MENU

Безвіз у червоній зоні: як нова хвиля епідемії змінить правила в'їзду в ЄС для українців

739 0

Можна сперечатися про те, якою за рахунком є нинішня хвиля ковіду в Європі, але фактом є те, що зараз захворюваність зростає майже в усіх державах європейського континенту. Україна тут не виняток – кількість нових хворих та госпіталізованих щодня б’є кількамісячні рекорди. Втім, багатьох сусідів "зачепило" ще раніше.

І це змушує замислитися: чи довго ЄС зберігатиме для українців вільну дію безвізового режиму, яка відновилася лише влітку? Чи не чекає на нас нова "ковідна завіса" на кордоні з ЄС, яка донедавна робила неможливими туристичні поїздки до Євросоюзу?

Спрогнозувати відповідь на це запитання дозволить досвід інших країн, які улітку (так само, як і ми) насолоджувалися вільним безвізом, але нещодавно "вилетіли" з "білого списку" Євросоюзу.

Про це для ЄвроПравди пише Сергій Сидоренко, інформує UAINFO.org.

Такі, як ми

9 вересня Європейський Союз суттєво скоротив список країн, громадяни яких можуть подорожувати до ЄС без додаткових коронавірусних обмежень. До переліку викреслених потрапили чотири держави Східної Європи – Вірменія, Азербайджан, а також безвізові Албанія та Сербія. Незадовго до того, 30 серпня, зі списку виключили також Косово, Чорногорію та Північну Македонію (всі три мають безвіз із ЄС).

Далі більше: за даними джерел, вже цього тижня зі списку виключать Боснію та нашу сусідку Молдову, де кількість нових заражень прогресує.

У "білому списку" ЄС залишиться лише одна держава з нашого регіону: Україна.

Але це ненадовго.

За формальними критеріями ми також вже зараз не відповідаємо "нормам", встановленим європейським законодавством. До потрапляння до одного кошика з Молдовою нас рятує хіба що низький рівень тестування, а також затримка статистики ЄС. Тож за два тижні, під час нового перегляду, з "білого списку" випадемо і ми.

Що ж зміниться для України?

Відповідь на це запитання дозволяє дати аналіз змін, які відбулися з іншими "вигнанцями", згаданими вище. Ми розібралися, що сталося з правилами для них і наскільки серйозними стали зміни правил після їхнього переведення до "червоної зони".

Результати цього дослідження – дуже оптимістичні.

Епідемія без "покарання"

Почнемо з головного. Паніка, яка тривалий час керувала рішеннями європейських урядів, змушуючи їх вдаватися до драконівських обмежень, схоже, відступає.

За два-три тижні, що минули від зміни "білого списку", жодна держава нашого регіону, що фіксує нову хвилю епідемії COVID-19, не стикнулася з повним закриттям для неї кордонів усього Євросоюзу. Метод, який ЄС тотально застосовував ще кілька місяців тому, на щастя, перестав бути популярним.

Читайте також: Курильщики возможно реже заражаются коронавирусом – в чем секрет феномена?

Серед країн безвізової Європи ми знайшли одну, що вдалася до такого підходу. Це, як не дивно, Болгарія.

Ця держава, яка не закривала кордони навіть минулої зими, а нині має найнижчий у ЄС рівень вакцинації (менше 20%), після початку нової хвилі епідемії в Європі вирішила діяти так, як всі робили раніше – закритися для туристів. Уряд Болгарії заборонив "необов’язкові  поїздки" з низки уражених коронавірусом держав, включно із Сербією, Чорногорією, Ізраїлем та США. Чи пошириться заборона також на Україну – передбачити важко.

Втім, Болгарія, хоча і є членом ЄС, але не входить до Шенгенської зони.

А от серед держав Шенгену жодна не вдалася до закриття кордонів для усіх тих країн, які виключили з "білого списку".

І є всі підстави розраховувати, що цього не станеться також щодо України.

Не тільки вакцинація

Загалом держави ЄС можна умовно поділити на три групи за ставленням до туристів з тих країн, які перевели до "червоної зони".

Основу першої групи складають держави, що прагнуть залучити туристів.

Вони взагалі не змінили правила в’їзду, проігнорувавши рішення Ради ЄС про виключення з "білого списку". Це Хорватія, яка пускає подорожуючих із найменшою підставою для поїздки, а також Греція, яка відкрилася для низки держав світу, включаючи Україну, ще навесні – і не планує закривати кордони. В цю групу входять також Угорщина, Словенія, що продовжують пускати усіх також з простим ПЛР-тестом чи довідкою про одужання.

Як не дивно, до цієї групи входить також Данія, що свого часу мала одні з найжорсткіших правил в’їзду. Влітку Копенгаген, навпаки, максимально лібералізував правила в’їзду з усіх держав світу і дозволяє навіть не робити тест перед вильотом, тільки після прибуття в аеропорт. Водночас данський уряд лишив у законодавстві можливість повернути частину країн до "червоної" категорії, що означатиме повну заборону туризму.

Втім, таких держав, готових залучати усіх туристів – меншість.

Переважна більшість кран ЄС належать до другої категорії – з держав, які потрапили до "червоного списку", вони готові пускати до себе лише вакцинованих.

І це, схоже, стає головним сценарієм подорожей до ЄС для українців.

Дехто з держав ЄС вже зараз перевів нашу країну до власного "червоного списку", не чекаючи, поки це офіційно зробить Брюссель. Дехто все літо лишав нас у "червоній зоні", логічно очікуючи на сплеск захворюваності восени. Дехто (як-от Нідерланди) чітко синхронізує списки з європейськими.

Але всі вони зберігають дозвіл на в’їзд вакцинованих туристів майже з усього світу.

Це не означає, що вакцинація вирішує всі проблеми українців, готових подорожувати.

Перш за все – через те, що не всі вакцини дають однаковий доступ до поїздок в ЄС.

Читайте також: В Китае планировали заразить коронавирусом летучих мышей до пандемии - The Telegraph

Китайська вакцина SinoVac, яку масово застосовують в Україні, лишається не визнаною в ЄС. Деякі країни сприймають вакцинацію нею як дозвіл на в’їзд, але велика частина держав не пустять через кордон тих, хто щепився SinoVac’ом. 

І навіть ті, які пустять, не гарантують відсутності проблем згодом. Наприклад, до Австрії можна в’їхати з таким щепленням, але ви не матимете права ходити там до магазинів та у ресторани (ті зобов’язані перевіряти сертифікат у відвідувачів).

Ще одна проблема з вакцинацією – неоднозначні правила щодо подорожей з дітьми-підлітками. Низка країн ЄС вимагає довідку про вакцинацію як умову для в’їзду іноземців починаючи з 12-13 років, хоча в Україні масова вакцинація підлітків не проводиться.

Хаос, що досі триває

Ми згадали про дві групи країн ЄС, але є і третя, найбільш небезпечна для подорожей. Це – ті країни, які нині дозволяють в’їзд вакцинованим українцям, але можуть відкликати своє рішення у будь-який момент.

Найяскравіший показник цієї групи – Польща.

Варшава останньою в ЄС відкрилася для туристичних чи інших "необов’язкових" подорожей українців, але цей дозвіл стосується саме і виключно мешканців нашої держави. Туристи з більшості інших держав поза межами ЄС і надалі не мають права на перетин польського кордону, незалежно від вакцинації. А отже, немає ясності, чи планує Польща зберігати цей дозвіл для України і надалі.

Також немає певності у тому, чи збережуться відкритими кордони Словаччини чи Румунії – їхні правила прописані досить нечітко.

Хай там як, а обмеження у Шенгені, які можливі під час нової хвилі епідемії, будуть незрівнянно слабшими у порівнянні з попередніми хвилями. А вакциновані українці збережуть можливість вільних поїздок майже до всіх, а можливо, й загалом усіх держав ЄС.

Просто відбуватиметься це дуже хаотично. Без гарантії збереження правил в’їзду до тієї чи іншої країни.

До слова, після початку пандемії Covid-19 Шенгенська зона стикнулася з серйозним випробуванням: кожна з держав-членів сама, без консультацій з партнерами, встановлювала правила в’їзду.

Тоді це дуже обурювало інші країни; Єврокомісія докладала шалених (і переважно безрезультатних) зусиль для синхронізації політик членів ЄС; шенгенські держави, не довіряючи сусідам, масово запроваджували контроль на внутрішніх шенгенських кордонах; багато хто говорив про загрозу існуванню Шенгену як такого.

Минув час. Проблема, що була визначальною для цієї низки обмежень, нікуди не поділася – правила в’їзду у різні держави ЄС лишаються принципово відмінними.

Однак європейські уряди... змінили ставлення до цієї проблеми і тепер намагаються її не помічати.

І це дає та й надалі даватиме українським подорожуючим за бажання можливість обходити деякі дивні обмеження, на кшталт заборони перетину кордону для підлітків – для цього достатньо полетіти до сусідньої країни з "правильними" умовами в’їзду, а звідти поїхати туди, куди необхідно.

Звичайно, переконавшись перед тим, хто держава вашого призначення не має заперечень щодо таких "маневрів".

Та хай там як, навіть ці хаотичні правила безвізу – значно кращі за те закриття кордонів, до якого ЄС вдавався протягом понад року. І треба визнати, що змінити це ставлення допомогла передусім вакцинація, яка поволі стає майже обов’язковою для міжнародних подорожей.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і YouTube

UAINFO


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі


Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини