MENU

Кілька слів про духовність та гуманізм

1178 0

Дух, духовний, духовність  - скромний ряд слів від основного ДУХ. У нас чомусь вважають, що це слово належить церкві, і його не потрібно вживати у світському контексті. Давайте повернемось у Францію під час Другої світової війни. Сімона Вайль, єврейка філософ, помирає від виснаження у туберкульозному санаторії, бо не може сито їсти, коли люди в концтаборах вмирають від голоду. Вона пише книгу про Духовні потреби людини.

Ось які це основні духовні потреби: потреба у справедливості, гідності, добрі, любові, вірності. Це не має стосунку до релігії, до церкви, чи не так? Яким словом можна замінити ДУХОВНІ? Не шукайте, не знайдете. Інтелект – це не дух, це спосіб мислення і знаряддя мислення. Життєві потреби: дім, родина, праця, освіта. Матеральні: гроші і те, що за них можна купити. Ви коли-небудь чули, щоб за гроші купили любов, справедливість, честь, гідність? Отже, духовні якості – це єдине, що не можна купити за гроші чи продати.Тому люди, які ненавидять це слово, ненавидять самі ці якості. Тому люди, які зневажають це слово, вважають їх непотрібними у битві за виживання. Тому люди, які уникають цього слова, не розуміють, що його зникнення призводить до трагічних наслідків.

Наприклад, до зникнення слова МОРАЛЬ. Альберт Швейцер, найбільший гуманіст ХХ сторіччя, писав, що філософія віддала релігії мораль, і з цього почався  занепад і філософії, і релігії. Бо ні релігія, ні філософія не мають права привласнювати собі одноосібно мораль як те, що можна позначити одним закликом « Не зашкодь!» Це єдине правило для мислячих істот. Яке поширюється на всіх істот і на неживу матерію.

Мораль – це не Нацкомісія з моралі, це не вичитування того, хто зробив поганий вчинок. Це – Не зашкодь! І розібратися в тому, як не зашкодити допомагають духовні потреби.

ГУМАНІЗМ – третє слово, якого уникають.В українській мові є слово Людяність, що є калькою слова ГУМАННІСТЬ. У суспільстві гуманізм не толерується і не пропагується. Бо це суспільство або консумоване, або тоталітарне, або гібридне. Більшість людей не знає, що попереду, тому малює собі антиутопії. Насправді демократичне суспільство змінюється громадянським, а громадянське – гуманним. Це єдиний правильний шлях для людства. В Інтернеті є дуже багато на цю тему. Гуманним є те суспільство, яке задовольняє духовні потреби людини і підтримує мораль в тому сенсі, що я вказала вище.

Якщо ми не будемо шукати плям на сонці, то приймемо ці слова як коштовний дар нашої материнської мови. Осквернює не те, що входить до рота, а те, з чийого рота воно виходить.

Галина ПАГУТЯК


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі


Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини