MENU

Коли ми зрозуміємо що дискусії у форматі ток-шоу не працюють

2631 0

Або в нас нарешті запрацює суспільне мовлення, яке покаже стандарти політичних дискусій, або клоуни і далі будуть влаштовувати мізансцени для публіки.

Суспільно-політичні процеси, які зараз відбуваються в містах, громадах, райцентрах по всій країні потребують навиків публічної дискусії та відповідальних політиків.

Рольові моделі депутати місцевих рад черпають з рейтингових ток-шоу і в цьому найбільша проблема децентралізації. Адже немає нічого страшнішого ніж непрогнозований політик-популіст в громаді чи містечку, який лише вміє кричати, перекидати відповідальність на інших та голосно звинувачувати всіх окрім себе.

Читайте також: Українцям все ще складно довіряти один одному

Водночас такий депутат чи мер приймає рішення щодо реорганізації лікарень, шкіл, дитсадків та «освоєння» бюджетів, які значно зросли в результаті фіскальної децентралізації. Змістовної дискусії щодо проблем і рішень в громадах переважно немає, адже на всіх рівнях несеться дискусія в стилі «Шустерлайв». Так що або в нас нарешті запрацює суспільне мовлення, яке покаже стандарти політичних дискусій, або клоуни і далі будуть влаштовувати мізансцени для публіки, а весь інший час пилятимуть наші спільні публічні фінанси.

Вже третій місяць, разом з командою ГО «Центр UA», експертами РПР та очільниками МОЗу ми проводимо всеукраїнський тур «ЗміниТИ». В кожній області маємо більше п'ятнадцяти заходів, ключовими з яких є консультації щодо реформи виборчого законодавства та реформи охорони здоров'я. Кожного разу перші двадцять хвилин дискусії витрачається на те, щоб «випустити пару»: лікарі, депутати місцевих рад, представники ОТГ, активісти, чиновники кричать, перебивають, ставлять риторичні питання на кшталт «А хіба не краще було б забрати в депутатів недоторканість і зобов'язати їх всіх лікуватися не в Німеччині та Ізраїлі, а в нашій амбулаторії?».

Я намагався зрозуміти, де бачив таку поведінку і згадав - це ж маленькі локальні копії рейтингових суспільно-політичних ток-шоу. Лише коли учасники консультацій закінчують перекрикувати один одного, і з зали вивітрюється дух Шустерлайву, починається дискусія по суті. Тоді ж виявляється що 90% представників громад підтримують відкриті регіональні списки для виборів у Верховну Раду і вважають мажоритарку тією системою, яка жодним чином не представляє їхні інтереси при формуванні державної політики.

В Коростені та Енергодарі депутати міськради та лікарі прямо на нашій консультації почали домовлятися про автономізацію місцевих лікарень для кращої роботи та ефективного використання коштів на охорону здоров'я. Але все це стається лише тоді, коли люди починають розуміти, що формат ток-шоу з телевізора насправді не працює. Натомість дискусія щодо проблем і проектів рішень дає результат для всіх учасників процесу. Навчити такої дискусії має суспільне мовлення на всіх своїх платформах: і на телебаченні, і на радіо, і в мережі Інтернет.

Читайте також: Хто в Україні вирішує?

Вже за кілька днів Наглядова рада суспільного має обрати голову НСТУ. Саме від професійних та вольових якостей цієї людини, без перебільшення, буде залежати майбутнє нашої країни, нашої телекартинки, наших радіоефірів, рішень щодо майбутнього наших міст і громад. Саме суспільне зможе впровадити практики компетентних дискусій щодо рішень про спільне благо.

Керівником суспільного має стати той, хто поставить інтереси суспільства на перше місце, а для всіх інших та усього іншого він має стати таким собі «Mister NO». Він повинен вміти сказати ні інтересам діючої влади, якою б вона не була. Сказати ні жовтим емоційним маніпуляціям для вищих рейтингів. Сказати ні джинсі у всіх її проявах. Сказати ні усьому, що може зробити суспільне залежним від когось чи від чогось.

Маю надію, що Наглядова рада суспільного розуміє всю важливість свого рішення, яке відобразиться на житті кожної маленької громади, усюди, де є органи самоврядування і теле- та радіоприймачі.

Олег РИБАЧУК, Голова громадської організації Центр UA, колишній віце-прем'єр-міністр України з питань європейської інтеграції


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини