MENU

Наша еліта – в урочищі Сандармох. 79 роковини жахливого злочину проти України. ФОТО

6548 0

Друзі! У нас із вами часто виникає питання, де ж вона – справжня українська еліта? І мова не про людей, які обіймають певні посади чи хизуються статками, а про тих, хто мав би будувати Україну, вливаючи в неї свої зусилля, розум та навички.

Читайте також: Червоні жорна великого терору й Сандармох. ФОТО

Я відповім на це питання. Справжня українська еліта, дії якої надзвичайно розвинули Україну та її культуру, зробили її знову вагомою та основною на своїй землі, майже вся полягла в урочищі Сандармох, що у Карелії. Майже три сотні найкращих українців, серед них 25 – єврейського походження. Усіх їх розстріляли за п'ять днів. Такий собі кривавий подарунок сталінському режиму на честь річниці Жовтневого перевороту – смерть справжнього відродження України. Та ще багатьох інших. Загалом із 27 жовтня до 4 листопада 1937 року там убили 1111 в'язнів. Їхні імена ми знаємо завдяки відчайдушним людям, які левову частку життя присвячують вивченню цього питання, наприклад, журналісту та письменнику Сергієві Шевченку.

Саме 3 листопада загинули найвідоміші українські діячі – Лесь Курбас, Микола Зеров, Микола Куліш, Валер'ян Підмогильний, Григорій Епік, троє хлопців з родини Крушельницьких та ще понад сотня прекрасних людей. У списках катів вони значились як "українські буржуазні націоналісти", а значить були надзвичайно небезпечними для сталінського режиму. Усі відрізнялися прекрасними талантами, кожен був сильним у своїй стихії. Лесь Курбас – як засновник нового українського театру, Микола Зеров – як представник українських неокласиків, талановитий науковець, Микола Куліш – як драматург та діяч освіти, Валер'ян Підмогильний – як видатний прозаїк, а Григорій Епік – письменник із сильним соціологічним поглядом.

А скільки було їх, просто освічених українців, які любили свою землю і полягли, бо сталінський режим вважав це "терором"? Усі вони були молодими, спраглими, талановитими. Я переконаний, вони присвятили усе своє життя до останнього дня своїй Батьківщині і зробили б ще більше, якби лишились живими.

Читайте також: 75 років тому енкаведисти розстріляли еліту української нації

Та зараз їхні образи дивляться із триметрового хреста в урочищі Сандармох. Це символ страшної втрати, яка, безперечно, вплинула на хід історії. В одне десятиліття загубити еліту репресіями, а селянство – Голодомором, що жахливіше можна було зробити для України?

Я впевнений, кожен українець має пам'ятати цей трагічний епізод з історії і знати, що були люди, які поклали свої життя за те, що ми можемо сьогодні робити хоч щодня – розвивати, прославляти, вдосконалювати Україну. Саме це має бути метою життя молоді та старшого покоління. Заплативши таку високу ціну, складати зараз руки – це найбільша поразка.

Олег ВИШНЯКОВ


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини