Вибори у сусідів. Молдова не визнає Крим російським
У неділю, 30 жовтня, в сусідній з Україною Молдові - перші за багато років прямі президентські вибори. Головні конкуренти на цих виборах - лідер соціалістів, проросійський політик Ігор Додон і кандидат від європейських сил Майя Санду. При цьому Додон, згідно з даними всіх соціологічних опитувань - безперечний фаворит виборчих перегонів. Деякі спостерігачі навіть вважають, що він переможе в першому турі.
В Україні на можливого переможця президентських виборів у Молдові звернули увагу тільки після того, як в одній з телевізійних програм він однозначно висловився про російський статус окупованого Криму. Однак, чи дійсно, в разі перемоги Додона, з'являється можливість визнання російського статусу Криму такою країною, як Молдова?
Відповім також впевнено, як Додон про Крим - ні, такої можливості не існує. Почнемо з того, що Молдова - парламентська, а не президентська республіка. Такі рішення ухвалює тільки парламент і уряд країни. А в парламенті більшість - у демократичних сил. Питання про зміну політичного вектора розвитку країни може бути поставлене тільки після наступних парламентських виборів у 2018 році. І зовсім не обов'язково, що на них переможе проросійська «п'ята колона».
Читайте также: CNN: Литва выпустила методичку для своих граждан о том, что делать в случае вторжения России
Але навіть у разі такої перемоги про визнання російського статусу окупованого Криму Москва може навіть і не мріяти. Свою «сміливу» заяву лідер соціалістів зробив для власного електорату, серед якого чимало прихильників відмови від демократичного шляху розвитку, шанувальників Путіна і Лукашенка. Але вже наступного дня в своєму інтерв'ю газеті «Коммерсантъ» Додон був більш обережним. Він доводив, що мав на увазі виключно фактичний контроль Росії над півостровом.
А відповіді на пряме запитання про визнання Криму уникнув, але відзначив, що Молдова повинна мати гарні відносини зі своїми сусідами. Крім того, Додон логічно запитав: а якщо Молдова визнає Крим, чи не визнає «хтось» Придністров'я? Дивно, що це не спало йому на думку, коли він підтримав агресію Путіна.
І все ж для України було б краще, щоб Додон - програв. Ця людина - найманець Путіна. З його допомогою Росія може намагатися здійснити в Молдові справжній переворот, Головна ідея Додона - це не визнання Криму, а федералізація його власної країни. Тобто, по суті - згода з окупацією Придністров'я.
Це та сама модель, яку Путін готує для України. Молдова для нього - виключно випробувальний полігон.
Віталій Портников для radiosvoboda
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки