MENU

Закон "про іноагентів": протестувальники в Тбілісі штурмували парламент, США та ЄС попередили Грузію про "серйозні наслідки". ВІДЕО

681 0

Закон "про іноагентів": протестувальники в Тбілісі штурмували парламент, США та ЄС попередили Грузію про "серйозні наслідки". ФОТО. ВІДЕО

У Тбілісі в ніч на 8 березня пройшли масові протести на тлі ухвалення диктаторського закону "про іноагентів". Люди оточили будівлю парламенту, після чого влада Грузії віддала наказ силовикам розпочати розгін демонстрантів.

Як повідомляють місцеві ЗМІ, поліція застосувала сльозогінний газ та водомети. Чисельність правоохоронців була різко збільшена, вони відтісняли навіть співробітників преси, інформує UAINFO.org.

Люди, які не згодні з новим нормативом, прийнятим явно на догоду Москві, зняли залізний паркан і передавали його з рук в руки, захищаючись від струменів крижаної води. Також грузини відповідали поліцейським коктейлями Молотова.

 

Також з'явилося відео, як тисячі учасників протесту співали відому пісню про Путіна, яку вперше виконали харківські ультрас у 2014 році. Також протестувальники скандували відповідь українського прикордонника на адресу російського військового корабля.

 

По гучномовцю крутили звернення з проханням розійтися, силовики витіснили учасників мітингу з площі в провулки. Повідомляється, що проти людей застосували світлошумові гранати. 

 

Внаслідок дій поліції є постраждалі. Як повідомляли місцеві кореспонденти "Радіо Свобода", у демонстрантів обпалені очі та вони сильно кашляють.

"Мої очі так сильно горять, я навіть не можу їх відкрити, я нічого не бачу", - сказав журналістам один із протестувальників.

За словами лікаря швидкої допомоги, потік демонстрантів, яким потрібна медична допомога, не припинявся кілька годин. 

Грузинському телеканалу "Руставі-2" у МВС Грузії заявили, що в ході акції було затримано шістьох осіб.

Зазначимо, норми ухваленого грузинським парламенту закону суперечать щонайменше двом із 12 рекомендацій для набуття Грузією статусу кандидата в ЄС. Серйозне занепокоєння вже кілька разів висловив Держдеп США. Декілька сотень неурядових організацій та ЗМІ Грузії підписали заяву проти ухвалення в державі такого закону.

Президент Грузії Саломе Зурабішвілі в екстреному зверненні у вівторок із Нью-Йорка, де вона зараз перебуває з візитом, звернулася до учасників протестів проти суперечливого законопроєкту про "іноагенти" та висловила їм свою підтримку. У своєму відеозверненні до протестувальників вона сказала, що ветує цей законопроєкт.

"Я стою тут, у Нью-Йорку, а за мною Статуя Свободи. Свобода - це символ, за який завжди боролася Грузія. Я поруч з вами. Сьогодні ви представляєте вільну Грузію. Грузія, яка бачить своє майбутнє в Європі, нікому не дозволить це майбутнє відняти", - сказала президент.

За словами Зурабішвілі, це закон не був потрібен нікому, крім "диктату Москви" і його не потрібно відправляти до Венеціанської комісії. "Там прекрасно знають, що це за закон. Я з першого дня говорила, що буде вето. І вето буде", - додала вона.

Проте парламент має можливість подолати президентське вето, як це вже було минулого року щодо так званого закону про прослуховування, який критикували Європейський Союз та правозахисники.

В Євросоюзі вже заявили, що прийняття Грузією закону про "іноагентів" суперечить цінностям і стандартам ЄС, членом якої країна хоче стати. Про це заявив високий представник ЄС Жозеп Боррель.

Він назвав прийняття закону в першому читанні "дуже поганим розвитком подій для Грузії та її народу". Боррель зазначив, що закон у його нинішньому вигляді ризикує вплинути на громадянське суспільство та засоби масової інформації з негативними наслідками.

"Цей закон несумісний із цінностями та стандартами ЄС. Це суперечить заявленій меті Грузії щодо вступу до Європейського союзу, яку підтримує переважна більшість громадян Грузії. Його остаточне ухвалення може мати серйозні наслідки для наших відносин", - наголосив Боррель.

Він також закликав Грузію підтримати свою прихильність до просування демократії, верховенства закону та прав людини.

Своєю чергою США пообіцяли накласти санкції на відповідальних за придушення протестів у Грузії. Про це говориться у заяві речника Державного департаменту США Неда Прайса під час брифінгу в Вашингтоні.

"Ми уважно стежимо за подіями останніх годин у Грузії. Ми бачимо повідомлення з Тбілісі, згідно з якими проти демонстрантів було застосовано сльозогінний газ та інші засоби для придушення протестів", - заявив Прайс.

За словами речника Держдепу, відповідальні за придушення протестів у Грузії можуть потрапити під санкції США.

"У нас є низка інструментів, які дозволяють притягнути до відповідальності будь-кого в будь-якій країні за втручання у реалізацію того, що є універсальним правом людини", - вказав він.

Прайс додав, що Сполучені Штати підтримують право грузинів на мирні зібрання, аби їхні голоси були почуті, на вільні висловлювання, на можливість вимагати від своїх урядів підзвітності.

"Ми й надалі стежитимемо за ситуацією в Грузії", - підсумував представник Державного департаменту.

7 березня парламент Грузії в першому слуханні прийняв скандальний "російський закон" або "закон про іноагентів". Йдеться про законопроєкт "про прозорість іноземного впливу". Його підтримала мінімально необхідна кількість депутатів - 76.

Такими агентами стануть некомерційні організації та ЗМІ, понад 20% річного доходу яких складає закордонне фінансування.

Зареєстровані як агенти організації мають щороку подавати фінансову декларацію. Тому, хто спробує ухилитися від реєстрації як "агент" або не подасть декларацію, загрожуватиме штраф у розмірі 25 тисяч ларі (близько 9,5 тисяч доларів).

Міністерство юстиції для виявлення "агентів іноземного впливу" та перевірки виконання вимог закону отримає право проводити моніторинг, а чиновник, уповноважений проводити такий моніторинг – видобувати необхідну інформацію, у тому числі персональні дані.

"Прийняття цього закону значно підвищить якість поінформованості суспільства, що допоможе людям у ухваленні правильного рішення", - заявив перед внесенням законопроєкту до парламенту депутат Гурам Мачарашвілі. Він запевняє, що законопроєкт здебільшого скопійований з американського закону та доопрацьований з урахуванням "найкращих практик" демократичних країн.

При цьому посольство США у Тбілісі назвало ухвалення закону у першому читанні "чорним днем для грузинської демократії".

Подібний закон діє в Росії, де тавро "іноземного агента" асоціюється зі "шпигуном".

Підписуйся на сторінки UAINFO FacebookTelegramTwitterYouTube

UAINFO 


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини