MENU

Фазовий перехід на порозі: проблема місцевого самоврядування як загроза для влади

3178 0

Поняття фазового переходу відомо з фізики. Воно означає різку зміну однієї, або кількох характеристик речовини, внаслідок незначної зміни іншої характеристики. Зазвичай фазовий перехід відбувається майже миттєво. Здається, що система цілком стабільна, але раптом геп – тверде тіло миттю перетворюється на рідке.

Режим Януковича довго був стабільною системою, але на її зруйнування знадобилося кілька днів. Нинішня система влади ніколи й не була стабільною – через війну та економічну кризу передусім. Однак вона так само перебуває перед загрозою «фазового переходу». «Геп» для неї може настати щомиті.

Виразним показником наближення моменту «фазового переходу» серед багатьох інших є неспроможність правлячої коаліції запровадити нову систему здійснення місцевого самоврядування в Україні – нових (реформованих) конституційних повноважень громад, як і визначення територій і складу самих громад, закону про місцеве самоврядування і закону про вибори місцевих раді і голів громад.

У цій проблемі не те, що воза поставлено поперед коня, а – кілька коней намагаються тягнути і пхати кілька возів урізнобіч. З одного боку Конституція пише, що вибори мають відбутись у жовтні. З іншого боку наявна «вертикаль рад» розсипається під дією внутрішніх суперечностей, зумовлених насамперед перетягуванням земельних, фінансових та майнових повноважень як між радами різного рівня так і між районними і обласними державними адміністраціями та центральними органами виконавчої влади.

Немає великого сенсу «надягати» на цю куделю протиріч новий виборчий закон, бо він не усуне тих суперечностей, відтак місцева влада і надалі буде неефективною.

Розумно було б спочатку визначити територіальну основу місцевого самоврядування – регламентувати громади, тобто їхні територіальні межі, та визначити перелік виборців, які входять до громад. Тоді прийняти зміни до Конституції щодо повноважень місцевих громад, на основі цих конституційних змін – новий закон про місцеве самоврядування, тоді – новий закон про місцеві вибори, за яким мають бути сформовані нові органи місцевого самоврядування.

Тим часом муніципальна виборча кампанія стартує вже у вересні. До її початку зазначені зміни провести неможливо. Парламент – перш за все дві найбільші фракції нинішньої коаліції – самі себе загнали у цейтнот, розписавшись в інтелектуальній, організаційній та політичній неспроможності. Тож місцева влада буде сформована на старій територіальній основі, за ледь зміненим – приховано мажоритарним виборчим законом. Тож лишатиметься такої самої або гіршої якості, як нинішня – «фазовий перехід» на порозі.

Костянтин МАТВІЄНКО


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини