Потрібен фінансовий стимул створювати українське – мандрівник
Протягом останніх кількох днів розмірковою над актуальністю закону про мову. І думаю, а яке це дасть вирішення!
Якщо копнути глибше, то насправді проблема в Україні не мовна і не ідеологічна. Насправді коріння йде з економіки. Якщо люди нормально між собою торгують і всі задоволені рівнем життя, то кийки у руки ніхто не бере та не вдається до націоналістичних крайнощів.
Особисто багато подоржую (вже 86 країн) і це дуже добре простежується на прикладі багатьох країн. E.g. Малайзія, Іспанія (Каталонія), Руанда, можу продовжувати.
Читайте також: Дискримінація за мовною ознакою, або Як телебачення виховує в українців другосортність. ВІДЕО
Скажу зі свого боку, як блогер (Орест Зуб). Мені сумно те, що всього 9% українських блогерів пишуть українською мовою. Колеги часто запитують чому я не пишу російською, адже ринок значно більший. І рік тому я дав офіційне пояснення тут.
Це своєрідна місія для мене. З одного боку я явно недозаробляю і доводиться плисти проти течії, хоча і так даю собі раду непогано. Тим не менше, більшість просто переходять в російськомовний сегмент, що складає 6,5% цілого глобального інтернету (друге місце після англійської) та у 65 разів більший за УАнет. І це далеко не "рускій мір". Є багато адекватних російськомовних людей у різних кінцях світу, і ви це знаєте.
Іншими словами - це просто економічна причина, що має здоровий глузд. Інакше для чого дрібний веб-дизайнер з Болехова починає записувати відео титоріали на YouTube ламаною російською? Або чому симпатичні дівчатка з Тернополя постять пікантні фото в інстаграм російською? Відповідь - є попит! От і все... Хоча душа може лежати до іншого.
Те саме з онлайн магазинами! Знайомі зі Львова казали, що серце кров'ю обливалося, коли запускали російську версію сайту. Чому? Бо пошуковий запит більший. Ось так...
У абсолютній більшості випадків, коли звертаються до різних потенційних партнерів (готелі, авіалінії etc), мені кажуть: "Вибач, чувак, але у нас практично не має клієнтів з України". Тому практично не має класних тревел блогів українською.
Поклавши руку на серце, розумію, що цього вимагає ринок. А, якщо боротися проти капіталізму імперативними методами, то в сучасних умовах це пряма дорога у середньовіччя.
Як дописав один із мої читачів: "А мені в дупі, якою мовою. Якщо класний контент, то я все одно буду читати".
Класний український контент є. Ми його бачимо! Але його об'єм просто недостатній, оскільки доходять лише найкращі. Ті, хто не досяг успіху, переходять у російськомовний сегмент, де ринок значно більш насичений і навіть «середнячок» має на хліб і до хліба.
Квоти не вирішать питання! Так, українського контенту стане більше. Але це загострить проблему і російськомовні вважатимуть це нав'язуванням. Зрештою, так воно і є.
Читайте також: Тільки так або ніяк. Як збільшити частку української мови на телебаченні
ВИРІШЕННЯ
Що вирішить? Потрібен СТИМУЛ, а не обмеження! Стимул створювати українське! Фінансовий стимул! Тоді люди старатимуться, щоб зробити класно українською. Найкращі ідеї отримують фінансування. А, якщо вони найкращі, то і споживач на них прийде. Це буде затребувано і модно.
Штучні обмеження ведуть лише в глухий кут. Раз вже держава готова надавати кошти на цілі окремі групи "мовних контролерів" та решта інфраструктури, то може їх варто спрямувати у іншому руслі? Наприклад, на спеціальні гранти для фінансування україномовних продуктів?
Це звичайно сира ідея! Але, вважаю, що варто копати у тому напрямку. Що скажете, друзі?
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки