичні" засади спотворили під час її розвитку. Як наслідок, партія "Ліві" толерує у своїх рядах відвертих прихильників та ностальгіків східнонімецького державного соціалізму, вони там навіть на провідних позиціях.

Читайте також: Гра німецьких соціал-демократів із вогнем може мати фатальні наслідки для Європи

Водночас примусове злиття СДПН із комуністичною партією та створення з них СЄПН у радянській окупаційній зоні 1946 року й пов’язане із цим переслідування соціал-демократів, які йому протистояли, було одним із вирішальних кроків до диктатури, встановленої на цій території ще до формування НДР в 1949-му. Те, що зараз саме СДПН, один із основних стовпів повоєнної демократії ФРН, визнає наступницю СЄПН гідною коаліції, визнаючи її цим "нормальною" демократичною партією, свідчить про загрозливу ерозію історичної свідомості соціал-демократів.

Однак повної довіри до свого лівого курсу СДПН, як видається, не має. Політсила номінувала на посаду свого провідного кандидата чинного міністра фінансів Олафа Шольца. Шольц – прихильник солідної бюргерської політики, який скептично ставиться до співпраці з партією "Ліві", – має зібрати для СДПН голоси центристів. Але ймовірно навіть він не відмовиться від співпраці з "Лівими", якщо математично це буде можливо. Бо соціал-демократи в жодному разі не хочуть ще раз вступати у велику коаліцію на чолі з ХДС/ХСС. Щоправда, коаліція з "Лівими" буде можлива, лише якщо до неї долучаться "Зелені", які зараз в опитуваннях посідають друге перед СДПН місце.

Зближення між СДПН і "Лівими" вже тривалий час відбувається, зокрема, у питаннях Росії. Ціла низка провідних соціал-демократів, серед них і земельні прем’єр-міністри, висловлюється за послаблення чи скасування санкцій проти Москви, запроваджених через російську агресію в Україні. Досі керівництво СДПН офіційно все ж визнає належність до західного оборонного союзу. Якщо зважати на її спротив виконанню вимог НАТО щодо витрат у розмірі 2% ВВП, а також висунуту нещодавно вимогу до США вивести свою атомну зброю, розміщену на території ФРН, через вихід Німеччини з атомного обміну в рамках Альянсу, то це визнання дедалі більше лунає як порожні слова.

Своїм планом часткового виведення американських військ цз Німеччини президент США Дональд Трамп підживлює антиамериканістів ц друзів Путіна серед лівих і правих сил. Не лише партія "Ліві", а й право-націоналістична "АдН" вітає Трампові плани виведення як шанс більшого німецького суверенітету в національній оборонній політиці. Як і "Ліві", "АдН" бачить безпеково-політичне майбутнє Німеччини в більшій прихильності до Росії. І хоча цей право-лівий третій шлях представляє лише 20% населення, але до їхнього антиамериканізму та дружності до Росії прихильних значно більше, ніж самих послідовників.

Читайте також: Виведення військ США з Німеччини: між страхом і полегшенням

Надії деяких захисників Трампової політики, що його погрози стануть добрим впливом, і німці збільшать свій оборонний вклад в НАТО, – не більше ніж далеке від реальності видавання бажаного за дійсне. Натомість виявилося, що переважна частина німецьких виборців переконані в покращенні їхнього життя завдяки відходу від тісного союзу зі США.

У найновішому опитуванні 47% підтримують анонсоване Трампом скорочення американського контингенту з 36 тис. військових на третину. Кожен четвертий опитаний навіть вважає, що американські сили повинні взагалі покинути Німеччину. За збереження нинішньої чисельності висловилися 28%, лише 4% бажає збільшення контингенту. За збереження наявної кількості виступає незначна більшість прихильників ХДС/ХСС. За виведення з Німеччини американських атомних бомб висловилося 66% населення, лише 19% хоче, щоб вони залишилися.

Опитування відображає поширення у ФРН настроїв, за яких США сприймають не як союзника, а радше як загрозу. Якщо в листопаді Трампа переоберуть, така тенденція драматично посилиться. Це, на тривалу перспективу, поставить німецьку орієнтацію на Захід, яка є фундаментом її демократичного порядку, під загрозу.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і YouTube

Ріхард ГЕРЦІНҐЕР


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по теміПравила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини