MENU

Кому криза, а кому «мати рідна» - депутат про збільшення прибутків деяких банків

5125 0

Негайно потрібен прозорий та публічний аудит діяльності Нацбанку, щоб припинити кричущі зловживання на фінансовому ринку країни та нарешті встановити НАРОДНИЙ КОНТРОЛЬ над народними грошима!

Різкий скачок долара не лише сколихнув пересічного українця, котрий раптово збіднів у чотири (!) рази, але й виявив несподівані "пакращення" досі невідомих широкому загалу фінустанов. Загалом усе природно, адже навіть в "темній" українській економіці закони фізики про сполучені посудини ніхто не відміняв: якщо щось зникає в одному місці, то це щось обов'язково з'являється в іншому.

Несподівані фінансові здобутки двох маловідомих банків – "Авант-Банк" та "Авангард" – можна було б списати на феноменальні таланти його менеджменту, якби не деякі пікантні моменти. Один із них має прямий стосунок до нинішньої глави Нацбанку України Валерії Гонтаревої, а інший пов'язують із тепер уже екс-Генпрокурором України Віталієм Яремою. Обидва банки завершили минулий (кризовий!) рік у дуже навіть гарному "плюсі", про що браво відрапортувалися у своїх щорічних звітах. Чи слід шукати причину цього у названих високопосадовцях – судіть самі.

Після інформації про те, що син Генпрокурора був помічником Голови правління "Авант-Банку", у який екс-Генпрокурор хотів завести усі розрахунки прокуратури (кажуть, що частково це було зроблено, хоч на зустрічі з депутатами фракції "Блок Петра Порошенка" Віталій Ярема лише підтвердив, що така можливість розглядається), цієї фінустановою зацікавився наш Комітет з питань запобігання та протидії корупції та журналісти. За інформацією відомого антикорупційного інтернет-ресурсу "Наші гроші", два роки тому в цьому банку у вже згаданого сина Яреми було розміщено чотири мільйони доларів. Журналісти звертають увагу, що тоді хлопцеві було всього 23 роки! Мабуть неймовірні таланти допомогли йому заробити такі кошти у такому юному віці...

Але фінансові дива в банку почалися рівно тоді, коли пан Ярема тріумфально повернувся до владного олімпу – спершу у Віце-прем'єрське крісло, а потім і в крісло керманича всесильної Генпрокуратури. Факти діяльності "Авант-Банку" протягом 2014 року більш, ніж промовисті. Раптом маловідомий банк, за результатами своєї річної діяльності, переміщається з 48 на 15 (!) місце (про що зазначив на своєму офіційному сайті), а його прибуток у 2014 році склав 510 тис. грн... Насамперед через збільшення кредитного портфелю (одразу на 47% – на 0,5 млрд. грн.). Хто вклав у цей банк такі кошти, в той час, як із інших гроші намагаються вивести в будь-який спосіб? Це питання до відповідних органів, котрі мали б відповісти на питання, чи встигла, наприклад, прокуратура таки покористуватися послугами цієї комерційної фінустанови? Ось іще один факт: активи банку за цей період виросли на 18%! Звідки такі кошти під час кризи, коли у решта банків падають показники (одні перманентно рефінансуються, інші просто ліквідовуються, а деякі узагалі націоналізуються)?!

Незважаючи на те, що Ярема-старший вже не обіймає державної посади, про благо рідного банку продовжує дбати його син Валерій. Як стало відомо, комісію з оплати за витяги з Реєстру майнових прав на нерухоме майно отримує, хто б ви думали, ПАТ "Авант-Банк"! Вартість одного запиту з Реєстру майнових прав на нерухоме майно складає 21 грн... З них 17 грн. отримує ДП "Інформаційний центр Міністерства юстиції". Решта 4 грн. складає комісія. При здійсненні платежу користувач дає згоду з правилами публічної оферти. Стороною договору є ПАТ "Авант-Банк", який і стягує цю комісію. За орієнтовними підрахунками "Авант-Банк" за рахунок своєї комісії зможе заробити на виписках з реєстру до 4 млн. грн. в місяць або близько 48 млн. грн. в рік! Все б нічого, але з минулої осені Валерій Ярема був призначений головою Департаменту реєстрації речових прав на нерухоме майно Державної реєстраційної служби. Саме ця служба і веде Реєстр майнових прав на нерухоме майно. Фантастичний збіг!

Ще цікавіша історія успіху банку "Авангард", головою Спостережної ради котрого з вересня 2013 року була нинішня очільниця Нацбанку Валерія Гонтарєва! "Авангард" входить у систему компанії "Інвестиційний капітал Україна" (ICU), котра зараз належить кіпрській "Вестал Холдинг" (торгівля цінними паперами, інвестиційні банківські послуги), де Головою ради директорів теж була пані Гонтарєва. "Авангард" – є таким собі синтетичним банком – класичний "бухгалтерський" інструмент для вирішення корпоративних проблем. Фізичних вкладників майже немає, юридичних – одиниці. Основні кошти – "на вимогу" (це поточні рахунки клієнтів). Статутний капітал – усього 122 млн. грн...

Цікавою є метаморфозна історія цього банку. До вересня 2013 року "Авангард" належав ТОВ "Сектор-Т" (вид діяльності – ремонт квартир для подальшої здачі в оренду!), що зареєстроване в Донецьку на вул. Ілліча, 66. До того ним опікувалася відома сім'я фізиків, котрі мали прямий стосунок до "Родовід-банку" Юрі Іванющенка (сумнозвісного партнера біглого Януковича – Юри Єнакієвського), котрий свого часу націоналізували. Щоправда, топ-менеджмент у тепер уже державному банку залишили чомусь той самий. Але це трішки інша історія. Показовим є факт, що банк придбали у час правління режиму Януковича...

Та повернімося у червень 2014 року, коли Валерія Гонтарева стає головою Нацбанку. Маловідомому банку "Авангард" раптом різко починають довіряти на фінансовому ринку. За повідомленням самого банку його чисті активи зросли на 18% до 441,4 млн. грн., а чистий прибуток за 2014 рік склав 14,4 млн. грн. (до прикладу у 2013 році – 188 тис.грн.).

У чому ж секрет? Ось аналіз діяльності цього банку якраз за третій квартал 2014 року. У колонці "Кошти банків" – з'являється майже 300 млн. грн.! У попередніх звітах у цій графі стояли нулі! А у четвертому кварталі, коли з валютним курсом уже почалися проблеми, у розділі "Результат від операцій з іноземною валютою" бачимо прибуток у майже 30 млн. грн. (раніше такими результатами банк не відзначався). Теж, вочевидь, відкрився талант у менеджменту... У цей же час показано збитки у колонці "Результати від продажу цінних паперів у портфелі банку" – десь теж на 30 млн. грн... Це може свідчити про банальну оптимізацію несподіваного прибутку...

Окрема схема діє із облігаціями внутрішньої державної позики (ОВДП). Зі слів голови наглядової ради банку, у портфелі цінних паперів банку знаходяться виключно державні облігації. Як випливає з офіційних даних, левова частка угод з ОВДП на фондовій біржі "Перспективі" припадає на ТОВ "Інвестиційний капітал України" і ВАТ "Банк Авнгард". Ці компанії належали Валерії Гонтаревій до її призначення на посаду голови НБУ. На момент призначення Гонтаревої "Авангард" не значився навіть у десятці найбільших торговців ОВДП на біржі. Тепер він займає в цьому рейтингу четверту позицію. При цьому, купонні доходи від ОВДП, за твердженням Мінфіну, власники цих паперів, включаючи "Авангард" і ICU, отримують в НБУ, яким керує Валерія Гонтарева.

Як би там не було, але два банки, котрі прямо чи опосередковано пов'язані із високопосадовцями, із аутсайдерів фінансового ринку раптом перетворюються на його лідерів. На це вказують факти, котрі можна знайти у відкритому доступі та фахово проаналізувати. Коли ви хочете знайти факти корупції, спершу знайдіть – кому це вигідно?

Проаналізувавши уважно критичну емісію гривні, дивне рефінансування комерційних банків, не менш дивну поведінку на міжбанку (а усе це в сукупності і призвело до катастрофічного скачку валютного курсу), виходом із ситуації треба, вочевидь, шукати не лише у відставці керманича Нацбанку та покаранні міністрів економічного блоку в уряді Яценюка.

Негайно потрібен прозорий та публічний аудит діяльності Нацбанку, щоб нарешті встановити НАРОДНИЙ КОНТРОЛЬ над народними грошима. Треба відслідкувати усі транзакції, прослідкувати рух коштів рефінансування до останнього контрагента (станом на сьогодні неповернених грошей по рефінансуванню – вже понад 110 (!) млрд. грн.). Тоді побачимо: хто і як виводить валюту за кордон, тим самим обвалюючи курс гривні (цифра вражає – понад 52 млрд. $, виведених за кордон за останні два роки). Треба негайно зупинити будь-які можливості зловживань на фінансовому ринку країни.

Зверніть увагу – публічного аудиту Нацбанку не робили ніколи! І тепер чудово зрозуміло – чому...

Дмитро ДОБРОДОМОВ


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини