Не знайшли ознак пропаганди: три фільми росіян, які підтримують Путіна, потрапили до програми кінофестивалю у Венеції
У четвер, 23 березня, у венеційському університеті почався Кінофестиваль короткометражного кіно Ca' Foscari Short Film Festival. Цей конкурс відкритий для студентів з усього світу. Цьогоріч журі серед 3000 стрічок обрали 30. До списку "найкращих" увійшли три російського виробництва, творці яких підтримують війну в Україні.
Про це виданню OBOZREVATEL повідомила Анастасія Чайковська, студентка університету Ca' Foscari. Московське медіа зраділо черговому успіху на культурному фронті, а згодом репост його публікації з'явився на Facebook-сторінці фестивалю зі словами "Навіть у Росії говорять про нас", інформує UAINFO.org.
"Ми з друзями, звісно, обурилися – і пішли перевіряти режисерів та знімальну команду на предмет підтримки України чи війни. І те, що ми знайшли, було дуже сумно", – розповідає активістка.
У програмі представлено:
"Аглая, з Різдвом!" Єлизавети Верховенської. Студенти з’ясували, що режисерка представляє Moscow Film School, випускники якої працюють на російських пропагандистських каналах.
"Переруг" Михайла Борейші. За словами Анастасії, актори й продюсер фільму публічно підтримують війну та співпрацюють із російськими пропагандистами. Також вона додала, що один з акторів проводить збори коштів для окупантів.
"Утікач" Саломе Кінцурашвілі. Студенти вияснили, що, за даними ГУР, Самвел Карапетян – власник компанії "Ташир холдинг", пов’язаної з "Газпромом", – є одним зі спонсорів російської агресії проти України. Його син одружений із режисеркою Саломе Кінцурашвілі та працює в раді директорів батькової компанії.
Спроба достукатися до організаторів
Після проведеного розслідування Анастасія Чайковська разом зі студентами звернулася до професорки Марії Роберти Новіелліо, однієї з організаторів фестивалю: "Ми просили виключити фільми з конкурсу. Далі – прибрати принаймні школи, які вони представляють, і вказати, що вони пов'язані з державними органами РФ. Ми просили, щоб режисери висловилися на прем'єрі на підтримку України".
Відповідь професорки розчарувала активістів. Вона, за словами Чайковської, "казала про l’arte è fuori politica (мистецтво поза політикою) та порівнювала нашу війну з війнами по всьому світу". Марія Роберта Новіелліо у бесіді з Анастасією наголосила на тому, що фестиваль дає можливість росіянам на вираження своєї позиції та проявити себе як режисер поза межами диктаторської держави.
Боротьба триває
Студенти написали листа ректорці університету Тіціані Ліппіелло (у відповідь – тиша), а також оприлюднили інформацію в Instagram PuntoInternoUA. Цей допис швидко почав розповсюджуватися, набирати резонансу, тож за декілька днів ректорка надіслала відповідь.
"Вона проінформувала нас, що університет завжди був і буде на боці України. Що вони дуже допомагали українським студентам і підтримували їх усіляко. Університет виплатив студентам регіональну стипендію, виділену для українців, та про іншу підтримку я не чула. Ректорка сказала у своїй відповіді, що у понеділок, 20 березня, вони розглянуть цю проблему й винесуть рішення", – каже Чайковська.
Активістка додала, що будь-які культурні чи благодійні ініціативи, які вона хотіла організовувати на базі університету, було відхилено. Наприклад, дівчина пропонувала показати в одній з аудиторій Ca' Foscari фільм "Велика подорож Україною", та отримала відмову.
Згодом зі студентами зв’язався журналіст італійського видання Corriere della sera, аби висвітлити подію. Після спілкування українці попросили зачекати з публікацією, бо ж сподівалися на позитивну відповідь ректорки. Університет витримував довгу паузу, тож стаття вийшла на сайті.
У вівторок, 21 березня, коли до початку фестивалю залишалися лічені дні, Анастасії надійшов лист. У ньому знову йшлося про те, що виш підтримує Україну, але, переглянувши російські фільми, члени журі не знайшли ознак пропаганди.
Анастасії невідомо про випадки підтримки її з друзями ініціативи серед представників університету: "Можливо, вони є і намагалися допомогти, але ми про цих героїв, на жаль, не знаємо".
Мистецтво поза політикою?
Четвер. 23 березня. Під час прем’єри фестивалю один із представників університету вийшов на сцену та заявив, що Ca' Foscari категорично засуджує русофобію і не підтримуватиме її, бо ж "культура поза політикою". Це звучить доволі іронічно, оскільки в цей самий день у Ca' Foscari у програмі були два політичні фільми: "Bloody Grave" (Іран) та "As Dúas en Punto" (Іспанія). "Режисерка другої короткометражки взагалі зі сцени закликала боротися за демократію. То що це, якщо не політика?" – каже Анастасія.
Єдине, чого вдалося домогтися активістам – вийти на сцену з промовою під час відкриття фестивалю. Один із випускників університету Олександр Рибальченко розказав правду про події в Україні та про режисерів російських короткометражок із програми конкурсу.
"Несправедливо говорити, що мистецтво поза політикою, тоді як російські ракети знищують українські театри, кіно та музеї, а армія окупантів розкрадає витвори мистецтва, які потім везе до Росії. Мені багато хто казав, що у світі є понад 40 конфліктів, тож чому війні в Україні треба приділяти більше уваги? Ми, студенти з України, особливо залучені у цю війну і тому намагаємося робити все, аби зупинити це", – сказав у промові активіст.
Насамкінець Олександр додав: "Якщо мистецтво сприяє діалогу між культурами, як дехто каже, воно повинне бути діалогом, а не мовчанням". Після цього студенти роздали всім присутнім роздруковані буклети із фактами про проросійські погляди режисерів. Чи вдалося українцям досягти бажаного? Ні. Це питання часу. Якщо таких небайдужих буде значно більше – нам вдасться пробити стіни "яка різниця" і "ми поза політикою".
"Найімовірніше, відповідальні за фестиваль особи не перевіряють режисерів та команди не з поганим наміром. Просто тому, що їм "усе одно". А тепер університет не готовий взяти на себе відповідальність і виправити помилку", – резюмує Чайковська.
Підписуйся на сторінки UAINFO Facebook, Telegram, Twitter, YouTube
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки