MENU

Економіст: Дедлайн індексації пенсій – не зовсім слушна ідея, від якої краще відмовитися

656 0

Два цікаві законопроєкти соціальної тематики затвердив Кабмін

Про це на своїй сторінці у фейсбуці пише Павло Кухта, повідомляє UAINFO.org.

Перший змінює систему показників, за якими розраховують соціальні виплати, різноманітні штрафи й адміністративні збори. Зараз більшість цих речей прив'язана до так званого "прожиткового мінімуму" – який давно вже ніякому реалістичному мінімумові для виживання не відповідає й перетворився на суто умовний показник.

Тепер його пропонують залишити лише для підрахунку мінімальних зарплат і пенсій, плюс деяких великих державних допомог. Для всього іншого вводять три базові величини для розрахунку: соціальних виплат, грошових платежів і стягнень, адміністративних зборів. Усі ці речі тепер розраховуватимуть від відповідних базових величин.

Читайте також: У 2020 році пенсії суддям підвищили на 22 тисячі, а військовим усього на 300 грн

Крок цілком логічний – "прожитковий мінімум" уже давно не відповідає реаліям життя. За багато років до нього прив'язали все підряд, аж до розміру плати за витяг із кадастру чи видачу паспорта. Впорядкування всіх цих показників поверне більш-менш струнку логіку в систему розрахунків людини з державою та зробить розміри цих розрахунків більш контрольованими.

Другий законопроєкт – зміни до пенсійного законодавства. Здебільшого він стосується пенсій для військових і зближення їх із загальною системою пенсій. Але є й поправки до загальнообов'язкового пенсійного законодавства, які привертають увагу. Це – жорстка фіксація дати індексації пенсій на 1 березня, без можливості для Кабміну змінювати дату.

Це не зовсім слушна ідея, від якої краще відмовитися – поясню чому. Коли 2017-го ми займалися пенсійною реформою, у закон свідомо вписали обов'язкову щорічну індексацію пенсій, без права для Кабміну її не проводити. Вибрали нелегку із позиції навантаження на бюджет формулу індексації – 50% від темпів росту середньої зарплати плюс 50% від інфляції. Це фінансово важко для бюджету, але дає максимально можливий захист для пенсіонера від знецінення пенсії.

Читайте також: Із бюджетом знову буде важко, треба робити висновки із торішніх помилок – нардеп

Водночас, щоб дати урядові змогу керувати фінансовими ризиками й навантаженням на бюджет, закон дозволяє обирати дату індексації протягом року. Власне, у 2020-му індексація була у травні, у березні (найзвичніший місяць для індексації) її зробити не змогли. Якщо ж жорстко зафіксувати дату індексації на 1 березня, цілком можливо, що якоїсь миті уряд  просто не зможе цю вимогу виконати.

Тоді почнеться застосування типових для наших реалій інструментів балансування бюджету – зупинки норм пенсійного законодавства законом про державний бюджет. Ними можна взагалі призупинити індексацію – і цим підірвати гарантії для пенсіонерів і їхню й так слабку довіру до державних пенсій. Аби цього не сталося, ліпше залишити урядові можливість вибирати дату індексації пенсій протягом року.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і YouTube

Павло КУХТА


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини