MENU

Росія знову користається чужою історією. Цього разу – у Греції

1250 2

Грецька сторона давно вже стала для росіян "вікном у Європу", видаючи їм Шенгенські візи. А грецькі очільники, хоча й отримують величезні кошти від Євросоюзу для підтримання своєї проблемної економіки, демонструють якусь дивну "зачарованість на Схід", власне на Росію

Про це у своєму блозі на "Дні" пише Петро Кралюк, повідомляє UAINFO.org.

Ще 22 липня 2020 р. за ініціативою грецької сторони відбулася телефонна розмова російського президента Володимира Путіна та прем’єр-міністра Грецької Республіки Кіріакоса Міцотакіса. Обговорювали не лише питання розвитку російсько-грецьких відносин у різних галузях. Йшлося також про "перехресний" Рік історії Греції та Росії, який планують провести наступного року. Тут варто нагадати, що 2021-го виповнюється двохсотліття з часу Грецької революції, або національно-визвольної війни, яка призвела до звільнення греків від влади турків-османів і проголошення незалежної Грецької держави.

Читайте також: У Росії про злочини Сталіна й Червоної армії накажуть забути

А зовсім недавно, 26 жовтня цього року, міністр іноземних справ Російської Федерації Сергій Лавров повернувся із Греції, де перебував із офіційним візитом. Було заявлено, що грецький прем’єр-міністр запрошує Путіна наступного року на святкування 200-ліття незалежності Греції. Зверніть увагу, що на ці святкування не запрошували очільників України й Румунії. І ніхто у Греції не пропонує цим країнам у 2021 році провести "перехресний" Рік історії. Хоча зробити це грекам із названими країнами було б дуже й дуже доречно. Особливо з Румунією, яка зараз є членкинею Євросоюзу й історія якої має чимало "вузлів" із грецькою історією. Адже саме на землях України, в Одесі, здійснювали підготовку грецької революції 1821 р., а почалася вона в Яссах – на території нинішньої Румунської держави. Принаймні лідер цієї революції Олександр Іпсіланті був сином правителя Валахії та Молдавії. До того ж він тривалий час перед революцією мешкав в Одесі.

Але дамо слово Лаврову. Отож, після візиту до Греції він сказав таке: "Греція – одна з наших важливих європейських партнерок. У нас багатовікові тісні історичні, духовні зв’язки, які справді є дуже цінним активом у наших відносинах, зокрема й на сучасному етапі. Наступного року ми відзначаємо 200-ліття з початку національно-визвольної боротьби грецького народу, яка увінчалася створенням незалежної Греції. Наша країна всіляко сприяла цим процесам. Символічно, що першим правителем нової грецької держави став керівник справами Міністерства іноземних справ Російської імперії Йоан Каподістрія. Ми підписали важливий документ, що дає старт черговому масштабному проєктові – Року історії Росії-Греції, який, ми сподіваємося, буде офіційно відкритий на початку наступного року. Спільний меморандум передбачає дуже насичену програму заходів".

Як бачимо, Лавров твердить, що "наша країна" всіляко сприяла грецькій національно-визвольній боротьбі. По-перше, яка це "наша країна". Здається, нинішнє російське керівництво не заявляло, що воно є наступником Російської імперії, радше позиціонує себе наступником Радянського Союзу, розпад якого для нього "найбільша геополітична катастрофа ХХ ст.". Певно, варто розуміти, що Російська імперії, Радянський Союз і нинішня Російська Федерація – це не одне й те саме. А по-друге, участь керівництва Російської імперії в подіях грецької революції та національно-визвольної війни не така вже й однозначна.

Читайте також: Кіпіані: Із Польщею в Зеленського те саме, що з Росією – тільки на іншому фронті

Згадуваний Лавровим Каподістрія на початку розгортання цих подій, коли Іпсіланті розпочав повстання в Яссах, сподіваючись, що воно охопить європейську частину Османської імперії, зокрема й Грецію, написав листа від імені російського уряду з офіційним засудженням повстанців. Сама ж роль Каподістрії в історії національно-визвольної Греції доволі суперечлива. 11 квітня 1827 р. народне зібрання в Трезені обрало його на сім років президентом Греції. Але прибув він у країну лише 18 січня 1828 р., вичікуючи, як розвиватимуться події. Його правління не позначилося нічим добрим. Радше, навпаки. Греція опинилася у важкому стані. Народ не довіряв Каподістрії, вважаючи його (і справедливо) російським агентом. Зрештою 9 жовтня 1831 р. на цього діяча вчинили замах і вбили. Чи варто хвалитися таким діячем Лаврову?

Можна не сумніватися, що росіяни вкладуть чимало коштів у "перехресний" Рік історії Росії-Греції та пропагуватимуть необхідні їм послання й у Греції, і на європейській арені. При цьому вони використовуватимуть (і немало!) українську історичну спадщину. Можна передбачити, що під час цього "перехресного" Року росіяни розказуватимуть про прихід християнства із Греції на Русь, сиріч Росію, про грецький спадок у Росії (а насправді – в Україні) тощ.

А українські очільники? Боюсь, як завжди, промовчать. Незважаючи на те, що культурні зв’язки між українцями та греками – грандіозні. Не те що в росіян. Але чи знають про це наші державні мужі?

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і YouTube

Петро КРАЛЮК


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по теміПравила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини