Як зелень впливає на людський організм та як її правильно вживати
Темна зелень на столі - довгі роки на землі.
Гомоцистеїн - амінокислота, яка виробляється в нашому організмі. Але коли її вміст в крові зростає, це є грізним сигналом тромбозу та інфаркту.
Причиною такого стану може бути дефіцит трьох вітамінів групи В:
- фолієвоїкислоти (вітамін В9).
- В6.
- В12.
Фолієва кислота отримала свою назву від слова "folіо", що означає "листок", бо найбільше її - в зелених листових овочах, "траві", як нерідко скептично називають їх любителі смаженого м'яса та іншої "серйозної їжі" (а потім хапаються за серце та нарікають "в мене давлєніє"...і далі ігнорують "траву").
Читайте також: Як снідати, щоб довго жити? Поради дієтолога
Фолієва кислота із зелені:
- знижує ризик стеатозу (ожиріння) печінки та атеросклерозу.
- її дефіцит порушує відновлення ДНК, наприклад, після значного стресу, або тривалого перебування на сонці, прийомі сульфаніламідів, антибіотиків та фенобарбітала (особливо важливий достатній вміст фолатів для тих, хто готується,або проходить курс променевої терапії).
- при дефіциті підвищується ризик мутацій, знижуються захисні сили організму, що веде до інфекцій.
Рукола - не просто зелені листочки. Вона - сестра капусти, тому поєднує і властивості, характерні для всіх хрестоцвітих (посилює здатність печінки до детоксикації, зокрема, от Вам і природній "детокс").
Тепер зрозуміло, чому "трава" завжди має бути на нашому столі:)
Особливо, якщо нам - за 35, і обов'язково - якщо на УЗД - збільшена печінка, багато "поганого" холестерину (ЛПНЩ), надмірна вага, проблеми із судинами, тиском і тп.
Читайте також: Про готові веганські і безглютенові продукти
Їжте "траву"!:)
Мій сніданок:
Шпинат, салат, рукола, приправлені оливковою олією і бальзамічним оцтом; яйце;
зерновий хліб із кунжутною пастою;
кефір з ягодами, 1/2 апельсина, 1/3 яблука.
В Україні щороку від хвороб серця та судин помирає приблизно 500 000 людей. Півмільйона. Часто - у віці 35 років. Більшість з них не знають про свої проблеми із здоров'ям (надмірну вагу часто вважають лише косметичною проблемою).
Висококалорійне харчування, з надміром солодощів, смаженої їжі, борошняних страв, з дефіцитом клітковини, вітамінів, омега-3 жирів, малорухливий спосіб життя, стреси, куріння, надмірне вживання алкоголю є причинами цих трагедій.
Любіть життя, воно прекрасне!!
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки