Ольга Нікітенко: Упаковка – це заклик до дії
Директор з розвитку підприємництва «Альфа Папер Кап», одного з лідерів виробництва упаковки в Україні, розповіла про сучасні тенденції світової індустрії упаковки та про те, що потрібно знати для успішного розвитку бізнесу в цій сфері.
З 23 по 26 жовтня в Стамбулі, у виставковому центрі Tüyap, відбулася Міжнародна виставка Eurasia Packaging Istanbul 2024. Виставка об’єднує світових виробників, які пропонують якісну та економічну упаковку «під ключ», а також повний спектр послуг з пакування для всіх галузей промисловості. У заході взяли участь і представники бізнесу з України. У сучасному світі упаковка відіграє важливу роль і використовується не тільки для збереження та перевезення продукції, але й для формування у споживача уявлення про бренд, а також має додатковий функціонал, переконана Ольга Нікітенко, керівник одного з провідних підприємств України з виробництва одноразового посуду та упаковки. Як упаковка впливає на успішність товару та на думки споживачів, як її компанії вдалося стати лідером пакувального бізнесу країни за два непрості десятиліття та якою буде упаковка найближчого майбутнього – у розмові з експертом.
– Ольго, ви понад 15 років займаєтесь розробкою та виробництвом упаковки. Що за цей час радикально змінилося в індустрії? Які мегатренди мають найбільший вплив на індустрію пакування?
– За 15 років кардинально змінився весь світ – технології, потреби, споживча поведінка. Важливі зміни пов’язані передусім із трендом на екологічність та безпеку упаковки. Цей тренд вимагає зміни технологій, вибору на користь біорозкладних безпечних матеріалів, матеріалів вторинної переробки. Наприклад, після пандемії зріс попит на упаковку, яка захищає продукти від забруднень та мікробів. Крім того, розвиток цифрових технологій змінив виробництво. Сьогодні ми можемо швидше друкувати упаковку, додавати QR-коди або чіпи, щоб споживачі могли взаємодіяти з брендом через смартфон. Якщо коротко, упаковка стала зручнішою, безпечнішою та екологічнішою.
– Ваша компанія починалася з двох осіб, включаючи вас, а зараз ви керуєте групою компаній з кількома сотнями працівників, які займаються виробництвом, імпортом та експортом продукції, попри надзвичайно нестабільну обстановку в країні та світі. Що потрібно робити, щоб вистояти та рухатися вперед?
– Працювати, вчитися і вміти домовлятися. Ми з чоловіком починали майже з нуля, самі шукали постачальників сировини, покупців, пропонували упаковку для їхньої продукції. Пізніше з’явилися помічники, менеджери, ми набрали повноцінний відділ продажу, відділ супроводу, логістики та інші відділи. Якщо ви маєте намір створити бізнес, зростати у завданнях, товарообігу, прибутку, вам потрібна команда. Якщо партнери не можуть домовитися між собою, це зазвичай призводить до розпаду бізнесу. Тому вміння домовлятися, діяти на користь спільної справи – важливий фактор успіху. І навчатися – світ змінюється дуже швидко, тому якщо хочеш залишатися на плаву, потрібно постійно впроваджувати інновації.
– У вашій компанії саме ви завжди відповідали за інновації. Які впровадження дали найбільший ефект?
– Впровадження CRM-системи, чат-ботів для покращення та прискорення обробки замовлень, IP-телефонії. Усі процеси налагоджені, що дозволяє працювати дистанційно, значно заощаджуючи час і гроші клієнтів. Також я, як директор з розвитку компаній запатентувала сендвіч із вікном та декілька дизайнів для наших стаканів спеціальних, це дало можливість захистити наші розробки від плагіату тощо.У спеціальних програмах ми конструюємо макети упаковок, розраховуємо витрату матеріалу, щоб утворювалось мінімум обрізків. Це дозволяє зробити виробництво енергоекономним, працює на екологію та знижує витрати підприємства.
– У чому принципова різниця між роботою з великими та малими компаніями?
– Невеликі компанії замовляють дрібні партії упаковки, часто їм потрібна розробка індивідуальної нестандартної упаковки відповідно до розміру та форми товару. Перед малими компаніями ми відчуваємо особливу відповідальність, оскільки невдала упаковка для них іноді рівнозначна банкрутству. Серед наших клієнтів багато невеликих фірм, ми прагнемо зберегти кожного клієнта та пропонуємо індивідуальний підхід.
– А що таке вдала упаковка? І якою буде упаковка майбутнього?
– Вдала упаковка повинна викликати у покупця позитивні емоції. Бути помітною, відображати цінності товару, відповідати очікуванням цільової аудиторії. Упаковка – це заклик до покупки, до дії. Упаковка майбутнього, я впевнена, буде функціональною, тобто зручною для споживача та екологічною.
– Вважається, що екологічність бізнесу невигідна, оскільки пов’язана з великими витратами. Ви ж багато робите для впровадження природоохоронних технологій на підприємстві. Чому?
– Не хлібом єдиним живе людина. Коли ти робиш щось для світу, це дає тобі теж певну силу, самоповагу. Тим більше, екологічність затребувана. Ми б не змогли постачати продукцію в європейські країни, якби вона не пройшла сертифікацію. У найближчому майбутньому такі сертифікати стануть обов’язковими, тож виробники, які не встигнуть перебудуватися, залишаться осторонь.
– Чи можна очікувати, що людство зможе зовсім відмовитися від одноразового посуду та упаковки?
– Ні. Але використовувати одноразовий посуд будуть більш усвідомлено, а упаковка стане меншою та, завдяки продуманості логістичних ланцюгів, програмі утилізації та відмові від пластику, стане екологічною. Також, думаю, упаковку в майбутньому можна буде використовувати не лише за прямим призначенням, вона зможе виконувати додаткові функції.
Олександр МИРОНЕНКО
Підписуйся на сторінки UAINFO Facebook, Telegram, Twitter, YouTube
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки