MENU

Забутий всесвітньо відомий земляк: українська батьківщина одного із засновників абстракціонізму

2225 0

Проїжджаю Великий Березний. Звичайне колоритне закарпатське селище міського типу. Кордон зі Львівщиною. З інших боків Словаччина та Польща. Трикутник прикордоння. Навколо гори, й у принципі цього достатньо. Тут зупиняється час, і ти переважно в роздумах про те, нащо сюди приперся. Але не все так просто.

Тут народився Еміль Ланер, класик модернізму, видатний персонаж Паризької школи, один із засновників і популяризаторів абстракціонізму. Народився він у родині вихідців з Ельзасу (на Закарпатті взагалі було декілька великих процесів переселення німців, із Саксонії, Швабії та Ельзасу), 1893 року, а до Парижа емігрував у 1924-му.

Прожив він у цих краях, відповідно, 31 рік. Спрямували його, як це часто буває, коли соціальна піраміда завершується нотаріусом, сільським учителем і священиком, навчатися на інженера. Але він усе одно став художником. На інженера він учився, але після цього однаково прийшов у Будапештську академію мистецтв. У майстерню відомого професора того часу Яноша Восорі. Де і провчився далі.

Під час навчання Ланер поїхав у Лозанну і потрапив на виставку постімпресіоністів. Під тамтешніми враженнями і відбулося його остаточне становлення.

Читайте також: Страсті за Казимиром: боротьба за українського Малевича триватиме

Коли в цих краях почалася колотнеча із червоним терором (Угорська радянська республіка), Ланер емігрував до Парижа. Там він навчався в Антуана Бурделя. Жив на Монмартрі, працював у режисера Александра Корди художником.

Мав виставки по всьому світові, в Парижі, Нью-Йорку, Ріо-де-Жанейро, Сан-Паулу, Бостоні тощо. Заробив собі ім'я.

У 1940-х багато мандрував. Зробив вітражі та розписи церкви у Французькому Алжирі. Взагалі був тісно пов'язаний зі Французькою Африкою й робив туди багато мандрівок.

У 1950-х був другом та опонентом Пікассо. Той запропонував Ланерові спільну виставку, для з'ясування та підкреслення своїх принципів, яка мала місце 1954 року. Мало хто мав спільну виставку з Пікассо. Майже ніхто.

Ланер досліджував палеолітичні печери на півдні Франції. Намагався поєднати альтамірівський примітивізм із абстракцією. Дружив із президентом Сенегалу. На початку 1960-х до Ланера прийшов великий успіх. Виставки по всьому світові й усе, що з цим пов'язано.

Читайте також: Два боки однієї медалі – сентиментальний водевіль і войовничий бурлеск

Ланер має різні періоди. Постімпресіоністичний, фовістичний, кубістичний, абстрактний.

Помер у 1980 році. Всесвітньо відомим митцем.

Пам'ятника Ланерові у Великому Березному нема. Бо що таке ця Паризька школа? Ясна річ, що представників цієї школи в нас – хоч греблю гати.

Спеціально зайшов на сайт, щоб подивитися видатних уродженців Великого Березного. Нема. Не знає ніхто про цього Ланера. Але пам'ятник йому треба.

Олекса МАНН


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини