Уповноваження і повноваження: у чому різниця між словами і чому вони не синоніми
Пароніми – це слова які можуть збити з пантелику навіть досвідченого мовця. Їхня специфіка полягає в тому, що звучать вони дуже схоже, але при цьому не просто не є синонімами, а нерідко мають абсолютно різне, ніяк не пов’язане значення.
Такі слова потрібно запам’ятовувати і постійно тримати в голові. Як зазначив телеграм-канал про українську мову Correctarium, прикладом паронімів є слова "уповноваження" та "повноваження", інформує з посиланням на OBOZ.UA.
Вони належать до спільнокореневих паронімів і при цьому є семантично близькими. Обидва слова стосуються права діяти від імені іншої особи – фізичної чи юридичної. А от далі починаються нюанси.
Читайте також: Чому не можна казати "хвилюючий" і "захоплюючий": як правильно буде українською
"Повноваження" – це іменник, який позначає саме право діяти від іншої особи. Тобто це властивість об’єкта, про якого йдеться. Пояснити це можна на прикладі:
Конституція Іспанії 1978 року суворо обмежує конституційні повноваження короля.
У цьому реченні йдеться про короля Іспанії, який наділений правом діяти від імені свого народу, але право це є певною мірою обмеженим через конституцію країни.
Читайте також: Які українські слова починаються на літеру "и"
Слово "уповноваження" теж іменник. Але воно позначає надання фізичній або юридичній особі права діяти від чийогось імені. Тобто передачу повноважень. Теж розглянемо на прикладі:
Парламент проголосував за уповноваження прем’єр-міністра виконувати обов’язки президента.
Це речення оповідає про рішення парламенту з якихось причин покласти обов’язки президента на прем’єр-міністра. Тобто передати йому повноваження голови держави.
Підписуйся на сторінки UAINFO Facebook, Telegram, Twitter, YouTube
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки