MENU

Закон про колаборацію прогосували у Раді: звільняти українців будуть через родичів в окупації

16915 0

Закон про колаборацію прогосували у Раді: звільняти українців будуть через родичів в окупації

Народні депутати прийняли низку змін у Кодекс законів про працю, які торкнуться громадян, котрі, наприклад, мають родичів в окупованій частині України. Згідно з новим законом, їх тепер можуть за це звільнити.

Але звільнятимуть не усіх, а лише тих, хто промовчав і продовжив працювати на стратегічних підприємствах. З деталями нового закону, прийнятого у Верховній Раді, інформує UAINFO.org з посиланням на "Судово-юридичну газету" (СЮГ).

На порталі проаналізували текст законопроєкту 7731, внесеного на розгляд Верховної Ради у вересні 2022 року. Прийняття документа ініціювали семеро нардепів з партії "Слуга народу", серед них — Галина Третьякова, яка є головою комітету питань соціальної політики.

25 квітня 2024 року закон прийняли в цілому: "за" — 234 голоси, "проти" — нуль. 185 голосів дала партія "Слуга народу", 11 — "Голос", решту — інші фракції та групи (крім "Батьківщини" та "Європейської солідарності").

Робота в Україні — деталі нововведень

Нововведення, за які проголосували нардепи, можуть зачепити людей, які чомусь вирішили не розповідати на роботі про контакти ("зв'язки") в РФ та на окупованих територіях. Прямо не вказується, що їх можуть звільнити. Натомість ідеться про "службову перевірку" та дисциплінарну відповідальність (відсторонення від роботи), — зауважили на порталі СЮГ.

Однак з цими новаціями не все гаразд:

  • у законах України не вказується порушення "неповідомлення про родичів у РФ". Тому немає чітких вказівок, як карати цих людей. Отже, припускає СЮГ, тут можливі зловживання з боку роботодавців, які зможуть звільняти людей на власний розсуд;
  • у Трудовому кодексі немає поняття "службова перевірка" — тому не ясно, що ж це по суті таке і як діяти.

В цілому ці дві проблеми стосуються ч. 1 ст. 19 Конституції, у якій вказується, що "ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством". Тобто, якщо у законах щось чітко не вказано, а це все ж виконують, то такі дії призводить до зловживань та порушень прав працівника.

Читайте також: Оприлюднено проект нового Трудового кодексу на заміну закону 1971 року. ДОКУМЕНТ

"Може призвести до необмеженості трактування цієї норми у правозастосовній практиці та порушення прав працівників", — написали автори юридичного видання.

Які підстави для звільнення — що відомо

У новому законі, який очікує підписання спікером та президентом, вносяться зміни у три статті Кодексу законів України про працю (КЗпП). Ідеться про статті 40, 46 та 142.

У статті 40 відтепер буде вказано, що роботодавці отримують ще два додаткових приводи для звільнення працівника. Раніше цих приводів було 12: серед них — прогули, п'янство, крадіжки тощо. Тепер є доповнення:

  • звільнення через вирок суду щодо злочину проти основ національної безпеки;
  • звільнення через невиконання "правил поведінки на підприємстві".

У статті 46 ідеться про приводи для відсторонення від роботи. Раніше там ішлося про появу на робочому місці у стані наркотичного чи алкогольного сп'яніння тощо. Тепер, завдяки рішенню нардепів, з'явився новий пункт — відсторонення на час "службової перевірки", яку будуть проводити на стратегічному підприємстві та на підприємстві критичної інфраструктури.

У статті 142 — про правила внутрішнього трудового розпорядку (з правилами поведінки на підприємстві). До 25 квітня зміст правил не регламентувався. Відтепер вказується, що громадяни зобов'язані повідомляти про те, що мають "зв'язки" з людьми, які проживають в Росії або на тимчасово окупованій території України.

Додавання кількох нових абзаців до трьох статей Трудового кодексу призвело до того, що роботодавці можуть звільняти працівників, які мають "зв'язки" з українцями в окупації. При цьому у законі не вказується, що це мають бути за "зв'язки", що таке "службова перевірка" та яким чином карати за порушення, якого немає у законодавстві.

Зміни у Трудовому кодексі — реакція

На сторінці Facebook Галина Третьякової, яка була серед ініціаторів закону, поки що немає коментарів та пояснень щодо новацій в Трудовому кодексі. Також подію не коментує нардеп фракції "Голос" Ярослав Железняк: він просто повідомив результати голосування.

Олексій Гончаренко з фракції "Європейська солідарність" відгукнувся на голосування. Політик визнав, що закон називають "про звільнення працівників за колаборацію". На його думку, ідеться не про колаборацію, а про захист стратегічних підприємств.

"Але є багато питань до формулювань в цьому законопроєкті", — написав нардеп.

На голосування за законопроєкт 7731 відреагувала народна депутатка від партії "Європейська солідарність" Ірина Геращенко, — раніше писав Фокус. Вона відзначила, що під час розгляду законопроєкту у другому читанні народні обранці зігнорували пропозиції, які могли б захистити працівників від свавілля роботодавця. На її думку, під "порушення правил розпорядку" можна підвести будь-які дії громадина і на цій підставі його позбутись.

Підписуйся на сторінки UAINFO FacebookTelegramTwitterYouTube

 

UAINFO


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини