Політики мають мобілізуватися й почати діяти, - нардеп про міжнародну політику України
Якось давно я читала інтерв'ю Меркель для Esquire. Журналіст її запитав, що Ангела думає про... І вона відповіла, що Ангела думає все, що їй забажається, а канцлер думає, що ця відповідь означатиме для Німеччини.
Вибори в США вивели з геополітичної зони комфорту не лише нас, але й увесь світ. Ми можемо бути розчаровані як люди. А як політики маємо вже зараз мобілізуватися і почати діяти.
Що треба зробити?
1. Спільні дії влади.
Негайна стратегічна нарада ключових відомств, які відповідають за зовнішню політику й співпрацю з МВФ. Нам потрібна стратегія дій.
Читайте також: CNN: После исторической встречи в Белом доме Трамп назвал Обаму «очень хорошим человеком»
Для президента, МЗС, нашого комітету у закордонних справах, лідерів фракцій, усьому парламенту, РНБО, Мінфіну, я би кликала ключових міжнародних експертів з громадянського суспільства. Спільне бачення викликів та можливостей, погодження проактивних дій. Треба включити всі політичні й особисті контакти. Не через тиждень. Завтра.
2. Координація з європейцями.
Міністри закордонних справ ЄС вже оголосили термінове зібрання на неділю для обговорення результатів виборів у США. До цієї зустрічі Україна повинна мати свої позиції й скоординувати їх з ключовими європейськими партнерами.
3. Згадати про стару дружбу.
Вважаю помилкою стратегію МЗС під час кампанії будувати комунікацію українського президента лише з командою Клінтон. Чимало прогнозів показувало, що обидва сценарії можливі. Варто було будувати комунікацію з обома таборами. Особливо на фоні оприлюднення документів про Манафорта й чуток про те, що документи були злиті з подачі АП. Ці чутки, злиті самою АП, тепер будуть Україні дорого коштувати.
Тим не менше. В України чимало друзів-республіканців, які історично потужніше підтримували Україну. І з ними треба зробити reset співпраці. Путін, може й, завоював серце Трампа. Нам треба завоювати його оточення й здоровий глузд. Трамп може відбутися як президент США, якщо буде поводитися, як президент США. Євопейці, інші світові демократичні сили, а також Україна, повинні йому у цьому допомогти.
4. Війна. Крим і Донбас.
Від позиції США буде значною мірою залежати перспектива вирішення конфлікту й повернення Криму. Велика доля вірогідності, що Трамп змінить політику США у відношенні України. І це означає остаточні й офіційні похорони Мінських угод. Фактично ми втрачаємо союзника, який готовий тиснути та Росію, а виконувати Мінські на умовах Путіна Україна не буде.
Читайте також: Праздника не будет. Трамп призвал усилить санкции против России
Отже, альтернатива Мінським, "якої не було", повинна з'явитися вже сьогодні. Сподіваюся, про альтернативу - це була лише правильна риторика президента на експорт. Часу на роздуми ми не маємо.
Ключовим елементом у цій комунікації з новою адміністрацією США буде координація з Німеччиною та Францією. І Боже, храни Меркель на наступних виборах.
5. Гроші
Окрім геополітики, дуже гостро стоїть питання фінансової підтримки. Співпраця з МВФ, нещодавні кредитні гарантії США на 1 млрд доларів - це та підтримка, яка тримає економіку України на плаву. Вони звичайно не будуть скасовані, але кожний черговий корупційний скандал в Україні (нема сумніву, що вони будуть), буде використаний проти інтересів нашої держави.
----
На оптимістичний кінець. Нова вісь- Брекзіт-Трамп - фактично створила нову систему координат для світової політики. І вона точно більш складна для України в усіх напрямках. Помножена на катастрофічну дезінгтеграцію внутрішньої політики, вона ставить перед нами фундаментальні питання.
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки