MENU

Які країни святкують Різдво 7 січня: чому відрізняються дати

14606 0

З переходом на новоюліанський календар УПЦ та УГКЦ відтепер відзначатимуть Різдво 25 грудня. Насправді ж, народження Ісуса – дата умовна, ні історики, ні релігієзнавці не мають достовірної інформації про цю подію.

Деякі церкви продовжують відзначати Різдво 7 січня, а одна з найстаріших у світі християнських церков – Вірменська апостольська – святкує Різдво 6 січня, пише OBOZ.UA, інформує UAINFO.org.

Які країни святкують народження Христа 7 січня та чому відрізняються дати

Плутанина з датами і календарями

В 431 році на Ефеському (або Третьому Всесвітньому) церковному соборі було прийнято рішення святкувати Різдво Христове 25 грудня. У Біблії, звісно ж, немає вказівок на день чи рік, коли народився Ісус.

25 грудня Різдво відзначають усі християнські конфесії світу, зокрема католики й православні, а попередня різниця в 13 днів полягала лише в тому, за яким календарем церкви ведуть літочислення.

Експерт Державної служби України з етнополітики та свободи совісті В’ячеслав Горшков у коментарі DW пояснював: "Коли говорять, що православні святкують Різдво 7 січня, то це таке побутове сприйняття, бо насправді православні святкують 25 грудня".

Юліанський календар використовувався з часів Римської імперії та був запроваджений Юлієм Цезарем. Астрономічно він виявився неточним, тому Різдво з часом почало зміщуватися. Наразі ця різниця становить 13 днів, але з роками вона лише зростатиме.

Ще у XVI столітті папа римський Григорій XIII здійснив календарну реформу, ввівши так званий григоріанський календар. Відставання було ліквідоване дуже просто: у 1582 році 10 днів просто зникли з календаря. Після свята Святого Франциска Ассизького 4 жовтня 1582 року відбувся перехід на новий календар – це миттєво відкинуло всіх вперед до 15 жовтня.

Значно пізніше, у 1932 році, з’явився новоюліанський календар – модифікована та сучасна версія юліанського, що був астрономічно застарілий. Новоюліанський календар запропонував сербський астрономом, професор математики Белградського університету Мілутін Міланкович. Фахівці кажуть, що до 2800 року він буде повністю збігатися із григоріанським.

25 грудня чи 7 січня

25 грудня Різдво святкують більшість православних помісних церков світу, які святкують за новоюліанським кадендарем: Константинопольська, Кіпрська, Елладська, Румунська, Александрійська, Антіохійська, Албанська, Болгарська, а з 1 вересня 2023 року – і Українська Православна та Українська греко-католицька церкви.

А юліанським календарем продовжують користуватися Російська, Грузинська, Сербська, Єрусалимська православні церкви, а також Афонські монастирі – відповідно й Різдво вони святкують 7 січня. 

Вірменська апостольська церква, яка є однією з найстаріших у світі, відзначає Різдво одночасно з Богоявленням 6 січня – так робили ще християни у ІІІ столітті.

Підписуйся на сторінки UAINFO FacebookTelegramTwitterYouTube

OBOZ.UA


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини