Захищала наших пращурів від деменції: вчені виявили незвичайні властивості гонореї
Гонокок — одна з причин мутації гена CD33, що захищає від хвороби Альцгеймера (Фото:Giovanni_Cancemi/Depositphotos)
Дослідники з Медичної школи Каліфорнійського університету з’ясували, що низка інфекційних агентів, серед яких і гонорея, спровокувала розвиток захисних механізмів у мозку стародавніх людей.
Люди є одним із небагатьох видів, здатних жити довго після завершення репродуктивного періоду. Існує безліч гіпотез, які пояснюють чому це відбувається. але нещодавно вченим вдалося виявити механізм, що дає нам змогу прожити довге та здорове життя, пише НВ, інформує UAINFO.org.
Порівняння геномів людини та інших біологічних видів показало, що Homo sapiens має унікальну версію гена CD33 — рецептора, що експресується в імунних клітинах.
Стандартний рецептор CD33 зв'язується з одним із моносахаридів - сіаловою кислотою, якою покриті всі клітини людини. Коли імунна клітина відчуває сіалову кислоту через CD33, вона розпізнає іншу клітину як частину тіла і не атакує її, запобігаючи аутоімунній відповіді.
Рецептор CD33 також експресується в імунних клітинах головного мозку (мікрогліях), де він допомагає контролювати запальні процеси в нейронах. Однак мікроглії також відіграють важливу роль у видаленні пошкоджених клітин головного мозку та амілоїдних бляшок, пов'язаних із хворобою Альцгеймера. Зв'язуючись із сіаловими кислотами на цих клітинах та бляшках, звичайні рецептори CD33 фактично пригнічують цю важливу функцію мікроглії та підвищують ризик розвитку деменції.
Читайте також: Лише одна звичка допоможе боротися зі старінням мозку – дослідження
Але в процесі еволюції людина змогла придушити цей механізм шляхом мутації CD33. Рецепт, що мутував, більше не реагує на сіалові кислоти на пошкоджених клітинах і бляшках, дозволяючи мікроглії руйнувати їх.
Люди, чий ген мутував, не стикаються з деменцією у похилому віці.
Аджит Варкі, доктор медичних наук, професор медицини в Медичній школі Каліфорнійського університету в Сан-Дієго, та його колеги виявили докази сильного позитивного відбору, що виник унаслідок впливу інфекцій.
Збудники деяких хвороб, наприклад гонореї, покривають себе моносахаридами. Вважається, що вони роблять це щоб обдурити імунну систему жертви.
Читайте також: Чинники ризику розвитку деменції залежать від віку, – дослідження
Американські вчені виявили, що на певному етапі еволюції, який трапився точно після верхнього палеоліту, людина перестала реагувати на покриті сіаловими кислотами бактерії.
Це могло зробити її більш сприйнятливою до них, але також забезпечило безперебійну роботу мікроглій. Що, у свою чергу, захистило носіїв гена, що мутував, від деменції.
Підписуйся на сторінки UAINFO Facebook, Telegram, Twitter, YouTube
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки