"Індекс Біг Мака" показав "справедливий" курс долара в Україні: гривня вже не в топ-5 недооцінених валют
Долар в Україні "має" коштувати близько 18,8 грн, а сама гривня недооцінена на 49,5% згідно з так званим індексом Біг Мака. При цьому гривня виплата з топ-5 нелооцынених валют у світі.
Таких висновків дійшло британське видання The Economist у липневому дослідженні "Недооціненість національних валют". Дані в ньому отримані на основі "індексу Біг Мака", передає Обозреватель, інформує UAINFO.org.
Розрахували "реальний" курс долара так: на момент проведення дослідження у США бургер "Біг Мак" коштував $5,58, тоді як в Україні – 105 грн. Якщо поділити 69 на 5,81, вийде 18,82.
Саме такою, на думку аналітиків, є "справедлива" ціна американської валюти в Україні. При цьому офіційний курс долара в Україні залишається фіксованим та становить 36,56 грн.
У липні 2023 року гривня, за оцінкою аналітиків, стала сьомою у списку недооцінених валют світу. Ще в січні українська валюта була четвертою та входила до топ-5 цього рейтингу. У липні ж недооціненими валютами стали:
- тайванський долар (недооцінений на 57,2%);
- індонезійська рупія (54,8%);
- індійська рупія (54,5%);
- єгипетський фунт (51,3%);
- південноафриканський ранд (49,7%).
Також "індекс Біг Мака" показує і переоцінені валюти. Їх у липні 2023 року виявилося сім (пів року раніше було п'ять). Це:
- швейцарський франк (переоцінений на 38,5%);
- норвезька крона (24%);
- уругвайське песо (22,9%);
- аргентинське песо (7,4%);
- євровалюта (4,3%);
- шведська крона (2,8%);
- датська крона (1,3%).
Втім, слід розуміти, що індекс Біг Мака не є повноцінним інструментом для оцінки вартості валют. Справа в тому, що індекс враховує лише купівельну спроможність. Насправді ж на курс впливають інші чинники, зокрема фундаментальні показники економіки країни. Тому індекс показує лише загальну логіку курсів валют.
Індекс Біг Мака – що і це і як розраховують
The Economist розраховує "індекс Біг Мака" двічі на рік ще з 1986-го. В основі підрахунків лежить вартість класичного бургера з McDonald's у різних країнах. Вибір саме цієї страви пояснюють тим, що "Біг Мак" можна розглядати як своєрідний аналог продуктового кошика – до його складу входять хліб, м'ясо та овочі.
Як "нульова позначка" береться ціна "Біг Мака" в США. Передбачається, що за "справедливого курсу" бургер повинен коштувати стільки ж у будь-якій країні світу.
З американським прайсом порівнюють ціну, встановлену в національній валюті країни. Цю суму переводять у долари за поточним курсом. І якщо отримане число виявляється вищим за ціну "Біг Мака" в США, валюта країни вважається переоціненою, якщо нижчою – недооціненою.
Підписуйся на сторінки UAINFO Facebook, Telegram, Twitter, YouTube
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки