MENU

Коваленко: Бойова авіація Росії перейшла на "негативний зліт" – втрати вже непоправні

5700 0

На початку грудня ППО України збила над Чорним морем російський фронтовий бомбардувальник Су-24 – це один із небагатьох знищених у 2023 році ворожих літаків. При цьому буквально напередодні російські ЗМІ хвалилися новим постачанням у Повітряно-космічні сили РФ літаків Як-130 і Су-30СМ. І постає питання: наскільки Росія змогла наростити виробництво бойової авіації та компенсувати втрати, яких вона продовжує зазнавати у війні з Україною?

Але перш ніж заглибитися у суть питання, зазначу, що за 2023 рік, згідно з даними Генерального штабу ЗСУ, російські окупанти втратили 41 бойовий літак. Це, звичайно, далеко від показника 2022 року – понад 250. Особливо великі втрати були у перші тижні бойових дій, коли російська тактична авіація самовпевнено розсікала у повітряному просторі, пише для OBOZ.UA військовий оглядач Олександр Коваленко, інформує UAINFO.org

А ось нових машин у 2022 році ПКС РФ отримали 29, з яких: Су-57 – 6 одиниць, Су-35 – 7, Су-34 – 10, Су-30СМ – 4 та Як-130 – 2.

Назвати це компенсацією втрат дуже складно – з урахуванням того відстрілу російської авіації, що відбувався минулого року. Але чи вдалося росіянам наростити виробництво авіації у 2023-му?

Виробництво тактичної авіації в Росії у 2023 роц

Якийсь час тому я розглядав питання постачання в ПКС РФ бойових літаків і у своєму матеріалі на OBOZ.UA від 30 жовтня зазначав, що російські підприємства на той момент змогли передати близько 18 машин. Відомо, що серед них один Су-57, вісім Су-35, чотири Су-34, два Су-30СМ та два Як-130.

Після 30 жовтня передача авіації продовжилася, і ПКС РФ отримали не менше восьми машин.

Так, 22 листопада ПАТ "Об'єднана авіабудівна корпорація" (ОАК) та Новосибірський авіаційний завод імені В. П. Чкалова передали російським Повітряно-космічним силам третю цього року партію, ймовірно, із двох фронтових бомбардувальників Су-34, що доводить їхню загальну кількість орієнтовно до шести одиниць.

24 листопада "ОАК" та Комсомольський-на-Амурі авіаційний завод імені Ю. А. Гагаріна (КнААЗ) передали ПКС РФ п'яту за цей рік партію – імовірно, з двох багатофункціональних винищувачів Су-35С, що довело їхню загальну кількість орієнтовно до десяти одиниць.

А 2 грудня "ОАК" та Іркутський авіаційний завод (ІАЗ) передали російським ПКС другу за рік партію багатофункціональних винищувачів Су-30СМ та навчально-бойових Як-130. Кожна з партій включала два літаки. Загальна кількість переданих у 2023 році станом на сьогодні склала 4 одиниці, так само як і навчально-бойових Як-130.

Так, станом на другу половину грудня 2023 року ПКС РФ отримали за поточний рік близько 26 машин, з яких чотири – це навчально-бойові Як-130 і один винищувач Су-57, який складно назвати боєздатним. І це все показники поставок за втрат протягом року поки що в 41 машину. Встигають компенсувати? Навіть у нинішньому форматі – ні. І навіть більше, Росія зараз втрачає в Україні авіацію, яку вона компенсувати ніяк не зможе.

Втрати авіації РОВ в Україні за 2023 рік

Коли ми говоримо про втрати в 41 літак, ми узагальнюємо різні моделі з різним функціоналом і застосуванням. Але що важливо: зараз Росія втрачає все більше літаків, які не може виробляти, а саме штурмовики Су-25 та фронтові бомбардувальники Су-24. Хтось скаже – позбуваються радянського мотлоху. Так, можна так сказати, але який сучасний штурмовик, аналог Су-25, виробляє сьогодні Росія? Жодного.

Також я хотів би вказати на бойовий склад російських ПКС – згідно з тими даними, що були у відкритому доступі до 2022 року. Зазначу одразу, що повної картини не знає ніхто і всі наведені цифри приблизні, оскільки стосовно будь-якої техніки, особливо авіації, є низка супутніх факторів, які, з одного боку, можуть вказувати на її працездатність, але не боєздатність. І не тільки.

Нижче наведено кількість російської авіації з урахуванням умовно офіційно боєздатної та тієї, що перебуває на зберіганні – консервації.

МіГ-29 – 87/240

МіГ-31 – 129

МіГ-35 – 6

Су-24 – 120/273

Су-25 – 180/192

Су-27 – 101/359

Су-30 – 110

Су-34 – 149

Су-35 – 114/118

Су-57 – 11

Нині росіяни наражають на небезпеку свої Су-24 і Су-25 більше, ніж всю іншу компоненту. Але це поки в України не з'явилося дієвого засобу протидії Су-34/35. Проте навіть із цими показниками верифіковано втрату не менше 28 штурмовиків Су-25 і не менше 11 фронтових бомбардувальників Су-24. Зазначу, що зазвичай верифіковані втрати відрізняються від реальних у два та більше разів.

Іншими словами, Росія зараз зазнає некомпенсованих втрат в авіації, яку вона не тільки не виробляє, а й навряд чи зможе відновити з наявних запасів повною мірою.

Висновок

За час повномасштабного вторгнення в Україну російська тактична авіація зазнала непоправних втрат. За нинішніх показників роботи її виробництва вона зможе компенсувати втрачений потенціал через років 10 і ніяк не раніше. Але втрати продовжуються і дедалі більше через об'єктивні причини стають непоправними взагалі.

Російські ЗМІ та різного рівня "балакучі голови" повідомляють про зростання виробництва бойової авіації в РФ, але по суті ніякого зростання немає, а ті показники, які є, ніяк не відновлять пікіруючий потенціал ПКС РФ. При цьому з кожним роком війни в Україні він пікірує дедалі нижче.

Матеріал опубліковано в межах спільного проєкту OBOZ.UA та групи "Інформаційний спротив".

Підписуйся на сторінки UAINFO FacebookTelegramTwitterYouTube

OBOZ.UA


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини