ДонНУ йде від «ДНР». Ще один доказ неспроможності «Новоросії»
Донецький національний університет переїжджає до Вінниці. Разом із ним, за словами міністра освіти Сергія Квіта, туди вирушить значна частина викладачів та студентів, які будуть там навчатися і працювати. Університетові найближчим часом повинні підібрати кампус і корпуси. Форма навчання буде очно-дистанційною.
«ІСТОРІЯ ПИТАННЯ»
10 вересня ректор ДонНУ Роман Гринюк заявив, що бойовики «ДНР» захопили навчальний заклад і «призначили» свого «ректора» - колишнього викладача кафедри політології Сергія Баришнікова, який завжди славився на Історичному факультеті своєю радикальної антиукраїнськістю і екстремальним путінофільством.
Трохи згодом Баришніков разом зі своїми соратниками - «міністром освіти» самозваної «республіки» Ігорем Костенюком і ще одним викладачем кафедри політології Кирилом Черкашиним навідалися на кафедру історії. Опечатавши її, «делегація» оголосила викладачам про необхідність присягнути на вірність «ДНР», але ті відмовилися. (У повідомленнях ЗМІ стверджувалося, що у Черкашина навіть був у руках автомат - ця картина може здатися абсолютно неймовірною для тих, хто особисто знає цю людину; втім, «о времена, о нравы»...).
Ініціативна група студентів та активістів ДонНУ, які планували на 24 вересня пікет під Кабміном з вимогою евакуювати навчальний заклад на територію, підконтрольну Києву, вирішили перенести свою акцію, сподіваючись на те, що підтримка міністра освіти залишиться не просто на словах.
У свою чергу, губернатор Донецької області Сергій Тарута закликав уряд погасити заборгованість перед викладачами, які змушені покинути Донецьк і організувати університет в іншому місті. Зі свого боку він пообіцяв взяти на себе зобов'язання сприяти становленню та розвитку ДонНУ у вигнанні.
Мабуть, університет надалі житиме все-таки подвійним життям: одна його частина залишиться в Донецьку і буде «нічим у ніде», а інша - переїде до Вінниці, щоб зберегти українську прописку. Тим часом на офіційному сайті вишу з'явилося спеціальне посилання, за яким потрібно зареєструватися викладачам, співробітникам, студентам, аспірантам та абітурієнтам ДонНУ, готовим працювати і вчитися «на виїзді».
САМОПРОГОЛОШЕНА САМОІЗОЛЯЦІЯ
Сфера вищої освіти в Донецьку представлена п’ятьма державними університетами, 11 інститутами, трьома академіями і п’ятьма приватними вишами. Два провідних виші в місті - це Донецький національний технічний університет та Донецький національний університет. Не дивно, що найбільші проблеми у «ДНР» в освітній сфері міста виникли з другим, який відрізняється своєю гуманітарною силою. Силою, яка допомагає судити про соціальні процеси не стихійними емоціями, а розумом на основі суспільно-історичного досвіду.
Очевидно, владні амбіції та політичні фантазії максимально замилили очі представникам «ДНР», які мають гуманітарну освіту, зокрема - історичну, політологічну та економічну. Адже вони повинні знати з теорії, на яку похмуру долю прирікають себе невизнані «держави». Вже вкотре за останні півроку доводиться повертатися до того, що подібні квазіреспублікі не здатні до активної економічної діяльності, не можуть укладати торговельні контракти і здійснювати багатосторонні інвестиційні проекти тощо. Ну а те, що економіка - це «базис», а ідеологія - «надбудова», історики з радянською освітою повинні знати краще за всіх.
Але варто це пам'ятати і нашому Кабміну: професійний колектив ДонНУ, який готовий (потенційно готовий) продовжувати працювати в межах українського простору, повинен отримати хоча б відносну впевненість у своєму соціально-економічному майбутньому. Передовсім, звичайно ж, повинні бути виплачені всі заборгованості.
НЕ МАЗАТИ ОДНІЄЮ ФАРБОЮ
Вищеописана «історія питання» з ДонНУ може скласти негативне враження про тамтешню кафедрі політології в цілому - мовляв, «кузня сепаратистських кадрів» тощо. Але це було б несправедливо і неправильно. На кафедрі продовжують працювати викладачі з відповідальною громадянською позицією - наприклад такі, як Тетяна Нагорняк, Валентин Кокорський, Володимир Кіпень.
«Політологи - різні дороги привели нас усіх сюди», - співається у гімні цієї кафедри. Тепер же для тієї частини ДонНУ, яка залишиться в Донецьку і функціонуватиме в незрозумілому правовому вимірі, більш актуальним може виявитися інший рядок: «Політологи - одна дорога поведе нас усіх звідси».
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки