MENU

Третя доза проти COVID-19. Коли буде потрібна і хто її вже робить

1392 0

Третя доза проти COVID-19. Коли буде потрібна і хто її вже робитьМісцевий житель отримує вакцину проти COVID-19, 30 червня 2021 року, у Токіо. Фото:  AP/Eugene Hoshiko

У середині липня журналіст з Києва Артем Овдієнко втретє отримав щеплення проти COVID-19. Вакцинацію для працівників компанії проводила мобільна бригада. Артем хотів отримати третю дозу, бо, на його думку, перерва між першою та другою була завеликою. Проте в Україні ще немає рекомендацій щодо третьої дози, а її необхідність поки ставлять під сумнів у світі. 

Однак Pfizer планує попросити американських регуляторів дозволити бустерну дозу вакцини проти COVID-19, тож, ймовірно, незабаром ревакцинація стане необхідною для всіх, інформує UAINFO.org з посиланням на Нromadske.ua.

Кому саме та коли може знадобитися третя доза, а також — чому деякі українці вже прагнуть її отримати?

«Робити третє щеплення я не боявся»

Перше щеплення проти COVID-19 Артем Овдієнко отримав ще у березні. Його щепили вакциною CoviShield (AstraZeneca), наступна доза препарату була через три місяці. 

«З мого погляду, перша доза вакцини у мене не була вчасно доповнена другою дозою, бо її зробили через три місяці», — каже Артем.

Читайте також: Фурса: Прийшов час змушувати вакцинуватися, чи не так?

На початку березня медичний журнал The Lancet оприлюднив результати дослідження, яке показало, що ефективність вакцини AstraZeneca значно збільшується, якщо її другу дозу вводять з інтервалом у 12 тижнів.

Артем Овдієнко. Фото: Артем Овдієнко/Facebook

Коли на роботу до Артема приїхала мобільна бригада, щоб вакцинувати працівників, він теж спробував отримати ще одне щеплення. Артем не приховував від лікаря, що вже має дві дози AstraZeneca, однак хоче зробити додаткову.

«Лікар не мав жодних застережень, аби вколоти третю дозу, тому погодився зробити щеплення. Якби він сказав, що так не можна, протокол МОЗу це забороняє, то я б не щеплювався. Але проблем не виникло», — розповідає журналіст. 

Третю дозу Артем отримав Pfizer, через місяць після другого щеплення AstraZeneca. Однак ні в HELSI.me, ні в «Дії» інформації щодо цього немає, там лише зазначено, що Артем зробив два щеплення AstraZeneca. 

«Я вважаю, що моя друга доза AstraZeneca якраз вчасно доповнена Pfizer. Робити третє щеплення я не боявся. Бачив, що ці вакцини дозволяють змішувати. Це стало ще одним фактором, щоб знову провакцинуватися. Реакції на третю дозу не було, лише у місці уколу боліла рука», — розповідає Артем. 

«Лікарка не бачить у базі, що я вакцинована» 

Аня живе у Києві, а її хлопець — у Франції. Тривалий час кордони до неї були закриті для України, тож Аня з нетерпінням чекала на вакцинацію, щоб отримати міжнародний сертифікат та змогти поїхати за кордон. 

«Я довго чекала, пробувала записуватися на щеплення, але зрештою у хлопця вийшло записати мене на вакцинацію в Україні через знайомих. Я мала отримати AstraZeneca, але вже на місці мені сказали, що колотимуть CoronaVac. Тоді її затвердили у ВООЗ, тому ми сподівалися, що скоро так зроблять і в ЄС», — розповідає Аня. 

Коли з'явилися новини, що в «Дії» можна зареєструватися на цифровий сертифікат з вакцинації, Аня теж вирішила спробувати. Однак додаток повідомив, що інформації про вакцинацію дівчини немає в базі. 

«Моя лікарка, з якою у мене підписана декларація, теж не бачить у базі, що я вакцинована. Сказала, щоб я приходила, будемо шукати ці дані», — каже Аня.

Читайте також: Радуцький повідомив, що для нещеплених українців скоро введуть обмеження

Та найбільше її турбує те, що якщо кордони закриють через новий сплеск захворюваності, тому з вакцинацією CoronaVac вона не може полетіти до Франції. Тож розглядає варіант повторного щеплення іншою вакциною. 

«Поки виходить так, ніби я не вакцинована взагалі. А зараз є можливість отримати Moderna, тому думаю про те, щоб зробити третю дозу і наступну, щоб потім поїхати за кордон. Планую поговорити з лікаркою. Якщо вона скаже, що таке змішування має певні ризики, то швидше за все я відмовлюся», — каже Аня.

Літня жінка Зоя Балтаг отримує свою другу дозу вакцини Pfizer проти COVID-19 у Бухаресті, Румунія, 28 березня 2021 року. Фото: AP/Vadim Ghirda

«Третя доза розглядається для пацієнтів зі слабким імунітетом»

На думку голови Національної технічної групи експертів із питань імунопрофілактики та імунолога Федора Лапія, змішування інших вакцин (наприклад, CoronaVac з Moderna, як у випадку Ані) навряд чи негативно вплине на організм. Однак він підкреслює, що така можливість досі вивчається, як і обґрунтованість введення третьої дози загалом.

«Питання бустерної дози ще досліджується і більш ретельно розглядається для пацієнтів, які мають проблеми з імунітетом. Однак поки світ не має позиції і обгрунтованих даних щодо необхідності третьої дози», — наголошує Лапій. 

Інформацію щодо її важливості мають оновити протягом 3-4 місяців. Зараз через все ще обмежену кількість вакцин у світі пріоритетною є вакцинація людей, які перебувають в групі ризику, і тих, хто не хворів на ковід. 

«У Канаді, наприклад, є оптимальні інтервали між двома дозами і розширені інтервали. Щодо останніх позиція держави така: через дефіцит вакцин треба охопити першою дозу максимальну кількість людей і насамперед тих, хто не хворів на ковід», — каже Лапій.

Водночас науковці дослідили: ефективність вакцини проти коронавірусу від компаній Pfizer та BioNTech за 6 місяців знижується з 96% до 84%. Найефективнішою вакцина є протягом двох місяців після введення другої дози. Далі вона знижується — приблизно на 6% кожні два місяці. За учасниками випробування продовжать стежити. Якщо ефективність буде знижуватися з нинішньою швидкістю, вона може впасти нижче 50% впродовж 18 місяців. Це означає, що людям може знадобитися ревакцинація.

Читайте також: AstraZeneca vs Pfizer: вчені перевірили зв'язок між COVID-вакцинами та тромбозом

Однак деякі країни вже розпочали вакцинацію третьою дозою. Так, в Туреччині бустерну дозу пропонують медичним працівникам та особам віком від 50 років. Тричі щепився CoronaVac і президент країни Реджеп Таїп Ердоган. 

З 1 серпня пропонуватимуть щепитися третьою дозою і жителям Угорщини. Вирішувати, яку вакцину може отримати людина як третю дозу, будуть лікарі. Її мають ввести щонайменше через 4 місяці після другого щеплення. В Ізраїлі теж раніше заявляли, що планують щеплювати третьою дозою людей зі слабкою імунною системою. 

В Україні, за словами міністра охорони здоров'я Віктора Ляшка, третю дозу планують вводити тоді, коли таку необхідність засвідчать клінічні дослідження. 

«Якщо після клінічних досліджень і реєстрації регуляторами, зокрема і ВООЗ, вирішать, що після двох щеплень потрібне буде третє, то вийдемо на одне щеплення», — заявив Ляшко.  

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і YouTube

Нromadske.ua


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини