MENU

Нацбанк планує оновити закон про кредитні історії

945 0

Нацбанк планує оновити закон про кредитні історії

Захист персональних даних і прав позичальників, удосконалення механізму обміну кредитною інформацією й підвищення рівня відповідального кредитування знаходиться в центрі уваги Національного банку України (НБУ).  

Ураховуючи, що на ринку споживчих кредитів важливу роль відіграють бюро кредитних історій (БКІ), державний регулятор запропонував змінити окремі норми законів, які регулюють діяльність цих установ. Ініціатива має на меті осучаснити законодавство, щоб забезпечити дієвий захист прав позичальників.

Що таке БКІ

У сучасному світі складно знайти людину, яка б жодного разу не брала кредит. Одні позичають у знайомих чи родичів, якщо такої можливості немає, то звертаються в банк, кредитну спілку чи МФО. 

Зазначимо принагідно, що, як інформує Курс Фінанс, для отримання невеликої суми на короткий проміжок українці переважно звертаються в небанківські установи. Вони видають кредит на картку онлайн, вимагають мінімум документів та розглядають заявку впродовж кількох хвилин.

Перед оформленням кредитного договору банки і МФО оцінюють порядність та надійність клієнтів. Інформацію фінустановам надають бюро кредитних історій — створені у 2005 році організації, які збирають, аналізують та зберігають кредитні історії громадян. У пакеті документів містяться дані про всі позики, які людина отримувала, — погашені й активні, прострочені кредити та їх розмір.

БКІ співпрацюють з різними фінансовими установами — банками, страховими компаніями, кредитними спілками, МФО тощо, обмінюються з ними інформацією. 

Які зміни пропонує НБУ

Ініційовані Нацбанком зміни стосуються трьох напрямків:

  • захист персональних даних позичальників;
  • удосконалення процедури обміну інформацією;
  • підвищення рівня відповідальності кредиторів та позичальників.

Для реалізації цих цілей державний регулятор ринку споживчого кредитування пропонує внести в закон норми, які передбачають:

  • долучення до звітів повідомлення позичальника про своє небажання укладати кредитні угоди;
  • зобов’язання надавачів кредиту повідомляти клієнтові підставу й мету збирання особистих даних та їх використання, повідомляти позичальнику адресу БКІ;
  • зобов’язання працівників БКІ забезпечувати захист персональних даних, виправляти помилки відповідно до нової інформації.

НБУ, відповідно до нових норм, отримає право здійснювати коригувальні заходи та накладати стягнення на порушників закону.

Нові кредитори будуть зобов’язані оновлювати дані про клієнтів. Використовувати персональну інформацію можна лише за цільовим призначенням — для врегулювання простроченої заборгованості. Порушників закону планують карати штрафом у розмірі від трьох до шести тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів.

Серед пропонованих змін є й ті, що стосуються колекторських компаній. Вони зможуть отримувати дані боржника лише від кредитора й використовувати їх винятково для взаємодії з клієнтом або його представником чи спадкоємцем. 

Ще один аспект змін стосується регулювання діяльності бюро кредитних історій. Планується встановити вимоги щодо керівників БКІ, структури власності та системи внутрішнього контролю. 

Законопроєкт направлений до Верховної Ради та очікує в черзі на розгляд профільним комітетом.

Підписуйся на сторінки UAINFO FacebookTelegramTwitterYouTube

UAINFO


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини