Реалії школярів відрізняються від санітарного регламенту, згідно з яким при 5-денному навчальному тижні учні 8-11 класів мають допустиму норму у 33 години, або 6-7 уроків щодня, повідомляє Освіторія . Зокрема, у документі передбачений і час на домашнє завдання. Для початкової школи – не більше години, у середній школі рекомендовано витрачати не більше 1,5 години, у старшій – не більше двох.
За словами міністра освіти і науки Оксена Лісового, таке навантаження на дітей у школі – на межі можливостей. Саме тому, з його спостережень, учні зосереджуються на важливих для себе предметах, а інші вивчають поверхнево.
"Фактично питання стоїть не стільки про те, скільки має бути предметів, а як оптимізовані навчальні програми, яке навантаження отримують діти на уроках і на домашнє опрацювання, в якій формі відбувається навчання", – наголосив очільник Міносвіти.
Він також додав, що згідно з Законом про освіту, лише з 2027-го року діти зможуть обирати напрямок, за яким вони хочуть навчатись. Ця зміна передбачає перехід від вивчення багатьох предметів до фокусування на конкретній галузі, яка цікавить учнів.
В інших країнах ситуація дещо відрізняється від підходу в Україні.
Учні Великої Британії у середній школі мають від 10 предметів, серед них 6 обов’язкових і 4 на вибір. У старшій школі поглиблено вивчають 3-5 предметів та готуються до складання іспиту GCSE (General Certificate of Secondary Education).
Середня школа Іспанії передбачає вивчення 12-13 предметів, серед яких 9 обов’язкових, інші – на вибір. Старша школа зосереджується на виборі пакету, який складається з основних предметів, які потрібні для вступу в університет.
США виділяє у середній школі 7 обов’язкових напрямків з 9, інші на вибір. У старшій школі передбачено 8 обов’язкових та 4 на вибір, зокрема там функціонують професійні та академічні класи, які допомагають підготуватись до вступу у вищий навчальний заклад.
Нідерланди поділили середню школу на два напрямки: професійна та вища прикладна освіта, де з 12 предметів 9-10 обов’язкових, інші ж на вибір. Також є тип шкіл, які готують до університету, там обирають з поміж 16-ти предметів.
Учні Нігерії в середній школі вивчають 15-16 предметів, у старшій обов’язковими до вивчення 7 предметів, серед них 2 на вибір. Проте рівень письменності у цій країні нижчий в порівннянні з країнами Європи, а вищу освіту здобувають лише 9% жителів.
Найвищий рейтинг по кількості предметів посідає Китай . Там неповна середня школа передбачає вивчення 26 предметів, а повна – 17, серед яких 10 обов’язкових. Зокрема, школярі мають по 9-10 уроків щодня протягом 6 днів і три години на виконання домашнього завдання. Через таке навантаження серед китайських дітей найбільш поширені депресії, розлади зору та самогубства.
Трохи більше тижня тому українське суспільство зачепив пост мами , яка прирівняла навчання у середній школі її сина до робочого часу дорослого. Вона звернулась до МОН з проханням зменшити навантаження у школах.
З її слів, школяр у 13 років працює по 10-12 годин щодня протягом п’ятиденки. Зокрема, 7-8 уроків по 45 хвилин з короткими перервами та щоденні домашні завдання протягом 3-4 годин.
Вона зауважила, що порівнювати роботу дорослої людини і школяра, з урахуванням навантаження на психіку нелогічно, адже під час навчання мозок працює активніше, аніж в період виконання щоденної роботи.
Підписуйся на сторінки UAINFO Facebook , Telegram , Twitter , YouTube