Дочекалися: чим важливий транш МВФ
Співпраця з МВФ для нашої країни – це лише один із каналів принципової політичної підтримки України як держави, яка сьогодні, по суті, реально стримує російську агресію, не пускаючи її далі - в Європу. Ця підтримка здійснюється за багатьма каналами, МВФ - лише один із них. Тому рішення про наступний транш Фонду йде в контексті принципової політичної підтримки України.
Певна затримка у співпраці з МВФ, яку ми спостерігали, пояснюється лише внутрішніми політичними проблемами в нашій країні, не більше того. Фонду потрібно було переконатися, що в Україні відбувається реальна боротьба з корупцією. Адже, як відомо, була гучна справа з затриманням і позбавленням посади керівника Державної фіскальної служби України, порушені кримінальні справи проти керівництва Національного банку України тощо.
Читайте також: Персональний тренер: чому Україні потрібен МВФ
МВФ потрібно було побачити, чи рухаються ці процеси. Українська влада через НАБУ продемонструвала, що процеси йдуть, тож у Фонді вирішили, що раз українська влада щось робить у напрямку боротьби з корупцією, то можна надавати черговий транш. Інше питання – чи не був це лише обманний хід з боку української влади?
Для України важливим є не стільки цей 1 мільярд доларів траншу від МВФ (особливої погоди він нам зараз не зробить), скільки принциповий факт продовження співпраці з Фондом. Тому що саме на нього орієнтуються інші міжнародні гравці. Так, наприклад, після 1 мільярду доларів від МВФ буде надана попередньо узгоджена сума від Єврокомісії - 600 мільйонів євро. Далі можна розраховувати ще на 1 мільярд доларів урядових гарантій від Сполучених Штатів Америки.
Читайте також: Щодо кредиту МВФ. Влада нам бреше, і це легко довести - журналістка
Далі також продовжиться співпраця з іншими нашими партнерами, зокрема, буде розблоковано фінансування, яке наприкінці минулого року заблокував Світовий банк, і ця кредитна лінія продовжиться. Тобто, наші міжнародні партнери, побачивши, що МВФ надав транш, продовжать далі співпрацювати з Україною.
Як правило, всі транші МВФ надходять на рахунок НБУ, а практично ці кошти використовуються на два напрямки під загальною статтею – макроекономічна стабілізація. Один напрямок – це поповнення золотовалютних резервів Національного банку. Другий напрямок –ирішення найгостріших бюджетних проблем уряду, якщо виникають такі потреби.
Але якщо подивитися на практику останніх трьох років, то, на жаль, у нас не було зв'язку між наданням траншу і стабілізацією курсу гривні. Транші надходили, а гривня продовжувала девальвувати. Тому й зараз не варто особливо себе заспокоювати, що транш МВФ надійшов, і гривня стабілізується або, тим більше, почне зміцнюватися. Це навряд чи станеться.
Чи можуть і надалі бути паузи у співпраці з Фондом? Зараз МВФ буде чекати внутрішньополітичного рішення парламенту після звіту уряду, який має відбутися наступного тижня.
Фонду потрібно зрозуміти, з ким він має справу – з чинним урядом, або ж цей уряд буде відправлений у відставку і почне формуватися інший. Тож, як мінімум, у МВФ чекатимуть наслідків річного звіту уряду у парламенті.
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки