MENU

Війна в Україні може загострити протистояння Заходу та Росії в Арктиці

365 0

Війна в Україні може загострити протистояння Заходу та Росії в Арктиці

Через війну в Україні Арктика стала місцем можливого розростання конфлікту між Заходом і Росією, так званого spill over (коли одні події призводять до виникнення інших, зовні з ними не пов'язаних), повідомляє DW.

Як стверджує пише німецький експерт Геран Свістек, Арктика стала місцем можливої конфронтації через масштабну мілітаризацію, перш за все, з боку Росії, інформує UAINFO.org з посиланням на ZN.UA.

За словами експерта, Росія, ймовірно, прагне максимально розширити сферу впливу та забезпечити собі вигідні стартові позиції до моменту, коли через танення вічної мерзлоти стане можливим видобуток корисних копалин у регіоні.

"Особисто я вважаю, що Арктика може стати місцем ескалації українського конфлікту", - стверджує експерт.

Він виключає наростання напруженості через конфлікт інтересів до військових сутичок.

Читайте також: Війна проти України обмежує амбіції Путіна в Арктиці – The Hill 

Інший експерт з питань геополітики та безпеки з Університету Бонна Йоахім Вебер вважає, що НАТО ігнорувала ситуацію в Арктиці останніми роками, тоді як Росія нарощувала там військову присутність.

Проте, на його думку, не Арктика є джерелом напруженості: "Багато хто невірно інтерпретував ситуацію, стверджуючи, що в Арктиці зароджуються конфлікти майбутнього навколо корисних копалин. А насправді все навпаки. Причина напруженості — це події в Україні, які відкидають тінь у тому числі і на Крайню Північ".

Загалом для прем'єр-міністра Канади Джастіна Трюдо минулий тиждень став часом знакових візитів з Європи. тема канадської Арктики була не останньою у переговорах.

Спочатку до Канади прибув канцлер Німеччини Олаф Шольц у супроводі віце-канцлера Роберта Хабека та представників німецької бізнес-еліти.

Виступаючи в Монреалі, глава німецького уряду до захоплення зали зазначив, що Канада має не тільки всі ті корисні копалини, які має в своєму розпорядженні і Росія, а також демократія і привабливий інвестиційний клімат.

А буквально за кілька днів з візитом до Канади прибув генсек НАТО Йєнс Столтенберг, з яким Трюдо вирушив на базу канадських ВПС, розташовану за полярним колом у провінції Альберта. Там Столтенберг заявив, що російські амбіції в Арктиці є стратегічним викликом для НАТО і що на тлі посилення російської військової присутності у регіоні його важливість для північноатлантичного альянсу зростає.

Так війна в Україні несподівано повернула Канаду на авансцену світової політики, причому як щодо постачання енергоносіїв, так і оборони.

Читайте також: "Аномально" великі втрати: чому російські генерали стають "вантажем 200" в Україні – Defense Express

Російське вторгнення в Україну змусило уряд в Оттаві переглянути пріоритети його бюджетної політики. У червні влада Канади оголосила про плани вкласти в найближчі шість років близько 4,9 млрд. канадських доларів (близько 3,8 млрд. доларів США) в модернізацію системи NORAD, об'єднаного командування аерокосмічної оборони Північної Америки. А сам Столтенберг, повернувшись із Канади, в інтерв'ю німецькій газеті Welt am Sonntag повідомив, що через можливі нові загрози з боку Росії НАТО має намір розширити активність в арктичному регіоні.

Однак ще один могутній гравець з арктичними амбіціями поки що тримається в тіні. "Дехто його ще не розглянув, хоча взагалі-то не розглянути його неможливо. Це - Китай", - пояснює Йоахім Вебер. І хоча КНР не має арктичного узбережжя і сама вона знаходиться в тисячах кілометрів від регіону, ця країна вважає себе арктичною державою і має при цьому гігантські економічні та військові ресурси. "І про китайців в Арктиці ми ще почуємо", - прогнозує німецький експерт.

Арктична зона Росії охоплює близько п'яти мільйонів квадратних кілометрів і тягнеться вздовж берегів Баренцева, Карського морів, моря Лаптєвих, Східносибірського та Чукотського морів до протоки Берінга. Протяжність арктичної берегової лінії РФ становить понад 24 тисячі кілометрів, що більше половини берегової лінії всієї Арктики.

Інтерес російської влади до регіону цілком зрозумілий. Саме в Арктиці видобувається близько 90 відсотків російського газу та близько 60 відсотків нафти. За оцінками експертів, вже до 2035 року близько 60 відсотків усіх вуглеводнів на планеті видобуватиметься на родовищах, розташованих в Арктиці.

Підписуйся на сторінки UAINFO FacebookTelegramTwitterYouTube

ZN.ua


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини