Пріоритети "Реанімаційного пакету реформ" на третій сесійний тиждень
Черговий сесійний тиждень у парламенті, який розпочинається в понеділок із Погоджувальної ради, має буди надзвичайно насиченим. На порядку денному Верховна Ради важливі законопроекти, ініційовані або підтримані експертами "Реанімаційного пакету реформ". Проте серед позитивних ініціатив, є, на жаль, і кілька антиреформаторських.
Наразі захисту потребують досягнення в антикорупційні боротьбі. Саме тому "Реанімаційний пакет реформ" закликає керівників держави не допустити відступу в реалізації антикорупційної реформи. Ми застерігаємо голову Верховної Ради, керівників фракцій та президента України від небезпеки ухвалення "антизаконів", а саме: усунення Національного антикорупційного бюро України від розслідування високопосадової корупції (законопроекти депутата В. Карпунцова №5097, №5177), обмеження публічного доступ до інформації з електронних декларацій посадовців та звільнення чиновників від відповідальності за брехню в електронних деклараціях (законопроект голови фракції БПП І. Гриніва №5192 та депутатки від "Народного Фронту" Т. Донець №5079).
Сьогодні, 3 жовтня, під час погоджувальної ради активісти проводять акцію та вимагають не включати в порядок денний ці законопроекти. В той же час коаліційна більшість не вносить до сесійної зали законопроект №4812, який дозволить Антикорупційному бюро самостійно знімати інформацію з каналів зв'язку (робити прослуховування), що є необхідним для оперативного і незалежного розслідування корупційних злочинів., які боляче б'ють по антикорупційним досягненням та реформі державної служби.
Читайте також: Два підходи до корупції "по-новому"
Тривожні дзвіночки лунають і щодо реформи публічної адміністрації. Уже втретє на розгляд парламенту виноситься законопроект №4526-д, який спрямований на приведення законодавчих актів у відповідність з новим законом "Про державну службу". На двох попередніх пленарних тижнях, депутати не знайшли часу на розгляд цього проекту. Сподіваємося, цього разу буде інакше. Крім того, знову в порядку денному законопроект представника президента в парламенті А. Герасимова №4370-1, який фактично скасовує реформу державної служби в частині призначень керівників місцевих державних адміністрацій, суперечить 118 статті Конституції України та веде до узурпації владних повноважень президентом. "Реанімаційний пакет реформ" уже не вперше закликає народних депутатів не допустити ухвалення цього неконституційного закону. Занепокоєння щодо порушення конституційного балансу між гілками влади також висловив голова представництва ЄС в Україні Г'юґ Мінґареллі.
Серед хороших новин, довкілля. У вівторок, 4 жовтня, в парламенті має відбутися тематичний День довкілля, за що висловлюємо подяку голові Верховної Ради Андрієві Парубію. На порядку денному – розгляд у другому читанні трьох базових екологічних законопроектів №2009а-д, №3259 та №3603, які запроваджують європейські стандарти охорони довкілля в Україні. Йдеться, і про збереження природи, і про здоров'я людей, і про усунення корупційних ризиків для бізнесу.
Зокрема, законопроект "Про оцінку впливу на довкілля" (№2009а-д) забезпечує ефективну і прозору процедуру оцінки екологічних ризиків перед реалізацією певних видів господарської діяльності, наприклад, будівництва ТЕС. Ухвалення цих законопроектів є виконанням зобов'язань України згідно з Угодою про асоціацію між Україною та ЄС. 1 листопада 2016 року минає два роки, наданих для імплементації Директив ЄС, передбачених цією Угодою, і Україна має показати свої результати.
Читайте також: Маленька, але важлива перемога на шляху збереження українських лісів
Окрім того, в четвер у парламенті відбудеться розгляд у другому читанні важливих законопроектів у сфері дерегуляції та економічного розвитку №2531а, №3153, №2418а, №2431. Перші три мають на меті оптимізацію системи державного нагляду (контролю), підвищенню рівня захисту бізнесу та забезпечення балансу між стимулюванням розвитку бізнесу та захистом прав громадян. Зокрема, створюється інтегрована система державного нагляду з інформацією про всі проведені заходи, підвищується відповідальність посадових осіб органів державного нагляду. Законопроект №2431 передбачає встановлення прозорих, зрозумілих і передбачуваних підходів до розрахунку штрафів органами Антимонопольного комітету України за порушення законодавства у сфері захисту економічної конкуренції. Крім того, парламент у першому читанні розгляне законопроект №4117 про лібералізацію готівкових розрахунків, що передбачає суттєве зниження витрат на придбання й обслуговування реєстраторів розрахункових операцій.
Хочеться сподіватися, що цей пленарний тиждень принесе хороші новини і для судової реформи. В першому читанні депутати розглянуть проект закону про медіацію №3665 про запровадження на законодавчому рівні інституту медіації – практики мирного вирішення спорів несудовими методами, з метою розвантаження судів та забезпечення збалансованих взаємовідносин між інститутом медіації та судовою системою.
Планують депутати попрацювати і над енергетикою. В першому читанні на розгляді буде проект закону №4549, який забезпечить функціонування ефективного механізму закупівлі енергосервісу відповідно до Закону України "Про публічні закупівлі", стимулювання розвитку ринку енергосервісу в Україні; виконання зобов'язань України відповідно до Директиви 2012/27/ЄС. Ухвалення цього закону стане поштовхом до проведення масштабної енергомодернізації в країні.
У вівторок парламент розгляне в першому читанні проект нового закону про освіту №3491-д. Цей рамковий закон, розроблений за участі експертів РПР, регулює суспільні відносини, що виникають у процесі реалізації конституційного права людини на освіту, прав та обов'язків фізичних і юридичних осіб, а також визначає повноваження державних органів та органів місцевого самоврядування у сфері освіти.
Ще один небезпечний законопроект №2971д, який поряд Із нормами про дерегуляції та спрощення ліцензування пива й інших алкогольних напоїв, пропонує дозволити рекламу пива у ЗМІ та в місцях його продажу. Експети РПР не рекомендують депутатам приймати його. Адже така реклама є головним інструментом збагачення пивної галузі за рахунок залучення до споживання широких верств населення, переважно дітей та молоді. Ми вимагаємо викреслити з цього законопрокту всі норми, які спрямовані на пропаганду вживання пива, зокрема серед дітей та молоді.
Очікуємо ухвалення в цілому законопроектів №2297, №3467, які звільняють від оподаткування благодійні смс-повідомлення. Це є важливою ініціативою для волонтерського руху України.
Чи справдилися наші сподівання, буде зрозуміло вже за кілька днів. Про це я докладніше напишу в своєму блозі у п'ятницю.
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки