Зона вільної торгівлі з ЄС та українська економіка – чого чекати наступного року
Вчора, 17 листопада, Євросоюз заявив про готовність до зони вільної торгівлі з Україною з 1 січня 2016 року, пише в своєму блозі на "Новому часі" економіст Олександр Жолудь. Тим не менш, жодних екстраординарних змін з першого січня наступного року очікувати не слід.
Потрібно розуміти: основні положення ЗВТ запрацювали в Україні вже в цьому році, а ті пункти, набуття чинності яких очікується в наступному, не матиме критичного впливу на загальну картину.
Що стосується тієї самої загальної картини, то принаймні в першій половині 2015 року у нас йде скорочення як експорту, так і імпорту, в тому числі і в країни ЄС. Але викликано це не зоною вільної торгівлі, а іншими факторами.
Свою роль зіграло і те, що ряд підприємств, що експортували свої товари в Європейський союз, знаходяться на тимчасово окупованих територіях і не можуть продовжувати роботу, а також зниження світових цін на важливі продукти українського експорту, зокрема, сільськогосподарські товари.
В Європу у нас йшла і сільськогосподарська продукція, і певні обсяги чорних металів. Але сьогодні ціна на чорні метали знаходиться на найнижчому рівні за останні 15 років, сільськогосподарські товари також впали у порівнянні з минулим роком. Тому, навіть якщо б ми продовжували продавати в колишніх обсягах, в грошовому еквіваленті ми отримали б менше.
Втім, через падіння попиту на ці товари в світі знизилися й обсяги експорту. Але ці тенденції – самостійні явища, не пов'язані з зоною вільної торгівлі. Саме ж набуття її чинності – очікуваний етап, який не принесе українській економіці помітних потрясінь.
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки