MENU

Близько 10 000 спалахів на день. Вчені наблизилися до розгадки дивних радіосигналів з-за меж Чумацького Шляху

509 0

Близько 10 000 спалахів на день. Вчені наблизилися до розгадки дивних радіосигналів з-за меж Чумацького Шляху

Науковці можуть нарешті розгадати загадку, хто чи що регулярно посилає радіосигнали з-за меж Чумацького Шляху. Швидкі радіосплески спалахують у небі близько 10 000 разів на день.

Досі вчені губились у здогадках звідки ж беруться ці дивні сигнали з космосу. Проте науковці з Університету Торонто завдяки новому експерименту стали за крок до розгадки таємничого явища, пише Livescience, передає OBOZ.UA, інформує UAINFO.org.

Вже не один рік науковці з усього світу сушать собі голову хто посилає інтенсивні, короткочасні вибухи радіохвиль, які називають швидкими радіосплесками (FRB). Їх дивовижа у тому, що вони можуть випромінювати таку кількість енергії за тисячні частки секунди, яку сонце випромінює за три дні.

Проте попри їх потужність та інтенсивність (близько 10 000 спалахів на день), ці вибухи радіохвиль досі є нерозгаданими науковцями. Однією з найбільших загадок навколо FRB є те, чому більшість спалахує один раз, а потім зникає, тоді як меншість із них (менше 3%) повторює спалахи. Тож вчені почали шукати механізми, які запускають ці радіосигнали.

Науковці з Університету Торонто використовували канадський експеримент з картографування інтенсивності водню (Chime), щоб зосередитися на властивостях поляризованого світла. Ці досліди показали, що одноразові FRB, найбільш імовірно, походять із далеких галактик, які дуже схожі на наш Чумацький Шлях, на відміну від невідомих екстремальних середовищ, які запускають повторювані сигнали. Саме ці результати досліджень можуть наблизити вчених до розгадки швидких космічних радіосплесків.

Читайте також: Місяць зупиниться вперше за 18 років: жителі Землі зможуть спостерігати рідкісне явище. Де і коли дивитися

"Досі, коли ми думали про FRB, ми дивилися на них лише так, як дивилися б на зірку в небі. Тобто думали про те, наскільки вона яскрава та наскільки далеко вона знаходиться", – розповів провідний автор дослідження, доктор філософії Аюш Панді.

Однак згодом вчені змінили свою позицію щодо вивчення космічних радіохвиль. Адже FRB є особливими, оскільки вони також випромінюють поляризоване світло. Тож ключова відмінність нового дослідження полягає в тому, що воно детально вивчає поляризоване світло.

Поляризоване світло складається з хвиль, які орієнтовані однаково – вертикально, горизонтально або під кутом між цими двома напрямками. Зміни в поляризації можуть пояснити механізм, який запустив FRB, і таким чином виявити, що було його джерелом. Поляризація також може виявити подробиці про те, які середовища потрібно було пройти радіосплескам, перш ніж досягти наших детекторів на Землі. Тож нове дослідження – це перший широкомасштабний погляд на неповторювані 97% FRB у поляризованому світлі.

Спостерігати повторювані сигнали легко, адже астрономи вже знають, де вони виникнуть і можуть навести будь-який радіотелескоп на цю ділянку неба. А щоб віднайти та дослідити неповторювані FRB, науковцям потрібен телескоп, який може одночасно оглянути велику ділянку неба, адже астрономи не знають, звідки надійде сигнал.

"Вони можуть з’явитися в будь-якій точці неба. Chime є унікальним у цьому сенсі, адже "дивиться" на велику ділянку неба відразу. Інші дослідники розглядали поляризацію на рівні 10 неповторюваних FRB. А ми розглянули понад 100. Це дозволяє нам побачити наскільки повторювані та неповторювані сигнали можуть відрізнятися між собою", – сказав науковець Аюш Панді.

Читайте також: Супутники Starlink можуть зруйнувати озоновий шар Землі, – дослідження

І хоча походження космічних радіоспалахів оповите таємницею, науковці припускають, що вони можуть діяти як посланці середовища, через яке вони проходять, на шляху до Землі. Проте ця інформація закодована в їх поляризації.

Досі науковці найбільше схилялись до думки, що швидкі радіосплески запускають сильно намагнічені нейтронні зорі, які швидко обертаються, так звані "пульсари". Проте нові дослідження канадських вчених заперечили це. "Ми знаємо, як працюють пульсари та знаємо типи поляризованого світла, яке очікуємо бачити від системи пульсарів. Проте ми не бачимо такої подібності між FRB і світлом пульсарів, вони різні", – наголосив Панді.

"Ще більш загадковим, ніж вибухи, які відбуваються тисячі разів на день по всьому небу є те, що їх викликає? Якщо ви трохи детектив, який любить розгадувати таємниці, FRB - це велика загадка, яка благає, щоб її розгадали", – підсумував провідний автор дослідження Аюш Панді.

Підписуйся на сторінки UAINFO FacebookTelegramTwitterYouTube

OBOZ.UA


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини