MENU

Біологи знайшли речовини, за якими комарі розпізнають людський запах

691 0

Біологи знайшли речовини, за якими комарі розпізнають людський запах

Американські вчені визначили летючі молекули, які дозволяють комарам виділяти людей серед інших тварин, і показали, як крихітний мозок комах дізнається про запах жертви.

Переважна більшість комарів — «універсали», готові пити кров у будь-якої відповідної тварини. Однак деякі, наприклад, Aedes aegypti, рознощики цілого ряду небезпечних захворювань, спеціалізуються саме на людях, безпомилково знаходячи свою мету. Вченим вже вдалося визначити рецептори в антенах цих комах, які дозволяють їм пізнавати людину. Але які саме леткі компоненти допомагають виділяти людський запах на фоні запахів інших тварин? І як саме мозок комахи розпізнає їх? Відповідям на ці питання присвячена нова робота біологів із Прінстонського університету (США), про яку вони пишуть у журналі Nature, інформує UAINFO.org.

Читайте також: Что делать при укусах мошек: советы инфекциониста и самые простые рецепты народной медицины

Керолін МакБрайд та її команда отримали ГМ-лінію комарів, в яких було внесено гени флуоресцентних білків, що активізувалися в нейронах під час їхньої роботи. Крім того, довелося створити лабораторну установку, щоб відстежувати цю активність у відповідь на запахи. Нарешті, вчені зібрали самі запахи для досліджень: за людський відповідали 16 добровольців обох статей, а тваринні аромати були отримані у щурів, хом'ячків, куріпок, овець та собак.

Експерименти показали, що розпізнавання запаху людей в Aedes aegypti відбувається вкрай просто та ефективно. «Мозок» цих комах містить 60 нервових гангліїв, і спочатку вчені очікували побачити складні патерни їхньої активності, що виникають у відповідь на ті чи інші аромати. Проте спрацьовували лише два нервові центри: один — у разі будь-якого потенційно цікавого запаху, включаючи тварини, а другий «підтверджував» присутність людини.

Читайте також: В дикую природу выпустили генетически модифицированных комаров. Но зачем?

Ці аромати є складною сумішшю з десятків летючих сполук, які є і у людей, і у тварин, лише в трохи різних пропорціях. Ретельно перебравши такі молекули одну за одною, вчені показали, що лише дві з них викликають спрацьовування другого ганглія, що «розпізнає» запахи, у комарів. Це два довголанцюгові альдегіди - деканаль і ундеканаль, якими особливо багатий запах, що розповсюджується людиною.

Професор МакБрайд та її співавтори вже запатентували склад атрактанта, що містить деканаль, для залучення комах у пастки. На думку вчених, такі пастки, імітуючи запах людини, допоможуть боротися з небезпечними кровососами, але будуть порівняно безпечні для інших комах.

Підписуйся на сторінки UAINFO FacebookTelegramTwitterYouTube

UAINFO


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини