MENU

Як правильно скорочувати гривню й чи має право на життя цьогоріч

2999 0

Видатний мовознавець, доктор філологічних наук Олександр Пономарів на сторінці свого блогу продовжує втаємничувати широкий загал у тонкощі української мови. Із-поміж іншого професор пояснює, яким буде родовий відмінок множини від слова "татари", а також веде мову про одну з найгірших кальок із російської мови

Олександр Данилович Пономарів

Кандидат юридичних наук Костянтин Горобець стверджує, що слова володілець і власник не є синонімами. Володіння – один із аспектів права власности, поряд із використанням і розпорядженням. Саме тому в цивільному праві особа може бути володільцем, не бувши при цьому власником.

Пан Горобець має рацію, але це юридичні тонкощі. Слово володілець є однією з найгірших кальок з російської мови. Тому в загальнонародній мові в такому випадку краще казати тимчасовий власник.

Андрія Гаталяка цікавить, як буде в родовому відмінку словосполучення кримські татари: кримських татар чи татарів?

Родовий відмінок множини від татаритатар. Нульове закінчення мають іменники з суфіксом -ин-, який випадає в називаному відмінку множини: болгаринболгари, родовий відмінок – болгар. Так само вірменинвірмени, р.в. – вірмен, татаринтатари, р.в. – татар. Але чех чехи, чехів; французфранцузи, французів. Отже, кримські татарикримських татар.

Форму прикметника від топоніма Мангуш хоче знати читач Максим.

Від Мангуш прикметник буде мангуський, як від чувашчуваський.

Замок у Мангуші, що на Донеччині

Читачка Олеся запитує, як перекласти російський вислів напольная установка техники.

Тут слово полпідлога. Прикметник від підлогапідлоговий, тож підлогове встановлення техніки.

Читайте також: Чи відрізняється насилля від насильства і що може замінити позивний

Надія Жук цікавиться, чи має право на життя слово цьогоріч. Останнім часом його дуже активно вживають журналісти. "На мою думку, – пише читачка, – річ – це радше мова або предмет".

Цей прислівник має право на існування в українській мові. Цьогоріч утворене від цього року, цьогорічний, отже ні про яку річ або предмет тут не йдеться.

До речі, слово річ у значення мова в сучасній українській мові застаріле. Погано лише, що використовуючи цьогоріч, журналісти забувають про його синоніми: цього року, у цьому році.

Читайте також: Чому на дорогах не може бути пробок, а затори чи корки – трапляються

Марія Харук запитує, чи треба ставити крапку після скорочення гривнягрн. "Державний стандарт України подає без крапочки, а от у підручниках математики, – пише читачка, – ставлять. Як правильно?"

Щодо крапки після грн, то згідно зі стандартом, її ставити не потрібно.

Олександр ПОНОМАРІВ


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини