Обійми знижують рівень стресу у жінок, але не у чоловіків
Жінки, які обіймали коханого до того, як пережили стрес, показали знижену реакцію гормону кортизолу — у порівнянні з контрольною групою, яку змусили засовувати руку в крижану воду без прелюдій із партнерами.
У жінок, які до стресової події обіймали свого романтичного партнера, після пережитого випробування був нижчий рівень гормону стресу — кортизолу. Однак у чоловіків такої кореляції психологи з Рурського університету (Бохум, Німеччина) не спостерігали. Їхнє дослідження опубліковане в журналі PLOS One, інформує UAINFO.org.
Обійми — одна з найпоширеніших форм соціального контакту в повсякденному житті та різних культурах: так ми вітаємо коханих, друзів та родичів, виявляємо прихильність, втішаємо скорботного. Раніше вчені показали, що на обійми впливає емоційний стан тих, хто обіймає, а подібний жест саме з боку партнера викликає сильніші позитивні емоційні реакції як на поведінковому, так і на нейрофізіологічному рівні. Обійми знижують артеріальний тиск, пов'язані зі зменшенням запалення, поліпшенням самопочуття і зниженням ризику зараження вірусами.
Автори нової роботи вирішили з'ясувати, чи здатні нетривалі обійми самі собою захищати від стресової реакції.
Читайте також: Медики виявили, що слід знімати біль, а не запалення
Для вивчення потенційного впливу обіймів на зниження рівня стресу команда залучила до участі 38 пар, що перебувають у романтичних гетеросексуальних відносинах (середній вік — 22,3 року). Ніхто з них не мав в анамнезі психічних розладів або порушень у розвитку нервової системи, вони не курили та не приймали жодних ліків.
Усіх піддослідних попросили протягом трьох хвилин тримати одну руку у ванні з крижаною водою, а все, що відбувалося, записували на камеру, з якою вони мали підтримувати зоровий контакт. Перед цим тестом, який, згідно з задумом учених, мав викликати стрес, половина пар обіймалася один з одним протягом 20 секунд, друга половина – ні. Різні показники стресу, у тому числі рівень кортизолу в слині, вимірювали до трьох разів після експерименту. Щоб уникнути забруднення зразків, учасників попросили не їсти та не пити нічого, окрім води, за годину до процедури. Також вони заповнювали опитувальник про те, чи їм легко далося проходження тесту, і шкалу оцінки відносин.
Як показав статистичний аналіз, у жінок, які обіймали партнера перед експериментом, викид кортизолу був нижчим, ніж в інших учасниць. Найсильніше рівень гормону підвищувався через 15 та 25 хвилин після пережитого стресу.
«Ми виявили значні відмінності лише між жінками та чоловіками у першій групі: жінки продемонстрували значно нижчі рівні кортизолу у порівнянні з чоловіками як через 15 хвилин, так і через 25 хвилин після тесту», — пишуть дослідники.
Читайте також: Харчування за графіком разом з низькокалорійною дієтою збільшує тривалість життя, – дослідження
Інші показники стресу, включаючи артеріальний тиск та загальний емоційний стан, не показали жодного зв'язку з обіймами коханого.
Різницю між статями, ймовірно, можна пояснити різним рівнем викиду окситоцину у чоловіків та жінок після обіймів. Окситоцин – це гормон, що допомагає будувати соціальні зв'язки. Його вироблення стимулюється дотиками інших людей й породжує почуття, яке ми описуємо як «щастя». Хоча під час цього експерименту рівень окситоцину в учасників не вимірювався, більш раннє дослідження показало, що жінки в порівнянні з чоловіками сприймають дотики як значно приємніші. Також відомо, що окситоцин безпосередньо корелює з "приємністю" від ніжних дотиків. Отже, взаємні обійми могли бути дуже приємними й тому спричинили вищий рівень викиду окситоцину у жінок у порівнянні з чоловіками, підсумували вчені.
Підписуйся на сторінки UAINFO Facebook, Telegram, Twitter, YouTube
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки