Гра в митну імітацію з ЄС
Минулого тижня був опублікований звіт ЄС про виконання Україною Угоди про Асоціацію, в якому знайшлося місце і для митних питань.
Тезово про те, як ЄС на офіційному рівні позначив «митні реформи» в Україні:
1. Митна реформа залишається пріоритетом в контексті загальної реформи Державної фіскальної служби України (ДФС).
2. Україна працює в напрямі наближення законодавства до нового Митного кодексу ЄС.
3. Законодавство щодо Уповноваженого Економічного Оператора розглядається парламентом з червня 2016 року.
4. ЄС підтримує приєднання України до Конвенції про пан-Євро-Середземноморські преференційні правила походження.
5. ЄС допомагає Україні в приєднанні до Конвенції про спільну транзитну процедуру.
6. EC просуває використання Україною нових митних стандартів ЄС як рекомендаційних вказівок з модернізації митниці.
З цих висновків ЄС напрошуються наступні ремарки.
За перших трьох пунктів «залишається, працює, розглядається»: жодного конкретного результату за 2 роки. Складно навіть назвати якийсь не те щоб закон, а навіть підзаконний нормативно-правовий акт, який за останні чотири роки дійсно спростив ведення зовнішньоекономічної діяльності та митні процедури.
2013 - 2016 - це роки повної правової порожнечі в митному регулюванні.
Читайте також: Боротьба з контрафактом, або Чому митниця не захищає українців від підробок
Назвати прийняті поспіхом на рівні Кабміну акти щодо «єдиного вікна» і «чорних сотень» наближенням законодавства до нового Митного кодексу ЄС - просто смішно.
А «Уповноважені економічні оператори», яких нинішнє керівництво ДФС як мантру повторює на всіх міжнародних зустрічах - не було пропущено навіть на рівні Комітету з протидії корупції Соболєва, ідеолога закону про «псевдолюстрацію». Зокрема, завдяки пану Соболєву і Ко професіоналів у ДФС з митної сфери майже не залишилося. На заміну прийшли аматори-профани.
Щодо «операторів» порушили навіть зобов'язання перед «улюбленим» МВФ, згідно з якими ще у вересні цього року Україна повинна була запровадити УЕО.
Що стосується приєднання до Спільної транзитної системи ЄС (NCTS), то з нинішнім керівництвом Мінфіну і ДФС не вистачить і кількох трирічних термінів для реалізації цієї мети.
За два роки не спромоглися навіть внести в парламент законопроект для правової формалізації шляху України в загальноєвропейську транзитну систему, не кажучи вже про її тестовий запуск.
Таким чином, незважаючи на те, що ЄС всіляко «підтримує, допомагає, просуває» митні реформи, насправді Україна в особі законодавчих і виконавчих органів, на жаль, тільки продовжує проводити імітацію роботи з наближення до європейських митних стандартів.
Водночас активні дії з адаптації європейського законодавства, старт «уповноважених економічних операторів» на принципах взаємного визнання, входження в систему європейського транзиту і приєднання до конвенції Pan-Euro-Med значно сприяли розвитку зовнішньоекономічної діяльності, зокрема виходу вітчизняних експортерів на загальноєвропейський і міжнародний ринок.
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки