1173 – 1418: віддалений результат війни
Акт про капітуляцію нацистської Німеччини, підписаний цього дня 72 роки тому, знаменував собою не лише закінчення бойових дій Другої світової у Європі, але й початок поділу світу на дві протиставлені одна одній етико-соціальні та економічні системи.
До тієї війни Радянському Союзові вдалося експортувати соціалістичний лад лише до Монголії та почасти Китаю. Розгром німецьких фашистів дав змогу Сталіну накинути соціалізм Албанії, Болгарії, частині Німеччини, Румунії, Польщі, Угорщині, Чехословаччині та Югославії. Кардинальне зміцнення політичних позицій СРСР у світі своїм подальшим наслідком мало розширення соціалістичного табору в Азії, Африці та Латинській Америці. Проте тоталітарний характер правління та нежиттєздатна економічна модель соціалізму призвели до соціально-економічного відставання та технологічного занепаду країн соціалістичного табору. Зрештою на сьогодні соціалістичний лад у своєму первісному вигляді зберігається лише у Північній Кореї. У В'єтнамі, Китаї, навіть на Кубі та у Венесуелі він зазнає суттєвих трансформацій в напрямку ринкових економічних взаємин та розширення політичних свобод.
Однак соціалістичні експерименти, які радянський режим отримав змогу здійснити над народами різних континентів, встигли призвести до десятків мільйонів людських жертв та інших незворотних втрат, які вже ніколи не будуть відновлені.
Читайте також: День нашої перемоги: чому це свято й українське також
Україна належить до числа країн, які здійснили найбільший внесок у перемогу над нацизмом. Лише наші людські втрати оцінюються щонайменше у 14 млн. осіб. Водночас Україна найбільше постраждала і через радянську окупацію. Перелік військово-терористичних та поліційних операцій більшовиків проти України йі українців із 1918 по 1991 роки налічуватиме не один десяток позицій.
Разом із тим Україна залишалася провідною в економічному та соціокультурному розумінні республікою СРСР. Направду в Радянському Союзі конкурували лише дві ідентичності – російська й українська. Радіо, кіно, телебачення, література та наука здебільшого розвивалися саме у РРСФР та УРСР.
Наростання гонки озброєнь після Другої світової змусило радянську владу збільшувати кількість вищих навчальних закладів. Розширення прошарку людей з вищою освітою зумовило збільшення потреб у культурному продукті та призвело до наростання критичних оцінок у суспільстві радянського ладу. В Україні виник найпотужніший поміж усіх республік СРСР дисидентський рух, що став одним з головних чинників розпаду СРСР.
Таким виявився віддалений результат тієї війни.
Сталін, до речі, не вважав перемогу над нацизмом грандіозним досягненням Радянського Союзу. Його мрія про цілковите поглинання Європи соціалістичним табором не здійснилася. Тому він відмовився приймати парад Перемоги у Москві 24 червня 1945 року.
Читайте також: Чудо в Раю: історія порятунку
Тоді просування радянських військ "до Лісабону" було унеможливлене передусім США та Великобританією, які все ж були вимушені погодитися на поділ Німеччини. Лише падіння Берлінського муру у 1990 році зняло загрозу реалізації експансіоністських замірів радянських комуністів щодо Європи.
Здавалося, що після розпаду Радянського Союзу, Росія, яка виступила його правонаступницею, знайде спільну мову з цивілізованим світом та більше не становитиме для нього загрози для нього. Здавалося...
1418 днів – тривала "Велика Вітчизняна Війна".
1173 дні триває війна Росії проти України.
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки