MENU

"Мінімалку" необхідно підвищити хоча б до 10000 грн: в Україні доведеться повністю змінити підхід до визначення рівня заробітної плати, – експерти

769 0

"Мінімалку" необхідно підвищити хоча б до 10000 грн: в Україні доведеться повністю змінити підхід до визначення рівня заробітної плати, – експерти

В Україні в 2024 році мінімальну зарплату можуть збільшити із 6700 до 7651 грн, йдеться у підрахунках Мінекономіки. Це покриє зростання цін 2023-го, але при цьому не компенсує втрати реальних доходів за 2022-й. Підвищення мінімалки призведе також до зростання середньої заробітної плати. Експерти при цьому впевнені: запланованого підвищення недостатньо – це не дозволить зупинити зростання бідності й значно не вплине на добробут українців.

Окрім того, Україні незабаром доведеться повністю змінити підхід до визначення рівня заробітної плати. Якщо не досягти різкого її зростання, конкурувати з європейськими роботодавцями не вдасться. Про те, скільки зароблятимуть українці та як варто переглянути підхід, розбирався Оbozrevatel, інформує UAINFO.org.

Як підвищать мінімалку і чи це допоможе?

"Українці в 2024-му втратять 50% доходів, а їм компенсують лише 14%", – коментує пропозицію Мінекономіки колишній міністр соцполітики Андрій Рева.

За його розрахунками, загальний рівень зростання цін за три роки (2022, 2023 та 2024-й) становитиме близько 50%. І щоб мінімальна заробітна плата компенсувала таку інфляцію, її варто підвищити наступного року на ті ж 50%. Але уряд на торішнє зростання цін фактично заплющує очі, індексацію проведуть лише на 14% (прогнозований рівень зростання цін за 2023-й).

Читайте також: Дефіцит на професіоналів: кому пропонують найвищі зарплати в Україні

Мінімалка 2024-го становитиме 7651 грн, повідомили у Федерації профспілок за результатами обговорень з Мінекономіки. Таке підвищення не дозволить компенсувати зростання цін та зупинити підвищення рівня бідності, упевнена кандидатка економічних наук Людмила Черенько.

"Звичайно, зростання мінімальної зарплати на 14% не зменшить і не пом'якшить зростання бідності. Але я не думаю, що є можливість підвищити суттєвіше", – пояснює вчена.

Вже зараз фактичний прожитковий мінімум для дорослого становить 7782 грн на місяць. Тобто всі, хто отримує менше, не може сплатити базовий набір продуктів, товарів та послуг і перебуває за межею бідності. І чинна, і нова мінімальна зарплата не розв'яжуть проблеми бідності серед тих, хто працює. Мінімальна зарплата закріпиться на рівні, нижчому за межу бідності.

Є питання і щодо самої методики визначення мінімальної зарплати. Хороша новина – рішення обговорили із профспілками, погана – з обговорення повністю виключили Мінсоц. Пропозицію розробило Мінекономіки, а розрахунки надіслали до Мінфіну. Рева дивується: як чи не найголовніший соціальний показник визначають без участі Міністерства соціальної політики?

Читайте також: В Україні критична ситуація на ринку праці: що буде відбуватись після війни і яке є рішення

Питання зайнятості ще кілька років тому передали з компетенції Мінсоцу до сфери компетенції Мінекономіки. З одного боку, ринок праці є похідною від економічної ситуації, а з іншого – функція мінімальної зарплати насамперед полягає у захисті українців, які працюють. Раніше Мінсоц і Мінфін, незалежно від персоналій, постійно перебували в конкурентній боротьбі. Мінсоц хотів роздати більше грошей та підвищити соцгарантії, а Мінфін – заощадити й не допустити розбалансування бюджету. Тепер же економічний блок обходиться без участі Мінсоцу.

Україні потрібно відмовлятися від дешевої робочої сили

Україна поступово має рухатися до того, щоби значно підвищити зарплати, каже Черенько. До цього нашою конкурентною перевагою була дешева робоча сила. У результаті українські висококваліфіковані інженери заробляли у рази менше, ніж їхні колеги у найближчих країнах ЄС. Від цієї ситуації необхідно відмовлятися.

"Якщо ми вирішимо перейти на нову економічну модель, в основу якої не буде закладено низьку оплату праці, а саме таким має бути шлях, якщо ми йдемо в ЄС, ми повинні робити перші кроки", – каже вчена.

З підвищенням мінімалки також поступово зростуть і середні зарплати. Мінімалка – єдиний прямий механізм впливу держави на заробітні плати.

Після закінчення повномасштабної війни з РФ держава має прорахувати ризики, можливий економічний ефект, знайти кошти на бюджетників та значно (у рази) підвищити мінімальну зарплату. Процес підвищення Черенько порівняла з ходінням по лезу ножа. З одного боку, різкий перерахунок може нашкодити дрібному бізнесу та спровокувати неконтрольоване зростання інфляції, з іншого – без підвищення зарплат домогтися повернення значної частини біженців до України та утримати працездатне населення від міграції після війни буде складно.

Читайте також: Від 100 до 1500 гривень. Кому і на скільки підвищать пенсії до кінця 2023 року

Рева вважає, що вже зараз необхідно значно підвищувати мінімалку – хоча б до рівня 10 тис. грн. Ексміністр упевнений, що це збільшить купівельну спроможність, одержані гроші українці витратять на товари та послуги, вироблені усередині країни, що дозволить компенсувати витрати. Черенько нагадує: 2017-го, коли мінімалку підвищили вдвічі – з 1600 до 3200 грн на місяць, – результат був позитивним. Це дало змогу збільшити надходження до державного та місцевого бюджетів, Пенсійного фонду та знизити рівень бідності.

"Виходить, що мінімальну зарплату фактично на два роки заморозили, а максимальні зарплати при цьому не обмежили. Подивіться зарплати членів наглядових рад, менеджерів держпідприємств. Виходить, одні жирують, а іншим кажуть, що не потрібно підвищувати чи треба підвищувати трохи", – обурюється Рева.

Для порівняння, мінімальна зарплата у Польщі становить 30,5 тис. грн (у перерахунку зі злотих). Існує ризик, що після закінчення війни частина чоловіків виїде за кордон у пошуках високооплачуваних робочих місць. Єдиний спосіб запобігти такій ситуації – створити гідні умови роботи всередині країни.

Підписуйся на сторінки UAINFO FacebookTelegramTwitterYouTube

UAINFO 


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини