Російський "Ашан" передавав армії РФ необхідні речі та заганяв співробітників на війну – розслідування The Insider, Le Monde та Bellingcat
Російський "Ашан" постачав товари для воюючих в Україні солдатів РФ від початку повномасштабного вторгнення. При цьому позиціонував їх як гуманітарну допомогу. Постачання ж складалися з товарів як з "ашанівських" складів, так і зібраних на території магазинів "Ашан" у різних регіонах РФ. Крім цього "Ашан" допомагав військкоматам набирати мобілізованих із числа своїх співробітників.
Про це йдеться у розслідуванні The Insider, Le Monde та Bellingcat. Зазначається: у деяких регіонах Росії постачання організовувалися за безпосередньої взаємодії з місцевими органами влади, передає Обозреватель, інформує UAINFO.org.
"Коли після початку повномасштабного вторгнення світові бренди стали йти з Росії, французький "Ашан" залишився. Наскільки хліб з "Ашана" життєво необхідний для виживання росіян, питання спірне, але, як нам вдалося встановити, на момент [відповідної] заяви "Ашан" вже надавав підтримку не лише своїм співробітникам, а й російським військовим", – йдеться у матеріалі.
"Гуманітарна допомога" для російської армії
Розслідувачі опублікували список речей, який 15 березня 2022 року контролер управління "Ашан – Санкт-Петербург" Наталія Зельцер надіслала колегам. Разом із ним йшов лист, у якому ці речі позначалися як гуманітарна допомога.
"Всі ці товари призначаються для чоловіків (скажімо, мінімальний розмір шкарпеток у списку – 25-й, що відповідає 40-му розміру взуття), є сигарети (які взагалі ніколи не постачаються як гуманітарна допомога), запальнички, бритви, але немає нічого для жінок і дітей. Кількість товарів (1000 тюбиків зубної пасти, 500 запальничок) говорить про те, що одержувачів було багато, цього вистачило б на один-два батальйони", – наголошують вони.
Причетність до забезпечення військових РФ намагалися приховати
Водночас, наголошується, "Ашан" намагався видати гуманітарну допомогу російським загарбникам, як звичайний продаж товарів. Для цього Зельцер попросила центральний офіс в Москві оформити "гумпдопомогу" як закупівлю з боку десяти юросіб.
Відповідь вона отримала позитивну. "З московського офісу надійшла відповідь з перерахуванням десяти юросіб", – зазначають розслідувачі.
Щоб видати гумдопомогу за звичайні закупівлі, були оформлені рахунки-фактури від цих юросіб, які свідчать, що оплата справді була оформлена на них. "Однак менеджер з логістики "Ашан – Санкт-Петербург" Ельміра Іванова заявила, що насправді "Ашан" виділяв ці предмети безкоштовно зі своїх запасів", – йдеться в матеріалі.
При цьому наголошується: спрямування "ашанівських" товарів на потреби російської армії підтвердила сама Зельцер. Так, у розмові з одним із співробітників маркету вона сказала, що "гумдопомога" піде "на спеціальну військову операцію".
"The Insider зв'язався з керівниками компаній, на які було оформлено гуманітарну допомогу, і деякі з них не стали нічого приховувати. Так, наприклад, директор ТОВ "МТК" Сергій Пома та директор ТОВ "Енергія-3000" Галина Баранова визнали, що допомога постачалася саме російським військовим, але подробиці повідомити відмовилися", – йдеться у матеріалі.
"Гумдопомогу" збирали по всій Росії
Розслідувачі стверджують: "Ашан" задіяв у поставках для окупаційних військ магазини у різних регіонах РФ. Про що свідчить:
- узгодження постачань з московським офісом;
- те, що в інших регіонах також був помічений збір допомоги на території торгових центрів, що належать "Ашану".
"Наприклад, у Самарі, Рибінську та Володимирі на територіях магазинів "Ашан" розташовувалися пункти збору "гуманітарної допомоги для Донбасу", – розповідають вони.
"Ашану" загрожують санкції
Підтримка загарбницької армії, наголошують розслідувачі, загрожує "Ашану" санкціями. Адже за міжнародним правом, гуманітарною допомогою під час міжнародних конфліктів вважається лише допомога мирному населенню.
"Підтримка ж однієї з воюючих сторін може підвести "Ашан" під санкції і привести до відходу компанії з російського ринку. Який для "Ашана", який має в Росії 230 магазинів, становить 10% від обороту, тобто близько 3,2 млрд євро в рік", – йдеться у матеріалі.
При цьому наголошується: постачанням товарів на тимчасово окуповані території України займався холдинг "Леруа Мерлен". "В усякому разі, на опублікованому в грудні з відео з Маріуполя можна побачити, як члени "Молодої Гвардії Єдиної Росії" розвантажують однакові палети з фірмовим знаком "Леруа Мерлен", – пояснюють розслідувачі.
Відправляли співробітників на війну
Крім цього, наголошується, "Ашан" допомагав владі боротися з ухилистами від призову. Для цього там:
- збирали та передавали у військкомати дані про своїх співробітників;
- після оголошення мобілізації допомагали військкоматам виконувати норму – "прямо на робочому місці співробітникам вручали повістки та пропонували звільнитися".
Підписуйся на сторінки UAINFO Facebook, Telegram, Twitter, YouTube
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки