Для підтримки рівня добробуту іммігранти Німеччині просто необхідні
Перша думка обивателя, який читає зведення новин про хвилю біженців, що накрила Європу, і передусім Німеччину, - "бідні європейські платники податків, вішають собі на шию чергову ношу".
Але чи такий уже збитковий цей процес для країн-реципієнтів? І чи тільки міркування гуманізму рухають політиками у рішенні відкрити свої двері сотням тисяч чужаків?
Ніхто не сперечатиметься, що прийом біженців - серйозне фінансове навантаження на бюджети. У тій самій ФРН (яка готується до прийому цього року до мільйона шукачів притулку) підрахували, що утримання однієї людини коштуватиме приблизно 12-13 тисяч євро на рік. У четвер на спеціальному засіданні уряду було прийнято рішення про виділення мінімуму у розмірі 670 євро на одного біженця на місяць. Влада вважає і перераховує суми, які необхідно закласти до бюджету на цю статтю, і ці суми обчислюються мільярдами. Навіть з урахуванням того, що більше половини з тих, хто прибуває, отримають відмову і будуть вимушені покинути гостинну Німеччину.
Проте економісти одностайно говорять, що приплив біженців у країну не лише не підірве бюджет держави, а й, можливо, дасть поштовх росту ВВП, хай і невеликому. Про це свідчить, зокрема, інформація Німецького інституту економічних досліджень у Берліні (DIW), наявна у розпорядженні Укрінформу. Експерти інституту прогнозують ріст ВВП ФРН у 2015 році на рівні 1,8%, а в 2016 році - 1,9%.
Причому прискорення, на їхню думку, можна чекати саме за рахунок сфер, пов'язаних з облаштуванням біженців.
Про що йдеться? Тут можна перерахувати лише кілька пунктів. Перше - створення нових робочих місць для громадян країни, зайнятих у різних програмах адаптації, навчання тощо. Узяти хоча б недавнє рішення створити в екстреному порядку 3 тисячі нових посад у федеральній поліції і 1 тисячу у Федеральному відомстві у справах міграції і біженців. А це означає і ріст податкових надходжень.
По-друге, країні потрібно додаткове житло, що дасть новий імпульс будівельному бізнесу і працюючим на нього галузям економіки (містобудівники підрахували, що у період до 2020 року потрібно щорічно будувати близько 400 тисяч квартир у сегменті "доступне житло"). До того ж, слід чекати і росту внутрішнього споживання, адже влада вимушена купляти для біженців предмети першої необхідності, харчування, медикаменти. Та і самі прибулі іноземці купуватимуть собі деякі товари і продукти харчування, хай і сума в 143 євро, виплачувана їм на руки, невелика (не всякий громадянин України отримує такий дохід за свою трудову діяльність).
Тобто, економісти не передбачають перетворення профіцитного нині бюджету ФРН на дефіцитний через навалу "нахлібників", навіть попри те, що наступного року витрати на прийом біженців в країні можуть досягти 10 млрд євро.
Не варто боятися і росту безробіття, яке нині в Німеччині становить 6,4%, вважають експерти. Перед ФРН стоїть прямо протилежна проблема - дефіцит робочої сили на фоні старіння населення (для якого пенсійний вік і так вже підвищений до 67 років) і скорочення народжуваності.
Особливо гостро питання постало на сході, на території колишньої НДР. І по-хорошому, владі саме туди слід спрямовувати потоки мігрантів, а не залишати їх, скажімо, у Баварії. Проте зараз саме у цих федеральних землях живе найменша кількість іноземних підданих (при тому, що саме там трапляється найбільша кількість ксенофобських інцидентів).
Отже уряду ФРН слід серйозно зайнятися цією проблемою. Нова ж хвиля імміграції відкриє при грамотному підході перспективу омолоджування старіючих європейських суспільств і дасть позитивний економічний ефект, особливо у ФРН, йдеться у результатах дослідження, підготовленого днями аналітичним центром Deutsche Bank у Франкфурті-на-Майні.
Такої ж думки дотримується і генеральний директор Міжнародної організації з міграції Вільям Лейсі Свінг. "Ми у МОМ, вважаємо, що міграція є прекрасною можливістю для Європи, для Німеччини. До цього штовхає сама демографія", - сказав Свінг у бесіді з кореспондентом Укрінформу. В якості прикладу він наводить ЄС, де кількість працездатного населення, за прогнозами, скоротиться до 2030 року на 13 млн осіб. "Якщо ви хочете робочі місця, вам потрібні висококваліфіковані фахівці, ви прагнете, щоб ваша економіка процвітала - вам потрібні іммігранти", - переконує Свінг. До того ж, посміхається він, "роботи не платять податки і не голосують"...
Навіть поверхневий погляд на оголошення підприємств про вакансії говорить, що молодим людям є де докласти руки. Питання тут у тому, аби ті, хто прибуває, змогли швидко адаптуватися у новому для себе оточенні. Це і питання до бюрократів, які повинні прискорити процедури обробки документів, щоб самі люди і їхні майбутні працедавці розуміли, залишиться людина у країні або буде депортована (канцлер Меркель особисто розпорядилася про це під час недавнього відвідування притулку у Берліні).
І питання до переселенців - наскільки охоче ті вливатимуться у суспільство. Зовсім не всі готові робити це з відкритою душею, що загрожує у віддаленій перспективі неприємними відкриттями для гостинних і толерантних німців. Але це інша тема. А поки що та ж Ангела Меркель закликає своїх гостей, багатьом з яких вона, по суті, і відкрила двері широким жестом, поводитися належним чином.
"Від біженців чекають готовності визнати правила і цінності Німеччини і опанувати німецьку мову", - заявила глава уряду у п'ятницю, виступаючи перед депутатами бундестагу.
Слід сказати, що, вже принаймні мову багато приїжджих прагнуть освоїти якнайшвидше. З цінностями... Ну, тут по-різному. І не випадково деякі політики б'ють на сполох, побоюючись проникнення не стільки самих ісламістів, скільки їхніх ідей у німецьке суспільство. Хоча радикалісти знаходяться і у власному середовищі, та ще й які.
Німеччина серед європейських країн - безперечний лідер з питань прийому іммігрантів. Тут кожен п'ятий дорослий і кожна третя дитина молодше десяти років має ненімецьке походження.
ФРН є також номером один для трудових мігрантів в Європі. Так, з 1,46 мільйона осіб, які переселилися у Німеччину в 2014 році, 55% - громадяни ЄС. Отже невірною є думка, що країну заполонили суто вихідці з кризових регіонів. Не слід забувати і те, що ФРН сама теж є джерелом мігрантів: за її межами працюють майже 3,5 млн німців.
Лише минулого року з країни виїхали 910 тисяч володарів німецьких паспортів, а отже в сухому залишку міграційний приріст становив 550 тисяч осіб.
Це до питання про робочі руки. Адже експерти вже не перший рік твердять: для підтримки рівня добробуту іммігранти Німеччині просто необхідні. Інакше вже до 2030 року економіка країни зіштовхнеться з нестачею 10 мільйонів трудящих. До того ж, якщо згадати історію, то іммігранти стали зовсім не останньою рушійною силою у відновленні німецької економіки після Другої світової війни.
...Пані Меркель не перестає повторювати, звертаючись з різних трибун як до своїх противників, так і соратників: приплив іноземців таїть в собі як виклики й ризики, так і шанси для країни. Будучи дуже прагматичним і не схильним до спонтанних рішень політиком, вона знає, про що говорить.
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки