MENU

Постійні атаки Росії на українську електромережу загрожуватимуть безпеці АЕС, – The Guardian

415 0

Постійні атаки Росії на українську електромережу загрожуватимуть безпеці АЕС, – The Guardian

Цього тижня російські ракетні атаки відключили основне електропостачання чотирьох атомних електростанцій в Україні, змусивши їх перейти в аварійний режим роботи. На тлі цього зростають побоювання, що постійні удари окупантів по українській електромережі загрожуватимуть безпеці АЕС.

Зокрема, 23 листопада всі механізми безпеки працювали належним чином, але в процесі було пошкоджено два генератори, що затримало перезапуск двох реакторів. Як повідомляє The Guardian, повторні зупинки в разі нових атак ворога можуть завдати значної шкоди з потенційно серйозним впливом на енергопостачання країни та, можливо, на ядерну безпеку, інформує UAINFO.org з посиланням на Оbozrevatel.

Найбільша в Європі Запорізька АЕС, яку російські війська захопили в березні, була від'єднана від мережі з вересня на тлі частих обстрілів території навколо неї. Три інші – Рівненська, Південноукраїнська та Хмельницька – не були прямими цілями нещодавніх ракетних ударів Росії, але їхня безпека може опинитися під загрозою через подальші атаки на українську енергосистему.

Ракетні атаки РФ в середу по високовольтних лініях електропередачі, трансформаторах і підстанціях спровокували перше в історії одночасне аварійне відключення, або "зрив", усіх чотирьох українських АЕС.

"Повна та одночасна втрата зовнішніх джерел електроенергії для українських атомних електростанцій свідчить про те, що ситуація з ядерною безпекою в країні стає все більш хиткою, складною та потенційно небезпечною", – пояснив генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Маріано Гроссі.

Читайте також: Над Україною нависла небезпека ядерної та радіаційної катастрофи - "Енергоатом"

За словами президента НАЕК "Енергоатом" Петра Котіна, за всі 40 років роботи української атомної промисловості "нічого подібного не було". Він також підкреслив, що після вибуху на Чорнобильській АЕС у 1986 році всі українські атомні АЕС були оснащені декількома рівнями захисту, аби подібна катастрофа більше не повторилася.

Коли під час атаки в середу вийшла з ладу енергомережа, реактори негайно почали ізолюватися, а дизельні генератори – працювати, щоб забезпечити циркуляцію води через басейни охолодження, де зберігається відпрацьоване паливо.

Однак повторні атаки, які, ймовірно, знову призведуть до аварійних зупинок, створять величезне навантаження на всі компоненти станцій – від ядра до парових турбін і генераторів – внаслідок швидкого скорочення, а потім знову розширення під час перезапуску. Котін порівняв цей процес з їздою автомобіля зі швидкістю 200 км/год та аварійною зупинкою.

"Ви матимете всілякі наслідки, наприклад, клапани перекосяться – а між реактором і турбіною є величезна кількість клапанів. Зрештою збиток може вплинути на ядерну безпеку", – сказав він.

Головний інспектор з ядерної безпеки України Олег Коріков каже, що кожного разу, коли відбувалося аварійне відключення, ризики зростали в рази.

"Будь-яке використання системи scram може стати причиною аварії. Цей процес вимкнення збільшує ймовірність несправності обладнання або помилки персоналу", – пояснив він.

Зазначається, що дизельні генератори можуть підтримувати охолодження та інші системи безпеки, але вони не виробляють досить енергії, щоб перезапустити електростанцію. Після того, як вся система електроенергії вимикається, цей процес називається "чорним пуском", і що довше триває відключення, то важче він стає.

Обтяжливим фактором тут є те, що зупинка ядерного реактора виробляє ізотоп ксенону в паливних стрижнях, який поглинає нейтрони, уповільнюючи поділ і ускладнюючи його відновлення.

Читайте також: Повний блекаут: коли він буде і як врятувати енергетику України, – Кочетков

Зупинка й повторний запуск вимагають значних навичок від українського персоналу електростанцій, і тиск на них є сильним. Особливо на працівників ЗАЕС, які працюють під наглядом озброєних військових ЗС РФ у тимчасово окупованому Енергодарі.

Гендиректор МАГАТЕ Гроссі місяцями намагався домовитися про створення "зони безпеки" навколо ЗАЕС, де обстріли були б заборонені, але Україна наполягає на тому, що така зона має бути повністю демілітаризована.

"Це незаконно, щоб важке озброєння перебувало в межах цивільного ядерного об’єкта. Окупанти фактично використовують його як військову базу для захисту свого важкого озброєння, яке розмістили в турбінних залах першого і другого реакторів. Це абсолютно жахлива ситуація з позиції пожежної безпеки. Якщо виникає пожежа, ви не можете її пом’якшити, тому що просто не в змозі отримати доступ, адже весь вільний простір у машинних залах забитий усіма цими транспортними засобами", – пояснив Котін.

За його словами, поки що невідомо, чи зберігаються в турбінних залах вибухові матеріали. Але мілітаризація ЗАЕС посилює постійний тиск на персонал, який змушений утримувати два реактори в режимі "гарячої зупинки", щоб забезпечити певну кількість електроенергії на потреби станції та Енергодара.

"Якщо озброєні люди дихають вам у потилицю в диспетчерській, це просто неймовірно небезпечна ситуація. Якщо у вас є три інші атомні електростанції без стороннього електропостачання і ви не можете перезапустити їх, тому що мережа не працює, це схоже на три величезні бомби уповільненої дії. Все це разом означає, що ми говоримо про найнебезпечніший момент для ядерної безпеки", – описала ситуацію старша наукова співробітниця проєкту Гарвардського університету з управління атомом Маріана Буджерин.

Підписуйся на сторінки UAINFO FacebookTelegramTwitterYouTube

 

UAINFO


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини