MENU

Як побудувати відкрите громадянське суспільство в Україні: досвід США

3353 0

Сьогодні, напередодні 25-річчя української Незалежності, нам, напевно, таки хотілося б нарешті отримати відповідь на запитання про те, як побудувати відкрите громадянське суспільство в Україні? Суспільство рівних, а отже, суспільство, в якому немає корупції.
Якщо запозичувати досвід інших країн, то часто така стратегія може не дати бажаного результату. Кожна країна (яка може вважатися позитивним прикладом у плані побудови громадянського суспільства) мала свою почасти трагічну історію на цьому шляху.

Отже, шлях до демократичності, можливості кожного здобути право на гідну роботу, соціальний захист тощо - те, що сформувалося не за один рік і не за одне десятиліття.

Звернуся до американського досвіду.

У США ми розговорилися з одним чоловіком у бізнес-центрі. Він працює в системі бізнес-адміністрування вже понад 10 років.
Мені було цікаво розпитати, як у США вдається уникнути корупції, у чому ж полягає основний секрет американської демократії в дії?
Боб, адміністратор у бізнес-центрі, розповів, що коли він починав працювати у цьому бізнесі, то часи були інші. Сьогодні реальна можливість забезпечити демократію в країні та уникнути корупції - робити постійні ротації, тобто зміни персоналу. Адміністратори-менеджери у США - досить потужна "каста" соціальних працівників. Вони скрізь: у магазині меблів, у супермаркеті, у бізнес-центрі... Саме вони займаються і добором персоналу на роботу. Їхнє завдання - відчути, на яку посаду краще влаштувати людину. У принципі будь-який громадянин США, який має citizenship (громадянство) і social security card може без проблем знайти собі роботу. Не за 70 000 доларів на рік, бо тоді потрібні "credentials", витяги з університетських додатків та ін., але досить добре оплачувану роботу, коли компанія бере своїх працівників на весь "соціальний пакет".

Основна умова в побудові відкритого суспільства рівних можливостей - ротації усіх її учасників, причетних до прийняття рішень. Корупція - найбільший біч громадянського суспільства, позаяк вона унеможливлює вільний доступ громадян до суспільних благ. Так, ротації мають свої мінуси: працівникові потрібно бути готовим до того, що завтра його можуть попросити переїхати працювати в інший офіс. От працюєте ви у Лос Анджелесі, а від завтра потрібно бути їздити на роботу в якесь невеличке містечко в Каліфорнії. Тому у Штатах автомобіль - не розкіш, а нагальна потреба, як столові прибори для обіду.

Крім того, Америка живе за принципом тотальної транзитності. Для США кордонів між об'єктами не існує. Будь-який товар із будь-якої точки за один день у принципі може бути у вас.

Корупцію на багатьох підприємствах і в державному секторі вдалося побороти лише тоді, коли власники компаній перейшли до форм внутрішньої "міграції" їхніх високооплачуваних працівників, задіяних у прийнятті стратегічних рішень для компанії. Побудова робочих стосунків у режимі "корупції" чи "кумівства", як доводять соціологічні дослідження, досить негативно позначається на успішності компанії.

Проте є ще одне важливе правило, якого потрібно дотримуватися. Правило "електронного адміністрування". Сьогодні тема е-декларування досить гостра в Україні. У США під "електронним адмініструванням" розуміють те, що життям працівників часто керує комп'ютер: який у вас розпорядок дня, коли буде перерва, коли ви почали працювати, коли у вас закінчення робочого дня, коли у вас віхідні, чи можна змінити вихідні дні, скажімо, перенести їх на інші дати... Усе це на корпорації часто вирішується за допомогою електронного адміністрування, причому працівники часто не знають, хто саме приймає рішення стосовно, наприклад, їхньої відпустки. Тобто "фізично" домовитися нереально. Працівники не знають "своїх" керівників навіть найнижчої ланки. Усе це забезпечує механізм побудови відкритого демократичного суспільства, коли у принципі немає значення, хто ти.

Лише шляхом "перетасування" працівників можна досягнути успіху в демократії. Можливо, це видається негуманним і до певної міри соціально і психологічно жорстоким; можливо, це створює постійний "кругообіг" людей, бо в Америці всі постійно кудись їдуть... Але це - запорука успішного суспільства, в якому немає непрозорих схем і "кумівства". Коли життям людей на підприємстві (яке також - своєрідна модель родини) керує незнайома людина і робить це відповідно до інструкцій і враховуючи побажання працівників, якщо це можливо, і коли ті, від кого залежать долі інших людей (прийняти чи не прийняти на роботу тощо) завтра працюють в одному місті, через три місяці в іншому, а через півроку в іншому штаті, - лише тоді можна створити відкрите суспільство, в якому не буде корупції та "клановості", референтних зв'язків і незаконних преференцій. Звичайно, робота в режимі переїздів має добре оплачуватися. З часом, уже вийшовши на пенсію, такі люди отримують гідні гроші, які дають можливість жити на належному рівні.

Отже, можливо, з часом ці принципи запрацюють і в Україні. А для цього потрібно розвивати електронні канали комунікації, які з'єднуватимуть товари з усієї України з покупцями з усієї України, розвивати електоронні системи керування "життям" у компаніях, зокрема, великих; а також пам'ятати про важливість ротаційної політики, яка є дієвим механізмом знешкодження корупції.

Дмитро ДРОЗДОВСЬКИЙ


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини